BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Discuţii despre soarta IMM

Discuţii despre soarta IMM

la 28 May 2009 12:14
28 May 2009 12:14
Ministrul Constantin Niţă, a participat la o masă rotundă pe problemele IMM-urilor.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Ministrul Constantin Niţă, a participat la o masă rotundă pe problemele IMM-urilor.

Trimite articolul

X

„Banca Naţională a României şi băncile comerciale nu lucrează corect faţă de întreprinzătorii români. Au sedii frumoase şi nu vrem să le transformăm în muzee”, a declarat Constantin Niţă, ministrul IMM, Comerţului şi Mediului de Afaceri, prezent joi la Oradea. Acesta a participat la Hotel Forum Continental, la masa rotundă cu tema: „Programe de sprijinire şi dezvoltare a IMM-urilor”. Evenimentul a fost organizat de  Camera de Comerţ şi Industrie Bihor, UNIMPRESA Bihor, Consiliul Local al IMM-urilor Oradea şi Federaţia Patronilor Bihor.

 

Discuţii

 

Întâlnirea a avut ca scop prezentarea priorităţilor ministerului, modul de promovare a firmelor româneşti pe pieţele externe, facilităţile de ordin fiscal şi juridic, atragerea de fonduri europene şi sprijinul oferit IMM-urilor pentru atenuarea efectelor crizei şi deblocării economice în contextul actual al economiei româneşti.

Patronatele i-au prezentat ministrului Niţă o serie de propuneri menite să uşureze activitatea IMM-urilor. Cele mai multe s-au referit la creditele bancare şi accesarea acestora de către IMM-uri, la garanţiile pe care trebuie să le prezinte acestea, la simplificarea ghidurilor de accesare a finanţărilor şi la reducerea birocraţiei. Plata TVA şi depunerea declaraţiilor, precum şi revizuirea OUG 34/2009 cu privirea la stabilirea impozitului forfetar au fost de asemenea luate în discuţie. Propunerile, multe dintre ele cu tentă economică, l-au făcut pe Constantin Niţă să afirme că cel mai potrivit să răspundă la ele ar fi fost ministrul Economiei.

În ceea ce priveşte accesarea greoaie a creditelor, ministrul IMM-urilor a spus că lupta cu băncile este grea. „Atâta vreme cât statul român a vândut cele mai multe bănci, este greu să punem condiţii la o bancă privată. Am încercat, şi cu unele bănci am reuşit, să reeşalonăm ratele pentru IMM-uri”, a subliniat Constantin Niţă.

La masa rotundă au mai participat, printre alţii, Claudiu Pop – subprefectul Bihorului, Ioan Micula – preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie Bihor, Stefano Albarosa – preşedinte Unimpresa, Ioan Mang – senator PSD, Ioan Lucian – preşedintele Federaţiei Patronilor Bihor, Ioan Mintaş – preşedintele CLIMMO.

Dan Birta

Trimite articolul

X
Taguri:
Constantin Niţă ,
IMM ,
micula
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    Situație fără precedent pe piața carburanților din Oradea: motorina premium a devenit mai ieftină decât cea standard
    O situație fără precedent se înregistrează vineri, 3 aprilie, în Oradea, unde în anumite stații motorina superioară a ajuns să fie mai ieftină decât motorina standard, răsturnând complet raportul clasic de preț dintre cele două tipuri de carburant.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Copilărie distrusă. Un individ din Bihor și-a violat fiica de 13 ani, care este surdo-mută
    Un bărbat de 34 de ani, din comuna Avram Iancu, a fost arestat și trimis în judecată de Parchetul Bihor, fiind acuzat că și-a violat de mai multe ori fiica de 13 ani, surdo-mută.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Târgul de Paști, concert Celelalte Cuvinte și evenimente caritabile. Vezi care sunt evenimentele weekendului în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 3 - 5 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Programul marilor magazine din Oradea de Paște
    Marile magazine și centre comerciale din Oradea și-au prezentat programul de funcționare cu ocazia sărbătorilor pascale.

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Artista Amalia Verzea a vernisat, la Muzeul Ţării Crişurilor, expoziţia personală „Arta vitraliului la 360°”
    Lucrările expuse au fost realizate pe parcursul a peste trei decenii de activitate, atât în Italia cât şi în România.

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” s-au făcut de râs la Sibiu! Liderul din LNBM a pierdut pe terenul echipei de pe locul 10!
    Prestația slabă a CSM CSU Raiffeisen Oradea s-a soldat cu a patra înfrângere stagională, suferită pe terenul echipei care avea 12 victorii și 12 înfrângeri în campionat. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X