BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Denunţă la Viena „statutul de sclavi” de la Suplac

Denunţă la Viena „statutul de sclavi” de la Suplac

la 23 May 2014 09:32
23 May 2014 09:32
O sută de reprezentanți ai angajaților din compania Petrom vor protesta sambata în fața sediului OMV din Viena.
Scris de erdei - O sută de reprezentanți ai angajaților din compania Petrom vor protesta sambata în fața sediului OMV din Viena.

Trimite articolul

X

O delegație alcătuită din 100 de reprezentanți ai salariaților din OMV Petrom România a pornit spre Austria, pentru a participa la un protest în fața sediului companiei din Viena și pentru a înmâna directorului general o scrisoare din partea lucrătorilor români. „Pichetul este organizat cu respectarea legislației austriece și va avea loc în data de 23 mai 2014, între orele 11:00 – 12:00”, spune Lucian Gal, preşedintele Sindicatului Liber şi Independent Petrom Suplac Marghita Asset 1 Crişana Banat Suplacu de Barcău. Acest protest este organizat de Sindicatul Liber și Independent Petrom Suplac – Marghita, Sindicatul Petroliștilor Drăgășani, Sindicatul Liber Independent Petrosind Craiova, Sindicatul Liber Petrom Găiești și Sindicatul Liber Independent Petromar. „Protestul vine după o lungă perioadă în care organizațiile sindicale menționate au încercat să oprească abuzurile săvârșite împotriva salariaților de administrația OMV Petrom România împreună cu Sindicatul Național Petrom”, a specificat liderul sindical. Directorul general al companiei OMV va primi din partea lucrătorilor români o scrisoare în care îi va fi prezentată „situația de batjocură din România, o situație care a fost agravată la începutul lunii mai de un contract colectiv de muncă semnat de companie cu sindicatul galben (constituit din 23 de apropiați ai reprezentanților administrației), fără știința sindicatelor reprezentative în mod real. Semnarea actualului CCM este încununarea unei lungi campanii de ciuntire a drepturilor lucrătorilor dusă de OMV Petrom România și Sindicatul Național Petrom, iar efectele acestui nou contract sunt devastatoare pentru cei circa 18.000 de lucrători români”.

Prin noul contract de muncă, spun sindicaliştii, au fost eliminate toate condițiile care restricționau unitatea să rezilieze un contract individual, dându-se astfel posibilitatea angajatorului să desfacă un contract de muncă oricând, după bunul plac.

„De asemenea, începând cu luna mai 2014, mii de lucrători din companie se apropie de statutul de sclav. Prin «negocierea » dintre sindicatul galben și administrație s-a convenit să nu mai existe o negociere anuală care să reglementeze majorarea salariilor, durata timpului de lucru, programul de lucru și condițiile de muncă! Au fost eliminate aceste obligativități iar administrația va putea modifica programul de lucru pentru orice salariat fără acordul sindicatului!

Cu semnătura SNP pe contractul colectiv de muncă, creșterea salarială pentru anul viitor va fi de aproximativ 55 lei pentru fiecare salariat, adică puțin peste 12 euro. Totodată, ajutorul de deces s-a redus cu 50%, facțiunea principală de concediu de odihnă a scăzut de la 15 zile la 10 zile și o sumedenie de responsabilități au fost tăiate din dreptul companiei”, a precizat preşedintele Sindicatului Liber şi Independent Petrom Suplac Marghita Asset 1 Crişana Banat Suplacu de Barcău.

Directorul general al OMV va primi, în scris, de la protestatari, informaţii privind toate obligațiile tăiate din sarcina administrației OMV Petrom România.

Acţiuni în instanţă

Sindicatele organizatoare ale acțiunii de la Viena au deschis deja acțiuni în instanță împotriva companiei OMV Petrom și împotriva Sindicatului Național Petrom și au anunțat că vor face toate demersurile legale pe care le au la dispoziție pentru a apăra drepturile celor peste 18.000 de lucrători pe care îi reprezintă.

La începutul săptămânii viitoare, angajații de la Petromar au anunțat că vor face grevă japoneză (vor purta banderole albe), iar restul organizațiilor sindicale reprezentative au început demersurile pentru organizarea de proteste locale. 

FACT BOX:

Nemulţumirile protestatarilor:

-Angajatorul nu mai are obligația de a reangaja pe același post persoana care revine din concediul de îngrijire a copilului până la vârsta de 2 ani.

– Angajatorul nu mai are obligația să ia măsuri pentru ameliorarea condițiilor de muncă și nu mai are obligația de a le discuta în Comisia de Sănătate și Securitate în Muncă.

– Angajatorul nu mai are obligația să asigure participarea salariaților la cursuri de formare în domeniul relațiilor de muncă și activităților sindicale.

– Angajatorul nu mai are obligația de a păstra timp de 3 luni salariul angajatului care beneficiază de schimbarea locului de muncă din motive medicale

– Angajatorul nu mai are obligația de a plăti integral biletele de tratament și transport angajaților care sunt nevoiți să trateze boli profesionale.

– Angajatorul nu mai are obligația să coreleze ajutorul de căsătorie/ naștere / adopție cu nivelul salariului minim pe companie.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
OMV Petrom Romania ,
protest ,
viena
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Înotătorul orădean Tasyürek Denis a traversat înot strâmtoarea Bosfor. La cursă a participat și premierul Moldovei
    Sportivul Tasyürek Denis, legitimat la CS Crișul Oradea, s-a aflat printre cei circa 2.500 de concurenți care au luat parte duminică, 23 august, la cea de-a 38-a ediție a unui eveniment nautic de tradiție, traversarea înot a strâmtorii Bosfor (Turcia).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Firme de transport din România, paravan pentru traficarea de cocaină și canabis ascunse în camioane. Au fost percheziții și în Oradea
    O operațiune de amploare a DIICOT – Structura Centrală, împreună cu polițiștii de la Serviciul Antidrog - Direcției de Combatere a Criminalității Organizate a dus la destructurarea unei rețele de transport a drogurilor din Spania către mai multe state europene.

    BIHON Sport local

    În vârstă de doar 9 ani, tenismenul orădean Christian Boros a cucerit primul său titlu de campion național
    Christian Boros, sportiv legitimat la secția de tenis a CSM Oradea, traversează un an de excepție.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    Bihon Decese

    Deces 24.08.2026

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce nu vede pacientul din spatele ușilor UPU. Cum se luptă medicii de la Urgențe cu secundele
    Când un pacient ajunge la Unitatea de Primire a Urgențelor, el vede, de cele mai multe ori, doar sala de așteptare și timpul care pare să treacă prea încet. Dincolo de ușile secției însă, fiecare minut înseamnă decizii rapide, echipe care se reorganizează în câteva secunde și o luptă continuă pentru salvarea vieților. Medicul urgentist Natalia Hrihorișan explică motivul pentru care, uneori, cel care a venit primul nu este și primul care intră la consultație și cum arată, în realitate, o gardă la UPU-SMURD Bihor. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrările la noul stadion din Oradea vor începe cu bani de la bugetul local. Când se dă start construcției stadionului
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința extraordinară de luni, 24 august, actul adițional la convenția de cofinanțare încheiată cu CNI pentru construirea noului complex sportiv de pe strada Făgărașului nr. 2.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X