BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Dispensarele din Dobrești și Hidișel au fost modernizate prin PNRR

Dispensarele din Dobrești și Hidișel au fost modernizate prin PNRR

De Sorin Martin Vereș
la 25 August 2025 10:15 Reactualizat la: 23 August 2025 11:46

Dispensarele din Dobrești și Hidișel au fost modernizate prin PNRR

foto: Primăria Dobrești
25 August 2025 10:15 Reactualizat la: 23 August 2025 11:46
Primăria Dobrești marchează o nouă etapă în modernizarea infrastructurii de sănătate.
Scris de Sorin Martin Vereș - Primăria Dobrești marchează o nouă etapă în modernizarea infrastructurii de sănătate.

Trimite articolul

X

Administrația locală a finalizat proiectul „Reabilitare dispensar uman în localitatea Dobrești”, în valoare de 1.007.812,56 lei, bani asigurați prin PNRR. Proiectul a avut drept obiectiv reabilitarea termoenergetică a dispensarului din Dobrești, prin lucrări de izolare exterioară a clădirii și refacere a acoperișului, montarea unui sistem de încălzire modern, pe bază de pompe de căldură, precum și instalarea de panouri fotovoltaice pentru reducerea costurilor cu energia. Lucrările vor aduce clădirea la standarde europene de eficiență și confort.

În dispensarul din Dobrești funcționează două cabinete medicale și un centru de permanență, care asigură servicii 24 de ore din 24 pentru întreaga comunitate.

„Este o investiție vitală, pentru că pacienții vor beneficia de condiții moderne, iar medicii vor putea lucra într-un mediu sigur și eficient energetic”, ne-a declarat primarul Florin Copos.

Această investiție completează reabilitarea dispensarului din satul Hidișel, finalizată în noiembrie 2024. Practic, în mai puțin de un an, comuna Dobrești a reușit să modernizeze două unități medicale.

Beneficiile proiectului nu se rezumă doar la partea medicală. O dată cu reabilitarea clădirilor, cheltuielile cu energia vor scădea semnificativ, ceea ce înseamnă economie pentru bugetul local și un impact pozitiv asupra mediului, prin reducerea emisiilor de carbon.

„Ne-am propus ca fiecare investiție realizată prin fonduri europene să aducă un plus de valoare comunității. Sănătatea este prioritară, dar la fel de important este să avem clădiri eficiente energetic, care să nu fie o povară pentru bugetul comunei”, a mai adăugat primarul comunei Dobrești.

Trimite articolul

X
Taguri:
dispensare ,
Dobreşti ,
hidisel ,
modernizate ,
pnrr
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    GALERIE FOTO
    Andrei Timoce este vicecampion național la spadă. Bianca Benea și echipa feminină a CSM Oradea au cucerit medalii de bronz
    La Satu Mare a avut loc sâmbătă și duminică ediția 2026 a Campionatului Național de spadă feminin și masculin, în proba individuală, respectiv pe echipe.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    Șase goluri în „finala” pentru locul 4. FC Bihor a egalat în prelungirile duelului cu Steaua București
    În „finala pentru locul 4”, FC Bihor și Steaua și-au împărțit reprizele, și au obținut câte un punct la capătul unui meci cu 6 goluri și răsturnări de situație.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Ilie Bolojan, ovaționat în Cetatea Oradea după apariția alături de partenera sa la Festum Varadinum
    Mai mulți participanți la evenimentul Majális, organizat de comunitatea maghiară în cadrul Festum Varadinum, l-au aplaudat vineri seară, 8 mai, pe Ilie Bolojan, în Cetatea Oradea. 2

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Aproape 200 de copii sprijiniți la Diosig printr-un proiect social de 9,7 milioane de lei
    În comuna Diosig se află în derulare mai multe proiecte care vizează problemele sociale. Printre acestea, proiectul „Diosig – Copii Protejați, Comunitate Puternică” se evidențiază prin amploarea intervențiilor și numărul beneficiarilor, potrivit datelor primite de la primarul comunei, Mados Attila.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fosta șefă a DIICOT Oradea se pensionează. Daciana Vidrean activează în magistratură de 30 de ani
    Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii va lua în discuție, în ședința de marți, 12 mai, cererea de eliberare din funcție, prin pensionare, formulată de procurorul Daciana Bianca Vidrean, din cadrul DIICOT Oradea, fosta șefă a acestui serviciu teritorial din cadrul Direcției. 1

    Cultură

    „Embracing Infinite Blue”, expoziţia Mártei Jakobovits, în Hong Kong
    Lucrările ceramistei pot fi admirate în Mauolah Muse până la 10 mai.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X