BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
„E horror, mai rău ca în lumea a treia”. Locuitorii cartierului Viena cer drumuri. Ce zice Primăria Oradea

„E horror, mai rău ca în lumea a treia”. Locuitorii cartierului Viena cer drumuri. Ce zice Primăria Oradea

De Sorin Martin Vereș
la 3 February 2026 19:28 Reactualizat la: 4 February 2026 13:55
17 Comentarii

„E horror, mai rău ca în lumea a treia”. Locuitorii cartierului Viena cer drumuri. Ce zice Primăria Oradea

foto: arhivă
3 February 2026 19:28 Reactualizat la: 4 February 2026 13:55
Locuitorii cartierului Viena din Oradea continuă să reclame starea precară a drumurilor de acces, sesizările ajunse la redacția bihon.ro fiind susținute și de numeroase postări în aplicația Oradea City Report.
Scris de Sorin Martin Vereș - Locuitorii cartierului Viena din Oradea continuă să reclame starea precară a drumurilor de acces, sesizările ajunse la redacția bihon.ro fiind susținute și de numeroase postări în aplicația Oradea City Report.

Trimite articolul

X

Oamenii vorbesc despre străzi pline de gropi, bălți permanente și noroi, care fac circulația extrem de dificilă și duc, spun ei, la avarierea zilnică a autoturismelor. Problemele sunt semnalate de mai bine de patru ani, susțin locuitorii din zonă, fără ca situația să se schimbe semnificativ. Una dintre postările pe aplicația Oradea City Report surprinde, fără menajamente, frustrarea acumulată în rândul locuitorilor:

„Bună ziua, noi, locuitorii cartierului Viena, vă rugăm frumos să trimiteți echipa să reabiliteze drumurile de acces în cartier. Este plin de gropi și apă peste tot. Este horror, mai rău ca în lumea a treia. Zilnic circulăm pe drumurile astea. Am înțeles de la dezvoltatorul cartierului Viena că drumurile cartierului au fost predate la Primăria Oradea. Când aveți în plan să vă ocupați și de ele? Plătim taxe și impozite și nu primim nimic în schimb. Nu avem iluminat public și nici măcar drumuri.”

O altă sesizare, venită din partea unui locuitor care spune că trăiește în cartier de mai mulți ani, completează tabloul:

„Locuiesc în cartierul Viena din Oradea și vin cu rugămintea la dumneavoastră dacă ați putea scrie un articol să vadă toată lumea ce străzi avem în cartier și plătim impozit la Primărie ca și în oraș, unde există asfalt și iluminat stradal, pe când la noi suntem ca și în evul mediu. Credeți-mă, ne rupem toate mașinile în gropi și noroi până în gât. De patru ani ne duc cu zăhărelul numai cu promisiuni care nu s-au concretizat nici până în ziua de azi.”

Nemulțumirile vizează în special străzile din zona Petru Maior, situate între Cihei și Oradea, după ansamblurile Pallazo și Cristal Garden. Oamenii spun că, deși terenurile necesare pentru amenajarea străzilor ar fi fost predate municipalității, lucrările întârzie să apară: „Terenurile pentru amenajarea străzilor sunt predate la Primărie, dar nu se străduiesc să facă nimic în acest sens. Prioritare, bineînțeles, au fost alte cartiere. Să nu mai spun de iluminat stradal, asta e altă poveste.” La nemulțumirile legate de infrastructură se adaugă și creșterea impozitelor.

Un proprietar precizează că, în acest an, impozitul pe casă și teren a ajuns la 1.230 de lei, față de aproximativ 790 de lei anul trecut, în condițiile în care cartierul nu beneficiază nici de asfalt, nici de iluminat public. Contactat de bihon.ro, directorul tehnic din cadrul Primăriei Oradea, Sebastian Marchiș, a explicat că situația juridică a străzilor este mai complicată decât o percep locuitorii.

„Nu le avem pe toate preluate.”, a precizat acesta, subliniind că administrația locală poate interveni doar pe străzile aflate în proprietatea municipiului. Referitor la zona reclamată de cetățeni, Sebastian Marchiș a confirmat că în perimetrul respectiv sunt vizate străzile Petru Maior, Bemer László și Ovidiu Cotruș. În cazul străzii Petru Maior, considerată axa principală a cartierului, directorul tehnic a precizat că studiul de fezabilitate este deja în lucru.

„Problema este că nu avem proprietatea pe toate suprafețele prevăzute pentru amenajare și nu vom interveni până nu o deținem. O parte din străzi s-au predat către Primăria Oradea în octombrie–noiembrie anul trecut. Dacă vor trebui să se realizeze exproprieri în vederea realizării lucrărilor, nu le vom face.” ne-a explicat Marchiș.

Potrivit acestuia, pentru strada Petru Maior există deja un contract pentru realizarea studiului de fezabilitate, însă procesul administrativ este de durată. Studiul ar urma să fie aprobat în acest an în Consiliul Local, după care va fi trimis în etapa de achiziții publice. Pe de altă parte, directorul Marchiș ne-a mai precizat că trebuie să fie preluate toate suprafețele de pe toate străzile care se descarcă în strada Petru Maior, astfel încât lucrările să înceapă de pe acele străzi și la final să se ajungă în axa principală a cartierului.

„La achiziții poate dura între 6 și 12 luni”, a mai precizat directorul tehnic al Primăriei. În acest context, locuitorii cartierului Viena rămân, cel puțin pe termen scurt, în așteptarea clarificării situației juridice a străzilor și a finalizării etapelor birocratice. Până atunci, oamenii cer ca promisiunile făcute de-a lungul anilor să se transforme, în cele din urmă, în lucrări concrete pe teren.

Trimite articolul

X
Taguri:
cartierul viena ,
lipsa proprietatii ,
locuitori ,
primaria oradea ,
starea drumurilor
17 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. adorian says:
    February 3, 2026 at 8:02 pm

    :Problema este CA ………. raspuns dat de autoritati la toate cazurile de acest gen(CAZ TIPIC IN ALESD ;GAZ-CANALIZARE -PISTE -TROTUARE ) ca doar sant proiecte si se poate sparge totul odata .Se dau lucrari la neica nimenea sau nu se dau ca nu este responsabilitatea lor.DA CAND VA APROBATI BUGETE VOUA ATUNCI ESTE .. RUSINEE

    Reply
  2. ioio says:
    February 3, 2026 at 9:11 pm

    Ce paradox, sa se cheme fix Viena cartierul ala, unul din cele mai bine organizate si aranjate orase din lume. Propun redenumirea cartierului in Roman.

    Reply
    • sandu2100 says:
      February 4, 2026 at 2:13 pm

      E la 6km de centru orasului, deci nu e in oras, e irelevant. Mai bine i-ar verifica finantele pe cei cu case de unde au banii de case, ca din munca cinstita sigur nu, evazionisti si hoti

      Reply
      • HGW/XX/7 says:
        February 4, 2026 at 4:40 pm

        Esti destept ca Bolojan

        Reply
      • Ma-sa lu sandu says:
        February 4, 2026 at 10:31 pm

        Am 34 de ani si toti ca angajat cu acte in regula! Am casa aici, daca tu nu ai putut eu zic sa taci

        Reply
      • Geo says:
        February 5, 2026 at 7:43 pm

        Vorba lui Caragiale: Amice, ești idiot!
        Dacă tu nu ai fost capabil să-ți ridici o casă, nu înseamnă că toți sunt ca tine. Imaginează-ți că unii muncesc, nu trag mâța de coadă. Și unii, ca mine, de exemplu, nu trebuie să dea explicații nimănui după o viață de muncă de unde a avut bani. Și nu să o cumpere, ci să o construiască de la zero, cu sudoare și sacrificii…

        Reply
  3. xxx says:
    February 4, 2026 at 5:23 am

    Aici a locuit Georgescu

    Reply
  4. cetatean cinstit says:
    February 4, 2026 at 11:03 am

    la fel si pe str Raspantiilor, pe deal deasupra garii, e cocina de porci efectiv

    Reply
    • Alexandru Ciucle says:
      February 5, 2026 at 10:42 am

      Pai de ce stai in cocina? De ce nu te muti? Va place sa trsiti in mizerie, nu platiti impozitele sa aveti dezvoltare

      Reply
  5. cetatean says:
    February 4, 2026 at 11:19 am

    In cartierul Episcopia este similara situatia. Au avut nevoie de bani pt placile de porfir de pe Republicii, nu au mai ramas si pt asfaltare de starzi pt prostimea din cartierele marginase 🙁

    Reply
  6. sandu2100 says:
    February 4, 2026 at 12:11 pm

    De ce nu le-a asfaltat Filip? Nu e vina lui Bolojan, el nu a gresit niciodata cu nimic, el ar fi asfaltat strada de era primar acum

    Reply
    • M says:
      February 4, 2026 at 7:17 pm

      Din ce an s-a construit cartierul? Habar nu aveti, dar scrieți doar ca să vă băgați în seamă.
      Daca primaria nu e in stare sa gestioneze situația străzilor, de încasează impozitele?

      Reply
  7. Tata lui Bulă says:
    February 4, 2026 at 4:19 pm

    Minciuni ! Nu e nicio groapă , e horror, săriți , au intervenit rușii cu dezinformarea ! Adevărul e că nu sunt gropi și Oradea se dezvoltă, putem vedea mulți austrieci care vin la muncă în Oradie în parcul industrial.

    Reply
  8. Alexandru Ciucle says:
    February 4, 2026 at 4:46 pm

    Vorba lui Bolojan, nu va place sa plecati, sa va mutati

    Reply
  9. Gheorghe says:
    February 4, 2026 at 6:11 pm

    Deocamdată Primăria trebuie să finalizeze pasajele supraterane și subterane ]ncepute , după aceea vin exproprierile după care se judecă prin instanță și după aceea vin studiile de fezabilitate …. ah nu , nu prima dată trebuie terminată placarea străzii Republicii după care trebuie finalizate niște lucrări care nici nu s-au început încă și de abia duuuupăăăă vine rândul asfaltării străzilor respectie !!! Doar știți că nu se poate construi nimic fără deranj așa că mulțumiți-vă cu faptul că aveți case și puteți plăti impozite deocamdată duble pe ele ! Forța Bolojan , Birta și Mălan !!!

    Reply
  10. Nosartesa says:
    February 4, 2026 at 6:15 pm

    Mai bine te-ar verifica niște psihologi de la spitalul de boli mintale să-ți stabilească nivelul de retard. După logica ta tot ce e mai departe de 5km de centru nu mai aparține de oraș…

    Reply
  11. Mierlut Dan says:
    February 4, 2026 at 7:05 pm

    Str nufarului nu ie in viena apartine primariei nu avem apa canal

    Reply
  12. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Confruntare Bihor – Bistrița Năsăud la barajul pentru promovare în Liga 3
    La Casa Fotbalului a avut loc miercuri tragerea la sorți a barajelor pentru promovarea în eșalonul trei al fotbalului românesc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    La un pas de tragedie: Doi șoferi, filmați în timp ce circulau pe contrasens într-o intersecție de lângă Metro
    Incidentul a fost surprins de o cameră de bord al unui șofer care se afla în zona Metro, în cursul zilei de miercuri, 11 februarie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Aproape 900 de joburi disponibile în Bihor: se caută electricieni, ospătari, vânzători și specialiști IT
    Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor oferă aproape 900 de locuri de muncă, atât în Oradea, cât și în alte localități din județ, pentru o gamă variată de domenii.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Când intră pensiile pe card în Bihor și cum pot pensionarii primi cuponul pe e-mail
    CJP Bihor anunță că pensiile virate prin bancă vor fi alimentate în conturiîn această săptămână, iar cupoanele pot fi primite și în format electronic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mai puține accidente mortale dar mai mulți morți. 47 de persoane și-au pierdut viața în 2025 pe drumurile din Bihor
    Activităţile desfăşurate de poliţiştii rutieri în 2025, au avut ca scop combaterea principalelor cauze generatoare de accidente, creşterea disciplinei în traficul rutier, îmbunătăţirea fluenţei şi siguranţei acestuia.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mii de orădeni din zona centrală a orașului rămân fără încălzire și apă caldă în urma unei avarii
    1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.