În doar trei săptămâni, în județ au fost identificate 77 de persoane care lucrau fără forme legale, iar angajatorii au fost sancționați cu amenzi în valoare totală de 1,37 milioane de lei.
La nivel național, Inspecția Muncii a derulat, în perioada 2–22 iunie 2026, o campanie de verificare a companiilor care activează în transportul alternativ de persoane, comerțul online și serviciile de curierat – sectoare care au cunoscut o dezvoltare accelerată în ultimii ani.
Rezultatele controalelor indică amploarea fenomenului muncii nedeclarate. Inspectorii au efectuat 1.087 de controale și au identificat 2.053 de persoane care desfășurau activitate fără contracte de muncă înregistrate conform legii. În urma verificărilor au fost aplicate 453 de sancțiuni, dintre care 197 de amenzi și 256 de avertismente, valoarea totală a amenzilor depășind 23,3 milioane de lei.
În topul județelor cu cele mai multe persoane depistate fără forme legale
Datele centralizate de Inspecția Muncii plasează Bihorul pe locul patru la nivel național în ceea ce privește numărul persoanelor depistate muncind fără forme legale.
Clasamentul este condus detașat de județul Timiș, unde au fost identificate 1.459 de persoane aflate în această situație. Urmează Dâmbovița, cu 152 de persoane, Prahova, cu 94, iar Bihorul ocupă poziția următoare, cu 77 de persoane depistate.
În privința sancțiunilor, inspectorii din Bihor au aplicat 17 sancțiuni, ceea ce situează județul între cele mai active inspectorate teritoriale în această campanie. Totodată, valoarea amenzilor aplicate în județ a ajuns la 1.370.000 de lei, Bihorul ocupând locul cinci la nivel național după acest indicator, fiind depășit doar de Timiș, Dâmbovița, Brăila și Ilfov.
Campania a vizat angajatorii care își desfășoară activitatea prin intermediul platformelor digitale, în special în trei domenii:
- transport alternativ de persoane (ridesharing);
- comerț online cu bunuri proprii;
- activități de curierat și livrare.
„Digitalizarea nu trebuie să fie un paravan pentru munca la negru”
Inspectorii au verificat existența contractelor individuale de muncă, transmiterea acestora în Registrul General de Evidență a Salariaților (Reges Online), respectarea timpului de lucru, plata orelor suplimentare, munca de noapte și acordarea drepturilor salariale.
Pe lângă munca nedeclarată, au fost constatate numeroase alte abateri, printre care lipsa evidenței timpului de muncă, netransmiterea datelor angajaților în registrul electronic, neplata salariilor, nerespectarea repausului săptămânal, lipsa programărilor concediilor și neîndeplinirea măsurilor dispuse la controalele anterioare.
În total, inspectorii au dispus 1.314 măsuri de remediere la nivel național.
Reprezentanții Inspecției Muncii avertizează că dezvoltarea economiei digitale nu poate justifica încălcarea legislației muncii.
„Digitalizarea economiei trebuie să vină la pachet cu respectarea legii, nu cu eludarea ei. Cele peste 2.000 de persoane depistate lucrând fără forme legale ne arată că flexibilitatea oferită de platformele digitale este adesea folosită ca paravan pentru munca nedeclarată. Acest semnal de alarmă, tradus în amenzi de peste 23 de milioane de lei, nu este un punct final, ci un avertisment ferm: controalele vor continua și se vor intensifica până când drepturile angajaților vor fi pe deplin respectate”, a declarat inspectorul general de stat adjunct al Inspecției Muncii, Mihai-Nicolae Ucă.
Citiți principiile noastre de moderare aici!