BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Duceau lemne fără acte

Duceau lemne fără acte

la 19 January 2015 13:48 Reactualizat la: 19 January 2015 13:49
19 January 2015 13:48 Reactualizat la: 19 January 2015 13:49
Şase bihoreni au fost amendaţi în weekend pentru infracţiuni silvice.
Scris de erdei - Şase bihoreni au fost amendaţi în weekend pentru infracţiuni silvice.

Trimite articolul

X

Dintre cei şase, patru au fost depistaţi vineri, în traficul rutier. Astfel, un bărbat de 33 de ani din Vârciorog a fost depistat vineri, la ora 18:10, de către poliţiştii Postului de Poliţie Săcădat în timp ce transporta cu o autospecială 6 metri cubi de material lemnos de esenţă „fag”, pe drumul judeţean 767 H, în localitatea Săcădat.

Poliţiştii zic că datele menţionate în avizul de însoţire a materialului lemnos nu corespundeau din punct de vedere al speciei cu materialul lemnos transportat. Din acest motiv, bărbatul a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 2.000 lei, iar materialul lemnos a fost confiscat şi depus la Ocolul Silvic Oradea.

Înainte cu şase ore, poliţiştii Secţiei nr. 2 de Poliţie Rurală Beiuş împreună cu poliţiştii Postului de Poliţie Holod, aflaţi într-o razie comună, l-au găsit pe un bărbat de 39 de ani, din comuna Holod, în timp ce transporta cu un tractor agricol cu remorcă, pe un drum forestier pe raza satului Dumbrava, 3 metri steri de lemne de foc specia „cer”, în valoare de 350 lei, fără documente de transport. Şi acesta a rămas fără lemn şi a fost amendat

Tot la acea oră, o altă amendă similară s-a dat la Şoimi. Poliţiştii Secţiei nr.2 de Poliţie Rurală Beiuş au depistat pe drumul judeţean 709/A, pe un bărbat de 32 de ani, din comuna Tinca, în timp ce transporta cu căruţa 2 metri steri de lemne de foc, specia „cer”, în valoare de 180 lei, fără documente de transport. Omul a fost lăsat şi el fără marfă şi a fost sancţionat contravenţional.

Tot atunci, un alt bărbat (35 ani), de la Sebiş, a fost depistat de poliţiştii Secţiei nr. 9 de Poliţie Rurală Cefa pe drumul judeţean 709, din localitatea Batăr, transportând cu o autoutilitară 1,1 metri cubi de lemne de foc, de esenţă „salcâm”, în valoare de 149,99 lei, fără a avea documentele prevăzute de lege. Bihoreanul a fost amendat cu 2.000 lei, iar lemnuli s-a confiscat.

Sâmbătă spre seară, doi tineri, de 19 respectiv 22 de ani, din Tăuteu au fost prinşi în flagrant de către poliţiştii Postului de Poliţie Tăuteu după ce tocmai ar fi tăiat şi sustras 3 arbori de esenţă „gorun” dintr-o pădure proprietate privată situată la marginea localităţii Ciutelec. Lemnul, în valoare totală de 750 lei, a fost ridicat şi predat la Ocolul Silvic Marghita, iar cei doi sunt acum cercetaţi penal.

Şi duminică la ora 14:00, poliţiştii Secţiei nr.7 de Poliţie Rurală Tileagd au depistat un tânăr de 24 de ani, din comuna Lugaşu de Jos, în timp ce transporta cu căruţa, pe D.N. 1, la Lugaşu de Jos, 1,2 metri cubi de lemne de foc, specia „carpen”, fără documente de provenienţă. Materialul lemnos, în valoare de 150 lei, a fost confiscat şi predat Ocolului Silvic „Piatra Craiului”, iar tânărul – amendat şi el.

Trimite articolul

X
Taguri:
infractiuni silvice ,
lemne ,
sacadat
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    La 40 de ani, cu mintea unui copil de doi ani. Drama femeii ajunse în Bihor după ce a fost găsită în condiții inumane
    O femeie de 40 de ani, care nu a avut niciodată acte de identitate până luna trecută și care trăia singură, în condiții greu de imaginat, a ajuns în aceste zile la Centrul de îngrijire de la Dumbrava.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Spectacol pe cerul Oradei: un curcubeu impresionant a apărut după o scurtă ploaie
    După o zi marcată de ploaie și nori amenințători, cerul Oradei a oferit sâmbătă seara, 30 mai, o imagine deosebită.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Investiție de 7,6 milioane de lei. Bază sportivă nouă inaugurată la Sânmartin cu nume importante din fotbal și Cupa Lotus
    Festivalul fotbalistic aflat în desfășurare la Stadionul Lotus din Sânmartin a fost întregit cu inaugurarea Bazei Sportive tip I construită cu fonduri de la Compania Națională de Investiții. O inaugurare fără tăieri de panglică.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal la un service auto din Bihor. Angajații au fost înjurați și amenințați de un client nemulțumit
    A fost scandal într-un service auto din Bihor, unde patronul și angajații s-au trezit sub o ploaie de amenințări din partea unui bărbat nemulțumit că nu a fost primit fără programare pentru o lucrare la mașină. Individul a pus mâna pe o unealtă de metal și a început să-i înjure și să îi amenințe cu bătaia și cu moartea. 1

    Cultură

    Interviu cu fashion stylistul Marius Molan, de 20 de ani în domeniul modei: „Vreau să aduc un aport de imagine pentru acest oraş”
    Marius Molan a fost marcat încă din copilărie de eleganţa şi prestanţa bărbatului în uniformă: tatăl său a fost colonel de armată, iar bunicul său a păstrat pe perete portretul Regelui Mihai. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parc fotovoltaic cu peste 200 de panouri, finalizat în comuna Câmpani
    Primăria Câmpani a anunțat finalizarea lucrărilor la parcul fotovoltaic realizat în localitate, urmând ca în perioada următoare să aibă loc recepția finală a investiției.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X