„N-am fost în stare să scriu altfel decât ieşind din viaţa mea obişnuită, decupând timpul poeziei din timpul vieţii… Plecam la scris cum plecau sfinţii în pustie, ca să-l întâlnească pe Dumnezeu, iar ceea ce urma avea uneori într-adevăr trăsăturile miracolului. Când începeam să scriu, nu aveam senzaţia preaplinului care se revarsă, ci mai curând a uimirii că trecea prin mine. Când se oprea, mă descopeream golită, pustie şi, mai ales, cu sentimentul că este de tot. Deşi ştiam că mi se mai întâmplase, deşi îmi spuneam că şi de alte dăţi mi se păruse la fel şi că totuşi minunea se repetase, mă uitam la ultima poezie scrisă cu sfâşietoarea convingere că de astă dată este într-adevăr ultima, că niciodată nu voi mai fi în stare să scriu nimic. Iar dacă următoarea evadare se dovedea zadarnică şi Dumnezeu nu venea la întâlnire, întâmplarea nu era decât o verificare în plus, pentru o perioadă, a acestei convingeri. Recădeam în contingent mai deprimată decât în momentul evadării, până când încet-încet începeam să simt că se pregăteşte o nouă iluminare care nu aşteaptă, pentru a se produce, decât o nouă fugă“, mărturiseşte Ana Blandiana.
Dublă lansare de carte cu poeta Ana Blandiana
Dublă lansare de carte cu poeta Ana Blandiana
Reactualizat la:
Joi, 5 martie, de la ora 18.30, la Librăria Humanitas Oradea, va avea loc o dublă lansare de carte, urmată de o sesiune de autografe: Ana Blandiana și invitații săi despre „Integrala poemelor”, volum apărut recent la Editura Humanitas, și despre trilogia „O călătorie spre marea interioară” de Romulus Rusan, publicată la Editura Spandugino. Vor vorbi: Ana Blandiana, Elisabeta Pop, Ion Moldovan.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
La Birmingham (Marea Britanie) se va desfășura, în perioada 10-16 august, ediția 2026 a Campionatului European de atletism în aer liber pentru seniori.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Potrivit meteorologilor, vor fi caniculă şi temperaturi deosebit de ridicate, luni în vestul ţării, marţi în vest, nord-vest, în sud şi pe arii restrânse în rest, iar miercuri, local în sud-sud-vest.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Audi extinde gama SUV prin lansarea noului Audi Q9, cel mai mare model din portofoliul mărcii.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Judecătoria Oradea a pronunțat în această săptămână sentința în cazul unui bărbat de 63 de ani, acuzat de ultraj contra bunelor moravuri, după ce s-a masturbat în apropierea zonei de agrement Silvaș, în văzul celor veniți la cunoscutul loc de scăldat și picnic din municipiu.
Cultură
Stagiunea estivală scoate muzica din sala de concerte și transformă orașul într-o scenă a întâlnirilor.
Ştiri sportive
La Varna (Bulgaria) se va desfășura în perioada 10-16 august Campionatul European de polo U20 de ani.
Citiți principiile noastre de moderare aici!