BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Dialog între scriitorii Daniela Raţiu şi Mircea Pricăjan, pornind de la romanul „Frica”

Dialog între scriitorii Daniela Raţiu şi Mircea Pricăjan, pornind de la romanul „Frica”

la 2 October 2025 11:01

Dialog între scriitorii Daniela Raţiu şi Mircea Pricăjan, pornind de la romanul „Frica”

2 October 2025 11:01
Întâlnirea va avea loc în noua librărie-cafenea Humanitas, găzduită de Biblioteca Judeţeană „Gheorghe Şincai” Bihor.
Întâlnirea va avea loc în noua librărie-cafenea Humanitas, găzduită de Biblioteca Judeţeană „Gheorghe Şincai” Bihor.

Trimite articolul

X

Lansarea romanului „Frica”, scris de Daniela Rațiu, va avea loc sâmbătă, 4 octombrie, la ora 16:00, la noua librărie Humanitas din Oradea, aflată în incinta Bibliotecii Județene „Gheorghe Șincai” Bihor. Autoarea va fi în dialog cu Mircea Pricăjan și cu publicul. Romanul explorează destinul controversatei politiciene staliniste Ana Pauker, prima ministră de externe din lume.

Daniela Raţiu s-a născut la Brașov. A absolvit Liceul de Arte Plastice „Ion Vidu” din Timișoara, licențiată a Facultății de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării – Jurnalism, a Universității de Vest, licențiată a Facultății de Drept și Științe Administrative a Universității „Tibiscus”.

A debutat editorial cu volumul de poezie „Ciorap cu firul dus”, apărut în 2025 la editura Marineasa. După mai multe volume, în 2023 a publicat romanul „Sfârșitul lumii e un tren” la editura Cartier. Romanul „Sfârșitul lumii e un tre”n va fi publicat de editura Grasset (Franța), în traducerea Floricăi Courriol; în limba germană, la editura Suhrkamp, precum și Bonnier Norsk Forlag (Norvegia). Daniela Raţiu a primit Premiul special pentru roman, în cadrul Burselor de Creație Literară Cărturești 2024, Ediția a IV-a, pentru proiectul Pauker, beneficiind de o rezidență literară la Casa Golescu, Câmpulung Muscel, în luna mai a anului 2024.

„Daniela Rațiu reconstituie cu minuţiozitate contextul anilor ‘5o, în încercarea de a afla cine a fost Ana Pauker și cum a fost posibilă ascensiunea şi decăderea ei în regimul totalitar comunist. Profund şi tulburător, romanul este o incursiune în mecanismul infernal al «banalităţii răului», în centrul căruia se află nu doar destinul individual al celei supranumite «Stalin în fustă», ci chiar eşecul umanităţii. O ficţiune documentară excelent calibrată, care ne determină să ne punem întrebări cu privire la natura responsabilităţii individuale într-un regim politic în care legea nu sancţionează crima şi violenţa împotriva celor ce gândesc şi acţionează liber.” (Carmen Muşat)

Trimite articolul

X
Taguri:
biblioteca judeteana gheorghe sincai bihor ,
daniela ratiu ,
frica ,
humanitas ,
Mircea Pricăjan ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Mii de iubitori ai vinului și muzicii live, pe malul Crișului la VinLaMal
    Unul dintre cele mai apreciate evenimente din cadrul Festum Varadinum, VinLaMal, a debutat vineri, 15 mai, pe malul Crișului, adunând din nou iubitorii de vinuri, muzică live și atmosferă relaxată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Moldovean prins lângă Girișu de Criș cu 12 migranți în mașină, adus din Germania pentru a executa 3 ani de pușcărie
    Polițiștii români l-au adus din Germania, la sfârșitul acestei săptămâni, pe un tânăr de 25 de ani, din Republica Moldova, condamnat de Tribunalul Bihor la 3 anin de închisoare, cu executare, pentru trafic de migranți.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „Îmi doresc ca pe viitor să avem o echipă solidă și să reușim să terminăm pe primele două locuri”
    FC Bihor Oradea a încheiat sezonul 2025/2026 cu o remiză pe terenul campioanei din Liga 2, singura echipă în fața căreia nu a luat punct în ultimele două campionate. Cu o zeste de 50 de puncte, orădenii au terminat play-off-ul pe un onorant loc 4, după ce anul trecut s-a salvat de la retrogradare.

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Mapamond

    Bulgaria a câștigat Eurovision 2026. România pe locul al treilea
    Cântăreața bulgară DARA a adus sâmbătă seara Bulgariei prima victorie la concursul Eurovision, cu piesa 'Bangaranga', un imn al petrecerii și al emancipării, cu care țara a revenit în competiția de la care lipsise trei ani din cauza problemelor economice, transmit AFP și EFE.

    Economic

    Șomaj după expirarea contractului pe perioadă determinată. Cine are dreptul la indemnizație
    Expirarea unui contract individual de muncă pe perioadă determinată nu înseamnă automat pierderea oricărei forme de protecție socială.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un nou bloc ANL la Salonta: 24 de apartamente pentru tineri aprobate de Ministerul Dezvoltării
    Ministerul Dezvoltării a aprobat construirea unui nou bloc ANL în municipiul Salonta, cu 24 de apartamente destinate tinerilor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X