BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Economic
Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază, posibil extinsă până la finalul anului 2026

Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază, posibil extinsă până la finalul anului 2026

De Ramona Pașcu
la 5 June 2026 09:36

Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază, posibil extinsă până la finalul anului 2026

Foto: IA
5 June 2026 09:36
Măsura care limitează adaosul comercial aplicat alimentelor de bază ar putea rămâne în vigoare încă șase luni, până la 31 decembrie 2026.
Scris de Ramona Pașcu - Măsura care limitează adaosul comercial aplicat alimentelor de bază ar putea rămâne în vigoare încă șase luni, până la 31 decembrie 2026.

Trimite articolul

X

Propunerea de prelungire a fost aprobată miercuri de Comisia pentru agricultură din Camera Deputaților, la inițiativa reprezentanților UDMR.

În prezent, reglementarea este valabilă până la 30 iunie 2026, însă pentru ca noul termen să intre în vigoare este necesar și votul favorabil al plenului Camerei Deputaților.

Ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna, a susținut că măsura trebuie păstrată atât timp cât inflația continuă să afecteze puterea de cumpărare a populației. Potrivit acestuia, costurile ridicate ale vieții pun presiune asupra bugetelor gospodăriilor, iar menținerea plafonării poate contribui la temperarea scumpirilor la produsele alimentare esențiale.

Oficialul a precizat că propunerea UDMR a primit sprijinul membrilor comisiei de specialitate, care au votat pentru extinderea aplicării măsurii până la sfârșitul anului viitor. El și-a exprimat speranța că aceeași decizie va fi adoptată și de plenul Camerei Deputaților.

Plafonarea adaosului comercial a fost introdusă ca instrument de control al creșterii prețurilor la alimentele de bază. Prin această intervenție, statul limitează marja de profit ce poate fi aplicată anumitor produse considerate esențiale pentru consumul zilnic.

Autoritățile susțin că mecanismul a avut rolul de a reduce impactul inflației asupra consumatorilor și de a menține accesibile produsele alimentare necesare familiilor cu venituri afectate de scumpiri.

Dacă proiectul va primi undă verde și în plen, românii vor beneficia în continuare de acest sistem de limitare a adaosului comercial până la 31 decembrie 2026. În caz contrar, actuala reglementare va expira la sfârșitul lunii iunie.

Decizia finală urmează să fie luată de Camera Deputaților, care va avea ultimul cuvânt în privința prelungirii măsurii.

Trimite articolul

X
Taguri:
alimente de baza ,
camera deputatilor ,
plafonare adaos comercial ,
tanczos barna
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sediul Primăriei Șimian, modernizat energetic printr-o investiție de 2,7 milioane de lei
    În comuna Șimian continuă investițiile în modernizarea infrastructurii publice, prin implementarea proiectului care vizează reabilitarea și modernizarea energetică a sediului Primăriei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Clădire multifuncțională pentru firme și comunitate, finalizată în comuna Sălacea
    O clădire începută în urmă cu aproape 40 de ani și rămasă mult timp abandonată a fost readusă în circuitul public și transformată într-un centru multifuncțional pentru birouri, în comuna Sălacea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânărul care a tâlhărit o femeie de 70 de ani într-o stație de tramvai din Oradea a fost trimis în judecată
    Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea a finalizat ancheta și a dispus trimiterea în judecată a lui Augustin Mihnea, tânărul de 21 de ani acuzat că a atacat o septuagenară într-o stație de tramvai din cartierul orădean Nufărul și i-a smuls lănțișorul de aur de la gât.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 21 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 21 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ANM: Vreme oscilantă în următoarele două săptămâni, în întreaga țară. Temperaturile vor scădea în Bihor
    Regimul termic va oscila în următoarele două săptămâni (20 iulie - 2 august), la nivelul întregii țări fiind semnalate atât perioade cu vreme călduroasă, cât și cele în care maximele termice vor scădea cu până la nouă grade, în medie, iar instabilitatea atmosferică își va face simțită prezența, a anunțat Administrația Națională de Meteorologie (ANM), în prognoza de specialitate, publicată luni.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Mai puțină întreținere, mai mult timp pentru tine – materialele Porcelanosa care îți simplifică viața
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X