BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Donațiile de teren „de musai” - noi disensiuni în Consiliul Local

Donațiile de teren „de musai” - noi disensiuni în Consiliul Local

De Cristina Ghilea
la 30 October 2020 08:54
18 Comentarii

Donațiile de teren „de musai” - noi disensiuni în Consiliul Local

30 October 2020 08:54
Noua echipă a PSD insistă pentru compensații acordate celor constrânși să cedeze drum pentru a face loc tramei stradale.
Scris de Cristina Ghilea - Noua echipă a PSD insistă pentru compensații acordate celor constrânși să cedeze drum pentru a face loc tramei stradale.

Trimite articolul

X

Donațiile de teren pentru amenajarea de drumuri publice, temă recurentă între Puterea și Opoziția locală, au marcat, ieri, și prima ședință de lucru a deliberativului local.
În numele celor trei consilieri PSD, Emil Pavel a anunțat că echipa va vota „contra”, argumentând că orădenii „au plătit pentru aceste suprafețe”, ca atare au dreptul la compensații pentru donațiile făcute. O mică reparație, susține el, ar fi ca Primăria să acopere toate cheltuielile de transfer a terenurilor, așa cum executivul a procedat în cazul aparte al unui agent economic, ce a cedat peste 4.000 mp de teren, în zona centurii.

[eadvert]

Propunerea sa: introducerea unui amendament în bloc pentru toate cele 26 de proiecte de Consiliu Local aflate pe ordinea de zi, prin care municipalitatea să își asume această cheltuială cu preluarea. În replică, de la prezidiu a primit o săgeată din partea primarului Florin Birta, cu aluzie la faptul că partidul i-a retras locul eligibil din lista pentru alegerile parlamentare: „Am crezut că dacă nu sunteți candidat la parlamentare nu mai facem campanie electorală”, a spus Birta, revenind apoi la temă: „Cu exproprierile nu sunteti de acord, cu acceptarea donațiilor nu sunteți de acord… cum să facem atunci pentru a mișca lucruile?”
Despre facilitatea acordată firmei, Birta susține că Primăria a făcut o economie de 160 mii de lei, convingând compania să cedeze terenul, în loc să treacă la expropriere.

„În celelalte cazuri, Primăria nu e obligată să facă exproprierea. În momentul în care oamenii vor să construiască, sunt obligați să respecte cerințele de urbanism, să se facă trama stradală”, a precizat el.

Adrian Madar, coleg cu Pavel, consideră că „lipsește o procedură standard” în privința preluării acestor terenuri, „o parte se referă la donații, o parte sunt renunțări la notar. Procedura unitară ne-ar ajuta, dubla măsură deranjează pe toată lumea”, a spus el.

În completarea, Pavel a mai insistat că „lăsând campania la o parte, nu trebuie să condiționăm dezvoltarea de străzi, de donații. Acei oameni au plătit niște bani pentru acele terenuri, în mod normal primăria trebuie să procedeze la despăgubire”. Acoperirea costurilor de preluare a terenului, spune el, „e o propunere de minimă decență”. Propunerea sa a fost picată la vot de cei 20 de consilieri liberali, toate proiectele cu această temă fiind promovate cu cele 20 de voturi.

Trimite articolul

X
Taguri:
de musai ,
dezvoltare strazi ,
disesnsiuni consiliu local ,
donatii de teren ,
exproprieri ,
sedinca consiliu local
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Adi says:
    October 30, 2020 at 10:52 am

    V-ati facut case in mijlocul campului. Apoi vreti drum si strazi, dar pe gratis . Bai da smecheri sunteti. De ce nu ati cerut la ala de la care ati cumparat terenul sa fie drumul facut. Dar nuuuu l-ati cumparat ieftin.

    Reply
    • Igna says:
      October 30, 2020 at 11:07 am

      Sau primaria putea sa nu va dea autorizatie de constructie ca nu exista strada. Era mai bine asa? Facea cel cu terenul strada si va vindea la pret dublu terenul, era mai bine asa. Deci voi vreti totul de gratis sa va platim restul oradenilor ca ati facut vila la marginea orasului.

      Reply
    • popaprostu says:
      October 30, 2020 at 11:44 am

      Mai fraierilor,nimeni nu a contruit vreo casa doar asa de capul lui.A construit cu autorizare de la primaria care acum ii”sarjeaza” sa le “doneze” sa “renunte”la niste terenuri care au fost cumparate,s-au platit impozite pentru ele s-a platit taxa notariala etc,etc.Se vede clar ca noua conducere a primariei(mono colora si fara opozitie)prea de vreme si-a luat-o la capatana si e mult mai atroce fata de platitorii de impozite,fata de populatie.Desigur acum dupa alegeri si cu puterea deplina nu mai trebuie sa-si aplece urechile la necazurile populatiei.Un sigur tel este in fata ingamfatilor,trecerea prin forta tavalugului a aberatiilor grandomane numai sa demonstreze tatucului ca isi merita postul.Vai si amar de inganfarea slugii care prin minune a ajuns sef.Amagindu-se de corul ligailor si aplaudacilor,micul despot subit se crede unsul lui dumnezeu si atotputernic asupra vietii sau mortii “nemernicilor” de alegatori ca oricum are asigurata o domnie de cel putin patru ani.Dar “Domnul” vede tot chiar si pe cei alesi !!!

      Reply
      • Ionel says:
        October 30, 2020 at 12:27 pm

        Cel mai bine era sa nu se dea autorizatie de constructie pana nu facea proprietarul terenului drum. Atunci sa vad cat costa terenul.

        Reply
      • Adi says:
        October 30, 2020 at 12:34 pm

        Pai fraiere, era mai bine daca nu va dadea autorizatie pe motiv ca nu e drum? Tot eu sa fiu fraier sa va faca Primaria drum pe banii mei, voi sa nu donati nimic pt drum.

        Reply
  2. Florin says:
    October 30, 2020 at 10:55 am

    Ce ar fi “in mod normal” sa ramaneti asa fara drum. Cine v-a pus sa va faceti casa unde nu sunt drumuri?

    Reply
  3. darius says:
    October 30, 2020 at 11:54 am

    birta vorbeste prostii donatiile de teren nu sunt facute de cetateni de buna voie ci se fac prin constrangere si abuz din partea primariei Oradea, conditionand eliberarea autorizatiilor de construire, ceea ce constituie infractiune si abuz grosolan, practic primaria le ia cu japca terenurile si ii pun si la cheltuiala cu actele care le platesc tot ei.
    La fel si cu demolarea garajelor construite cu atorizatie de construire primaria le demoleaza dupa bunul plac si fara nici o despagubire ceea ce constituie abuz grosolan.

    Reply
    • bolobirta says:
      October 30, 2020 at 12:07 pm

      tot prin constrangere, pentru cei care au teren la colt sau la capat de strada, te forteaza sa-ti ceri autorizatia pe persoana juridica, altfel nu-ti elibereaza autorizatia

      Reply
    • Catalin says:
      October 30, 2020 at 1:35 pm

      Cu garajele e alta treaba terenurile pe care au fost construite garajele au fost concesionate de proprietari pe o perioada de 10-20 de ani au vrut sa faca garaje primaria lea dat autorizatie de constructie ca nu avea cum sa nu dea si oameni au construit desi stiau ca dupa ce se termina concesiunea posibil sa nu le mai prelungeasca asa ca nu primaria lea demolat garajele dupa bunul plac si mai ales sa le si plateasca despagubiri pt.ce sa plateasca e doar problema proprietarilor,esista si in Rogerius niste garaje si anul asta erau de vanzare cateva la 5-6000 de euro un garaj am vrut si eu sa imi cumpar unul erau la prima vedere cu actele toate in regula mi sa aratat autorizatia de constructie si asa mai departesi eram gata sa cumpar unul,mam interesat in toate partile gen primarie parcari si surpriza la respectivele garaje le expira concesiunea la sfarsitul anului asta si primaria nu prelungeste mai departe concesiunea si respectivele garaje vor fi demolate asa ca vedeti ce mai scrieti despre unele subiecte mai ales daca nu vati interesat mai intai iar sa ii despagubeasca pe niste profitori si imbecili nu sunt de acord sa platesc eu bani pt.asta sa aveti o zi buna!!!!

      Reply
      • catrina says:
        October 31, 2020 at 2:48 pm

        imbecil se pare ca esti daca sustii ca demolarea garajelor facute cu acte trebuie demolate, pai acel garaj este proprietatea celui care l-a construit si nu ii da dreptul primariei sa le demoleze fara despagubiri.

        Reply
  4. Gotti says:
    October 30, 2020 at 12:23 pm

    Deci platesc pentru teren prima data, apoi dupa ce il donez, mai platesc inca o data costurile de preluare, iar daca intamplator nu ma racordez la apa-canal, imi mareste impozitul cu 50%…practic, daca vrei sa construiesti, nu primesti autorizatia pana nu faci aceasta donatie. Inteleg ca nu poate Primaria suporta costurile de expropriere a acestor terenuri, dar poate o reducere la impozit pentru o perioada X ar putea sa faca…ne mai vorbind ca strada nu va fi asfaltata decat in cativa ani …
    Oricum o dai, contribuabilul are doar obligatii, drepturile …in alta viata!

    Reply
    • Igna says:
      October 30, 2020 at 12:44 pm

      Cel mai corect ar fi asa. Primaria sa faca inainte drumul cu toate utilitatile apoi valoarea terenului urca de la 35 la 100euro. Nu cred ca era bine asa, asa donati teren in valoare de maxim 1000euro. Era mai bine de luati terenul la dublu pret. Hai ca nu suntem fraieri nici noi si in nici un caz primaria.

      Reply
  5. yyy says:
    October 30, 2020 at 1:07 pm

    Obligat sa donez o parte de teren altfel nu se elibereaza autorizatia de contructie,am donat obligat parte teren apoi dat in judeca primaria,dupa doi ani in proces obtinut plata pt.teren+despagubire+primaria pusa la plateasca cheltueil proces.Primaria refuza plata despagubire pina executorul a pus opriri pe toate conturile primariei,apoi au platit,despagubire+chelltuielile executorului.Deci exista solutii.

    Reply
  6. CocoX says:
    October 30, 2020 at 5:07 pm

    felicitari celor care s-au gandit ca o majoritate ii buna la ceva. opozitia are si ea un rol f important in orice sistem
    dar explicale asta oradenilor ‘nialcoshi’ care se cred buricul pamantului ca au un loc de parcare sub geam si pentru care platesc
    si uite asa PNL va trece orice proiect, ca doar au majoritate.

    Apropo, cine mai face asa cand avea majoritate ………. a da, PSD

    Reply
  7. cetatean says:
    October 30, 2020 at 7:54 pm

    Ce tot atita taraganeala, terenurile sa fie luate,nimeni nu are nici o proprietate fara statul roman. Statul are de drept sa faca ce vrea.

    Reply
  8. Gospodarul says:
    October 31, 2020 at 2:26 pm

    Mare nesimțire: adică PNL care în statul lui că și partid de dreapta are in plaforma program, “dreptul la proprietate” acuma ei vor pomană. Cum să nu despăgubești pe ce-i ce li se ia din spațiul privat. Adică primăria municipiului Oradea mă obligă să îi cedez 8 m liniari din proprietatea mea ca să facă drum pe care apoi îl va administra primăria și eu sămrămân de pagubă. Cad am luat terenul mă costat 3 euro pe m2 și pentru.care sa platit impozit pe venit. Acum PCR-UL îmi confiscă proprietatea sau în cel mai râu caz mă expropriază la un preț derizoriu. Așa a făcut cu un vecin ia despăgubit la jumătate prețul cu care se vindea la zi. Păcat că în consiliu nu mai e opoziție. Acum fac ce vor pnl-ti.

    Reply
  9. iancu says:
    October 31, 2020 at 2:58 pm

    acesti cretini de la primaria Oradea au preluat acest obicei prost, abuziv, nelegal de a obliga cetatenii sa doneze pe gratis terenul pentru largirea drumurilor de la predecesorul lor primarul Filip care s-a imbogatit enorm de pe urma functiei de primar impreuna cu clica sa din primarie devenind propretar pe multe spatii comerciale din centrul orasului si pe terenuri din colaborarea cu samsarii de terenuri carora le dadeu imediat titluri de proprietate pentru drepturile litigioase cumparate iar pentru adevaratii proprietari nu aveau terenuri.

    Reply
  10. anti_usl says:
    October 31, 2020 at 5:47 pm

    Un vechi adagiu latin spune “Quod licet Jovi, non licet bovi” (“Ce este permis lui Jupiter, nu-i este permis boului”). In urma cu ceva ani, pe vremea birtinezului, celebrii Vuscan jr. si Tarau sr, fostul perfect, a fost obligati sa ,,doneze” cate o halca buna de teren pt. a li se elibera autorizatii de construire. Au donat dupa care au dat administratia birtinezului in judecata. Si au castigat! Zic unii ca lui Vuscan i-am platit (noi, nu birtinezul!) pe bucata de teren cam cat a platit Vuscan pe tot terenul! Concluzia: daca ai bani, ai parte de serviciile unor avocati de top si castigi in instanta. Daca este pulean de rand, platesti. Punct.

    Reply
  11. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor: Etapă cu rezultate surpriză în play-off și play-out
    Sâmbătă și duminică s-au desfășurat meciurile din etapa a VIII-a, în ambele faze ale campionatului.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „Nu poate să zică lumea că noi nu jucăm, că nu venim doar să stăm pe teren și să ne uităm la soare”
    Corvinul Hunedoara și-a continuat seria victoriilor în duelurile cu FC Bihor și a obținut-o pe a patra, duminică, scor 3-1, pe Stadionul Iuliu Bodola.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    7.000 de lei, „amenda” pentru neatenție. Un minor a furat banii de încasări dintr-un bar și o sală de jocuri din Oradea
    Un adolescent de 16 ani a fost obligat, printr-o sentință dată, vineri, de Judecătoria Oradea să se supună măsurii educative a asistării zilnice pe o durată de 5 luni, după ce a profitat de neatenția angajaților unui bar și ai unei săli de jocuri din oraș și le-a furat încasările, aproape 7.000 de lei.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    Corvinul rămâne o „nucă” prea tare pentru FC Bihor! Ioan Hora a fost protagonistul primei reprize
    FC Bihor Oradea rămâne pe minus din duelurile cu Corvinul Hunedoara. Orădenii au condus, la fel ca și în Ghencea, dar ulterior au încasat trei goluri. Protagonistul primei reprize a fost Ioan Hora, care a marcat în ambele porți, dar a fost eliminat după fluierul de final al primei reprize și FC Bihor a jucat în inferioritate numerică în partea a doua.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tâlhari „iertați” de închisoare. Doi frați care au jefuit un pensionar din Oradea au fost eliberați după apel
    Doi frați din comuna bihoreană Tarcea au scăpat de închisoare, după ce Curtea de Apel Oradea a hotărât să suspende executarea pedepselor de câte 3 ani de detenție, dictată inițial cu executare de Judecătoria Oradea pentru tâlhărie calificată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A fost semnat contractul pentru execuția parcului fotovoltaic din Valea lui Mihai
    La sediul Primăriei Valea lui Mihai a semnat contractul de execuție pentru realizarea unui parc fotovoltaic destinat producerii energiei electrice necesare instituțiilor publice din oraș.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X