BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Dispărută din 2024, o hoață de bijuterii a fost condamnată la 3 ani de detenție și dată în urmărire

Dispărută din 2024, o hoață de bijuterii a fost condamnată la 3 ani de detenție și dată în urmărire

De Adrian Laboș
la 9 August 2026 07:00 Reactualizat la: 5 August 2026 11:34

Dispărută din 2024, o hoață de bijuterii a fost condamnată la 3 ani de detenție și dată în urmărire

9 August 2026 07:00 Reactualizat la: 5 August 2026 11:34
Prinsă în timp ce arunca pe geam un pantof de sport în care a ascuns bijuterii furate, în valoare de peste 12.000 de lei, dar dispărută în urmă cu doi ani în timpul anchetei, o femeie din Bihor a ajuns pe lista infractorilor căutați de Poliția Română.
Scris de Adrian Laboș - Prinsă în timp ce arunca pe geam un pantof de sport în care a ascuns bijuterii furate, în valoare de peste 12.000 de lei, dar dispărută în urmă cu doi ani în timpul anchetei, o femeie din Bihor a ajuns pe lista infractorilor căutați de Poliția Română.

Trimite articolul

X

Aceasta se sustrage executării unei pedepse de 3 ani de închisoare, aplicată recent, în lipsă.

Manuela Meda Covaci, în vârstă de 34 de ani, a fost condamnată pentru o faptă comisă în dimineața zilei de 21 iunie 2022. A profitat atunci că poarta unei gospodării din comuna Lunca nu era închisă cu cheia, iar proprietara era în bucătărie. Astfel, a intrat în locuință, iar dintr-un dormitor a furat bijuterii din aur şi argint, dar şi mai multe gablonzuri, în greutate de aproximativ 50 de grame, cu o valoare estimată la 12.500 de lei.

A plecat fără să fie văzută de cineva, iar pentru că nu a lăsat urme, dispariția lănțișoarelor și inelelor a fost observată abia a doua zi de către păgubită. În momentul în care aceasta a vrut să-și schimbe cerceii, a văzut că toate lucrurile din sertarul comodei, unde își ținea cutiile cu bijuterii, erau răvășite, astfel că a anunțat Poliția.

Bijuteriile furate, ascunse în scutec

Verificările făcute de agenți i-au condus în aceeași zi la locuința din Vașcău a Manuelei Covaci, pe care au invitat-o la sediul Secţiei nr. 10 Poliţie Rurală Ștei pentru lămurirea situației. În timp ce aștepta afară ca suspecta să se pregătească, unul dintre polițiști a observat-o cum a aruncat un pantof de sport pe geamul din spate al casei.

Când au ajuns acolo, oamenii legii au surprins-o și pe Covaci încercând să sară în grabă pe geam, fiind într-o stare de agitație extremă. Agenții au verificat pantoful aruncat de femeie și au descoperit bijuteriile care au fost furate cu o zi înainte din comuna Lunca, învelite într-un scutec și șervețele umede.

Ancheta a arătat că în aceeași zi, Manuela Covaci a intrat în alte două gospodării din apropierea celei în care a comis furtul. În prima a fost prinsă de proprietar în timp ce încerca să se ascundă lângă o sobă, având un copil în brațe, iar în a doua locuință s-a interesat dacă i se poate da ceva de lucru, în schimbul unei sume de bani. Declarațiilor martorilor li s-au adăugat imaginile surprinse de o cameră de supraveghere din localitate, în care femeia a fost înregistrată în dimineața furtului deplasându-se pe drumul judeţean DJ764F, având în brațe un bebeluș.

Dispărută în timpul anchetei

În primă fază, Manuela Covaci nu a recunoscut comiterea faptei, dar după câteva zile a confirmat că a sustras bijuteriile. Însă din luna mai 2024 nu s-a mai prezentat la Poliție, iar după ce a fost căutată acasă și nu a fost găsită, numele său a fost introdus în sistemul de informații Schengen, cu precizarea „persoană căutată în vederea participării la o procedură judiciară”.

A lipsit și de la procesul în care a figurat ca inculpată, la Judecătoria Beiuș, instanță care, la începutul lunii iulie a acestui an, a condamnat-o la 3 ani de închisoare cu executare. Nici după ce sentința a devenit definitivă prin neapelare nu a fost de găsit, astfel că la începutul lunii august a fost dată în urmărire națională și internațională.

Conform datelor din dosarul său, Manuela Meda Covaci are antecedente penale, fiind anchetată pentru infracțiuni comise atât în țară, cât și în Franța. Bihoreanca figurează și ca victimă într-un proces în care concubinul său, Voșu Mir, este acuzat că, la trei luni de la furtul bijuteriilor, ar fi lovit-o cu palmele și cu pumnii. Rănit a fost și copilul de câteva luni al Manuelei Covaci, care se afla în momentul agresiunii în brațele mamei sale. Procesul de agresiune este în derulare la Judecătoria Beiuș, având următorul termen programat în luna decembrie.

Trimite articolul

X
Taguri:
condamnata ,
data in urmarire ,
disparuta din 2024 ,
hoata de bijuterii
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Contractele de execuție pentru parcurile fotovoltaice din Dobrești și Drăgănești au fost semnate
    Două comune din Bihor au trecut la etapa de finalizare a proiectelor care vizează construirea unor parcuri fotovoltaice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dispărută din 2024, o hoață de bijuterii a fost condamnată la 3 ani de detenție și dată în urmărire
    Prinsă în timp ce arunca pe geam un pantof de sport în care a ascuns bijuterii furate, în valoare de peste 12.000 de lei, dar dispărută în urmă cu doi ani în timpul anchetei, o femeie din Bihor a ajuns pe lista infractorilor căutați de Poliția Română.

    Economic

    ANAF activează bodycam-urile la controale. Ce se întâmplă dacă ești filmat de inspectori
    Inspectorii antifraudă din cadrul ANAF vor putea înregistra audio și video controalele pe care le desfășoară, după ce instituția a stabilit procedurile de utilizare a camerelor de corp (bodycam).

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Prima pistă de biciclete din Sâniob, aproape de final. Traseul trece prin zona celor peste 200 de pivnițe
    Lucrările la prima pistă de biciclete amenajată în comuna Sâniob se apropie de final, investiția urmând să ofere o nouă posibilitate de acces către una dintre cele mai importante zone viticole și pomicole ale localității.

    Economic

    Șoferii care transportă marfă contra cost cu permis de categoria B vor avea nevoie de certificat profesional
    Șoferii care efectuează transport rutier contra cost cu vehicule pentru care este suficient permisul de conducere din categoriile B sau BE vor trebui să respecte noi cerințe de pregătire profesională.

    Ştiri sportive

    Baschetbaliștii tricolori s-au revanșat. România câștigă în fața Serbiei la Campionatul European de baschet masculin U16 ani!
    După debutul nereușit în fața Poloniei, scor 62-105, reprezentativa U16 ani a României a obținut un succes de senzație în fața Serbiei, scor 75-73, în cea de-a doua zi a Campionatului European, care se desfășoară la Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X