BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Economic
Românii câștigă mai mult, dar cheltuie aproape tot: peste o treime din bani ajunge la stat

Românii câștigă mai mult, dar cheltuie aproape tot: peste o treime din bani ajunge la stat

De Ramona Pașcu
la 8 April 2026 07:32
2 Comentarii

Românii câștigă mai mult, dar cheltuie aproape tot: peste o treime din bani ajunge la stat

foto: arhivă
8 April 2026 07:32
O treime din banii cheltuiți lunar de români ajunge la stat, arată cele mai recente date publicate de Institutul Național de Statistică (INS). Practic, echivalentul a aproximativ 10 zile de muncă pe lună este dedicat acoperirii taxelor, contribuțiilor și altor obligații fiscale.
Scris de Ramona Pașcu - O treime din banii cheltuiți lunar de români ajunge la stat, arată cele mai recente date publicate de Institutul Național de Statistică (INS). Practic, echivalentul a aproximativ 10 zile de muncă pe lună este dedicat acoperirii taxelor, contribuțiilor și altor obligații fiscale.

Trimite articolul

X

În ultimul trimestru din 2025, o gospodărie din România a avut venituri medii lunare de 9.454 lei, în ușoară creștere față de perioada anterioară și semnificativ mai mari comparativ cu anul precedent. Cu toate acestea, cea mai mare parte a acestor bani se întoarce rapid în economie sau către bugetul public.

Cheltuielile totale ale unei familii s-au ridicat la 8.075 lei lunar, adică peste 85% din venituri. Din această sumă, aproximativ 2.711 lei au fost direcționați către stat, reprezentând 33,6% din totalul cheltuielilor. Consumul rămâne principala destinație a banilor, cu aproape 4.834 lei lunar, adică 59,9% din buget, mai arată datele publicate de INS.

Sursa: insse.ro

Privind mai atent structura consumului, datele INS arată că cea mai mare parte a cheltuielilor merge către produse alimentare și băuturi nealcoolice, aproximativ 1.555 lei pe lună, echivalentul a peste 32% din consum. Pe locul al doilea se află costurile cu locuința – utilități, energie și combustibili – care ajung la circa 761 lei lunar (15,7%). Cheltuielile pentru îmbrăcăminte și încălțăminte se ridică la 379 lei (7,8%), iar transportul consumă în jur de 339 lei (7%).

Alte categorii importante includ sănătatea (322 lei) și întreținerea locuinței (328 lei), fiecare cu ponderi de aproximativ 6-7% din bugetul de consum. În schimb, educația rămâne la coada listei, cu doar 26 de lei pe lună, adică 0,5% din total – un nivel extrem de redus în raport cu celelalte cheltuieli.

Un element relevant este și creșterea autoconsumului: gospodăriile au consumat din resurse proprii produse în valoare de aproximativ 480 lei lunar, în creștere față de trimestrul anterior. Acest fenomen este mult mai pronunțat în mediul rural, unde ajunge să acopere peste 10% din cheltuieli, de patru ori mai mult decât în mediul urban.

Sursa: insse.ro

De altfel, diferențele între urban și rural rămân semnificative. La oraș, cheltuielile medii lunare ajung la 9.144 lei pe gospodărie, cu peste 30% mai mult decât la sat. În același timp, povara fiscală este mai ridată în mediul urban, unde taxele și contribuțiile reprezintă aproape 37% din cheltuieli, comparativ cu aproximativ 29% în mediul rural.

Salariile continuă să fie principalul motor financiar al gospodăriilor, generând peste 68% din venituri. Prestațiile sociale contribuie cu aproape 20%, în timp ce veniturile în natură – inclusiv autoconsumul – au o pondere tot mai vizibilă, depășind 6% din total.

Trimite articolul

X
Taguri:
cheltuieli gospodării ,
consum populație ,
taxe și contribuții ,
venituri România
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. sandu2100 says:
    April 8, 2026 at 10:53 am

    Bolojan a spus ca epoca condumului a trecut, toti banii se vor duce in taxe si buget. Dezvoltare va fi doar daca ne dezvoltam prin dosele, poduri, piatete

    Reply
    • HGW/XX/7 says:
      April 8, 2026 at 1:05 pm

      Esti destept ca Bolojan

      Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Vitezomani pe DEx16, lângă Oradea: doi șoferi, prinși circulând cu 185 km/h și 208 km/h într-o singură zi
    Cei doi șoferi au fost depistați de polițiști în cursul zilei de joi, 16 aprilie.

    România

    Decizie crucială pentru Tarom până la final de aprilie: investitor strategic sau ieșire de pe piață
    Compania aeriană Tarom se află într-un moment decisiv, pe fondul dificultăților persistente de ordin financiar și al întârzierilor în implementarea planului de restructurare agreat cu Comisia Europeană.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Premierul Ilie Bolojan este așteptat să participe la manifestările festive organizate la Oradea pe 20 aprilie
    În data de 20 aprilie, Primăria Oradea organizează o serie de manifestări festive cu ocazia celebrării a 107 ani de la instaurarea administrației românești în Oradea.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Atenție, se lucrează! Circulația pe strada Evreilor Deportați se închide în această noapte. Vezi care este motivul
    Potrivit unui comunicat transmis de Primăria Oradea, circulația pe strada Evreilor Deportați va fi închisă mai multe ore în noaptea de 17/18 aprilie, mai precis între ora 21:30 și ora 5:00.

    România

    Apele Române răspund acuzațiilor de politizare a investițiilor hidrotehnice dintre Cluj și Bihor
    Administrația Națională „Apele Române” respinge acuzațiile privind influențe politice în prioritizarea lucrărilor de prevenire a inundațiilor.

    Cultură

    Radu Niţescu şi Anca Chimoiu, invitaţi la clubul de lectură Pragul Vaida
    Cei doi vin la Oradea lpentru a-și lansa volumele apărute în a doua jumătate a anului trecut la Casa de Editură Max Blecher.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X