BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Deschid publicului porțile Palatului

Deschid publicului porțile Palatului

la 5 July 2019 11:15

Deschid publicului porțile Palatului

5 July 2019 11:15
Dacă până acum, capii Episcopiei Romano-Catolice de Oradea au făcut o obișnuință din a organiza vizite cu presa pe șantierul Palatului Episcopal și a parcului baroc, acum aceste obiective se deschid și publicului.
Scris de Demian - Dacă până acum, capii Episcopiei Romano-Catolice de Oradea au făcut o obișnuință din a organiza vizite cu presa pe șantierul Palatului Episcopal și a parcului baroc, acum aceste obiective se deschid și publicului.

Trimite articolul

X

Prin purtătorul de cuvânt Cristian Micaci, bihorenii sunt invitați miercuri, 10 iulie 2019, cu începere de la ora 16.00, într-o astfel de vizită pentru a se convinge fiecare despre maniera în care decurg lucrările la unul dintre cele mai importante obiective din oraș.

„Invităm cu drag reprezentanții presei și pe toți cei interesați să participe la acest eveniment unic, în cadrul căruia vor avea posibilitatea să viziteze clădirea și parcul baroc în stadiul actual al lucrărilor, să afle detalii despre funcțiile destinate spațiilor și diferitelor zone ale parcului, obținând informații despre complexul baroc care, odată cu finalizarea lucrărilor de renovare și refuncționalizare, se dorește a fi pus la dispoziția întregii comunități orădene”, se arată într-un comunicat transmis de Cristian Micaci.

În cadrul întâlnirii, participanții vor putea asculta explicațiile episcopului Bocskei Laszlo, ale lui Matuz Zsolt, manager de proiect, care va vorbi despre funcțiile destinate spațiilor clădirii, arhitectul Emodi Tamas și Beaudet Tancred, specialist grădinar, vor explica conceptele de proiectare ale lucrărilor la Palatul Episcopal și la parcul baroc.

La un an de la debutul lucrărilor de reabilitare, în noiembrie 2018, episcopul Bocskei Laszlo spunea că s-a executat aproximativ jumătate din proiect. Și parcul din jurul Palatului Baroc este în refacere printr-un proiect transfrontalier în valoare de peste 770.000 de euro.

Planul de reabilitare include plantarea de noi specii de arbori și refacerea amfiteatrului, trotuarelor și aleilor. Proiectanții spun că acesta va fi un parc istoric care va păstra amprenta secolului XIX. Lucrările de restaurare sunt prevăzute să se întindă pe perioada a trei ani.

Program:

16:00 – Întâlnire în foaierul principal

16:10 – Introducerea vizitei- Bocskei Laszlo, episcop

Funcțiile destinate spaţiilor clădirii – Matuz Zsolt, manager de proiect Vizită în imobil și în parcul acestuia, cu prezentarea unor faze de lucru și a conceptelor de proiectare -Arh. Emodi Tamas și Beaudet Tancred, specialist grădinar

18:00 – Concluzii

Trimite articolul

X
Taguri:
Episcopia Romano Catolica Oradea ,
Palatului Episcopal
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Ample acțiuni în acest weekend în Bihor: 49 de permise de conducere și 38 de certificate de înmatriculare reținute
    Peste 2.500 de persoane au fost legitimate și peste 1.500 de conducători auto testați pentru alcool sau droguri, în cadrul acțiunilor cu efective mărite, de tip „razie”, desfășurate de polițiștii din Bihor, în sistem integrat, la sfârșit de săptămână.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO/VIDEO
    9 percheziții în Oradea și Alparea, într-un dosar de contrabandă. Peste 160.000 de țigări nemarcate au fost confiscate
    Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Bihor au efectuat, luni dimineață, 8 percheziții în Oradea și una în localitatea Alparea într-o anchetă coordonată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea sub acuzația de contrabandă cu țigări.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Trei medalii pentru sportivii bihoreni la Campionatele Internaționale de Atletism ale României
    La Craiova s-a desfășurat în weekend ediția 2026 a Campionatelor Internaționale de Atletism ale României.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    România

    Bolojan pune sub semnul întrebării viitorul Guvernului Tomac: „Un guvern care nu are o susținere politică nu este o soluție”
    Premierul interimar și liderul PNL, Ilie Bolojan a susținut în cursul zilei de luni, 8 iunie, după discuțiile avute cu premierul desemnat de Nicușor Dan, Eugen Tomac că un guvern fără susținere politică explicită nu va putea duce până la capăt reformele de care are nevoie statul român.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incendii în lanț în Bihor: 30 de tone de resturi vegetale și 120 de baloți de lucernă au fost cuprinse de flăcări
    În perioada 6-7 iunie, pompierii bihoreni au fost mobilizați pentru a stingerea a mai multor incendii din Marghita, Oradea, Paleu și Salonta.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Începe forarea piloților pentru viitoarele pasaje subterane de la magazinul Crișul și de la Gară
    Lucrările la cele două pasaje subterane aflate în construcție în Oradea intră într-o nouă etapă, odată cu aducerea utilajelor necesare pentru executarea piloților care vor susține viitoarele structuri, potrivit informațiilor primite de la directorul Direcției Tehnice din cadrul Primăriei Oradea, Sebastian Marchiș.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X