BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Economic
Limitări pentru importul de mașini second hand în România. Ce măsuri pregătește Guvernul

Limitări pentru importul de mașini second hand în România. Ce măsuri pregătește Guvernul

De Ramona Pașcu
la 5 April 2026 08:41
10 Comentarii

Limitări pentru importul de mașini second hand în România. Ce măsuri pregătește Guvernul

Foto: IA
5 April 2026 08:41
Guvernul pregătește o schimbare semnificativă în modul în care vehiculele second hand ajung pe piața din România.
Scris de Ramona Pașcu - Guvernul pregătește o schimbare semnificativă în modul în care vehiculele second hand ajung pe piața din România.

Trimite articolul

X

Un proiect de ordonanță de urgență inițiat de Ministerul Mediului propune o serie de restricții menite să reducă importul de mașini vechi și poluante, într-un context în care parcul auto național este considerat printre cele mai îmbătrânite din Europa.

Una dintre cele mai importante prevederi vizează interzicerea introducerii în țară a vehiculelor care au fost declarate „daună totală”, scoase din uz sau care nu mai pot fi înmatriculate în statul de proveniență. Practic, România ar urma să devină inaccesibilă pentru o categorie de vehicule care, până acum, găsea relativ ușor drum pe piața locală.

În plus, proiectul stabilește un prag minim de poluare: autoturismele sub norma Euro 3 nu vor mai putea fi comercializate sau introduse pe piață. Măsura țintește direct reducerea emisiilor generate de vehiculele vechi, care reprezintă o pondere semnificativă în traficul zilnic.

Pentru persoanele fizice, autoritățile propun o limitare clară: cel mult două vehicule second hand pe an, aduse exclusiv pentru uz personal. Regula se extinde și la alte mijloace de mobilitate, precum bicicletele sau trotinetele electrice.

În plus, cei care aduc astfel de bunuri vor avea obligația să le declare într-un termen strict (48–72 de ore) la structurile teritoriale ale Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor. Nerespectarea acestor obligații poate atrage sancțiuni.

Un alt element central al proiectului este obligativitatea certificării tehnice de către Registrul Auto Român pentru toate vehiculele rulate introduse pe piață. Fără această validare, mașinile nu vor putea fi comercializate.

Autoritățile propun și măsuri ferme pentru produsele neconforme: vehiculele sau componentele considerate periculoase vor fi retrase imediat și returnate în țara de origine, pe cheltuiala importatorului.

Proiectul nu se limitează la vehicule complete. Piesele auto second hand vor putea fi importate doar dacă sunt însoțite de certificate de funcționalitate emise de operatori autorizați. În cazul anvelopelor uzate, regulile devin și mai stricte: acestea pot fi comercializate doar de firme specializate și trebuie să respecte standarde clare privind uzura, vechimea și starea tehnică.

Operatorii economici vor fi obligați să înregistreze tranzacțiile într-un sistem digital gestionat de autorități, înainte de introducerea bunurilor în țară. De asemenea, transporturile de produse second hand vor trebui marcate vizibil, pentru a facilita controalele.

Introducerea intenționată a unor produse nesigure sau neconforme poate fi încadrată drept infracțiune, semnal că autoritățile intenționează să aplice legea cu mai multă fermitate.

Datele recente arată că milioane de mașini din România au peste 20 de ani vechime, multe dintre ele sub standardele moderne de poluare. În acest context, inițiativa legislativă apare ca un răspuns la presiunile legate de mediu și siguranță rutieră.

OUG privind introducerea pe teritoriul României a produselor utilizate, reparate sau recondiționate, precum și retragerea de pe piață a produselor noi constatate ca fiind produse periculoase:

Trimite articolul

X
Taguri:
import auto ,
legislație România ,
masini second hand ,
restricții auto
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. cornel says:
    April 5, 2026 at 2:02 pm

    Bolojan atat stie, si sa faca, sa inchida orice afacere, sa distruga tot, iar ce merge sa il taxeze pana il falimenteaza si pe ala.

    Reply
    • V says:
      April 5, 2026 at 9:20 pm

      Importul de gunoaie si de poluare nu e afacere.

      Reply
    • Dacian says:
      April 5, 2026 at 10:01 pm

      @Cornel Numai la bani te gândești? Aici este vorbă de siguranță oamenilor. Nu vedeți câte accidente sunt cu rablale astea în România?

      Reply
      • xxx says:
        April 6, 2026 at 4:06 pm

        Accidentele le fac soferii nu masinile, le fac prosti ca tine

        Reply
      • xxx says:
        April 7, 2026 at 8:18 am

        Soferul face accidentul, nu masina

        Reply
  2. HGW/XX/7 says:
    April 5, 2026 at 5:16 pm

    Groparul BIG

    Reply
  3. SORIN GANE says:
    April 5, 2026 at 6:15 pm

    IAR EU VAD ALTFEL — TOT CE SE POATE FENTA -DRIBLA – SMENA – ORICE OPORTUNITATE CIT DE MICA DE A INCALCA LEGEA — SE FACE – MENTALITATEA ASTA DE ,, HOT NEPRINS ,NEGUSTOR CINSTIT ” DAINUIE LA NOI ,IN NOI DE SECOLE – SI PINA NU VA DISPAREA NU VA FI BINE IN TARA ASTA

    Reply
  4. Coco says:
    April 5, 2026 at 6:20 pm

    Daca am fi o tara civilizata ( nu cocotiera fara cocos),tot ce e autoturism peste 25 ani scos obligatoriu din circulatie. Iar inmatricularea sa nu se faca la masinile mai vechi de 10 ani. Si Republica Moldova de vreo 20 ani nu mai accepta masini mai vechi de 10 ani aduse din afara tarii. Noi Romania cimitirul de masini a UE!

    Reply
    • xxx says:
      April 6, 2026 at 4:08 pm

      Coco esti prost de bubui, deci aruncam la fier vechi toate masinile clasice, masinile vechi scumpe, alea peste 40 de ani. Eu spun Coco ca si tu dupa o varsta ar trebui sa fii aruncat dupa stanca

      Reply
  5. io says:
    April 6, 2026 at 12:56 am

    Dar ce facem cum politicienii “second hand”?
    Pe astia avem din belsug….

    Reply
  6. powered by Surfing Waves

    România

    Schimbare majoră la examenul auto: proba în poligon ar putea fi reintrodusă după 26 de ani
    Șoferii care se pregătesc pentru obținerea permisului de conducere categoria B ar putea avea parte de o schimbare importantă la examen.

    Educație

    GALERIE FOTO
    500 de lei pentru rechizite în anul școlar 2026-2027. Cine poate primi banii și când se depun cererile
    Preșcolarii și elevii din familii dezavantajate ar putea primi și în anul școlar 2026-2027 câte 500 de lei pentru rechizite și alte produse necesare participării la cursuri.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânăr de 23 de ani, trimis la închisoare pentru trafic de droguri și apoi condamnat pentru furt de motorină dintr-un camion
    Aflat în spatele gratiilor, unde execută o pedeapsă cu închisoarea pentru trafic de droguri și instigare la furt, un tânăr de 23 de ani, din satul bihorean Leheceni, a fost condamnat și într-un alt caz, în care a fost acuzat de furt de combustibil din rezervorul unui camion.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    Economic

    Vești proaste pentru români: BNR se așteaptă la o inflație de 6,1% la finalul anului
    Banca Națională a României (BNR) se așteaptă ca inflația să rămână ridicată în acest an, chiar dacă pe termen mediu estimează o temperare a ritmului de creștere a prețurilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 25 august, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 25 august.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Migranți ascunși în cutii și printre saci cu haine, găsiți în Bihor. Doi șoferi au fost condamnați
    Două dosare de trafic de migranți au fost soluționate la începutul acestei săptămâni de Tribunalul Bihor, care a aplicat pedepse cu suspendare unor șoferi prinși în timp ce încercau să scoată din țară mai mulți bărbați proveniți din Africa și Asia.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X