BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Economic
Salariul mediu net depășește 5.500 lei, dar pierde teren în fața inflației

Salariul mediu net depășește 5.500 lei, dar pierde teren în fața inflației

De Ramona Pașcu
la 15 April 2026 09:41

Salariul mediu net depășește 5.500 lei, dar pierde teren în fața inflației

foto: arhivă
15 April 2026 09:41
Câștigul salarial mediu brut pe economie a ajuns în luna februarie 2026 la 9.272 de lei, în creștere cu 52 de lei (+0,6%) față de luna ianuarie, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. La nivel net, salariul mediu a fost de 5.557 de lei, mai mare cu 39 de lei (+0,7%) comparativ cu luna precedentă.
Scris de Ramona Pașcu - Câștigul salarial mediu brut pe economie a ajuns în luna februarie 2026 la 9.272 de lei, în creștere cu 52 de lei (+0,6%) față de luna ianuarie, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. La nivel net, salariul mediu a fost de 5.557 de lei, mai mare cu 39 de lei (+0,7%) comparativ cu luna precedentă.

Trimite articolul

X

Evoluția indică o creștere moderată a veniturilor salariale de la o lună la alta, însă raportarea anuală arată o dinamică mai temperată în termeni reali. Comparativ cu februarie 2025, salariul mediu net a crescut cu 3,8%, însă indicele câștigului salarial real — care ia în calcul inflația — a fost de 95,0%. Acest lucru semnalează o scădere a puterii de cumpărare față de aceeași perioadă a anului trecut.

Pe de altă parte, față de ianuarie 2026, câștigul salarial real a înregistrat o ușoară creștere, indicele fiind de 100,1%, ceea ce sugerează o stabilizare pe termen scurt a raportului dintre salarii și prețuri. Comparativ cu octombrie 1990, indicele câștigului salarial real a ajuns la 236,8%, în creștere marginală față de luna precedentă.

Diferențele între sectoarele economice rămân semnificative. Cele mai mari salarii medii nete au fost raportate în domeniul tehnologiei informației, în special în activități de programare și consultanță IT, unde nivelul a ajuns la 12.952 de lei. De asemenea, salarii ridicate s-au înregistrat și în industria produselor din tutun (11.920 de lei). La polul opus, cele mai mici venituri au fost consemnate în pescuit și acvacultură (2.884 de lei) și în alte activități de servicii (2.887 de lei).

La nivel sectorial, creșterile salariale din februarie față de ianuarie au fost influențate în mare parte de acordarea unor prime ocazionale — precum prime trimestriale, anuale sau al 13-lea salariu — dar și de performanțele economice ale companiilor, reflectate în producții sau încasări mai mari.

Cele mai importante majorări s-au înregistrat în fabricarea produselor din tutun (+24,7%) și în sectorul asigurărilor și fondurilor de pensii (+23,4%). Creșteri semnificative, cuprinse între 7% și 13%, au fost observate și în industrii precum fabricarea calculatoarelor și produselor electronice, industria auto, consultanța în management sau sectorul energetic.

În același timp, unele domenii au înregistrat scăderi ale salariilor medii nete, în principal ca efect al acordării de bonusuri în lunile anterioare sau al unor rezultate economice mai slabe. Reduceri mai consistente, între 7% și 10,5%, au fost consemnate în extracția minereurilor metalifere, sectorul energetic și activitățile de jocuri de noroc. Scăderi mai moderate, de până la 5%, au fost raportate în restaurante, tranzacții imobiliare, transporturi aeriene și activități de reciclare.

În sectorul bugetar, evoluțiile au fost mixte. Salariile au crescut ușor în învățământ (+0,5%) și administrația publică (+0,2%), în timp ce în sănătate și asistență socială s-a înregistrat o scădere de 1,8%.

Trimite articolul

X
Taguri:
economie ,
inflatie ,
salarii romania ,
salariu mediu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Pericol public! Un șofer a fost filmat în timp ce circula pe contrasens pe Centura Oradea
    Incidentul s-a petrecut în crsul zilei de joi, 21 mai.

    România

    Minor de 14 ani, în moarte cerebrală după ce a căzut cu o trotinetă electrică care poate atinge și 80 km/h
    Un băiat de 14 ani din comuna Dumbrăvița, în apropiere de Timișoara, se află în comă la spital, după ce în cursul zilei de 15 mai a pierdut controlul asupra trotinetei electrice cu care circula.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Începe ediția 2026 a concursului internațional de atelaje de la Oșorhei. Trei zile de spectacol ecvestru
    Pășunea Berkes din Oșorhei se pregătește din nou pentru unul dintre cele mai importante spectacole ecvestre din România.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    Educație

    Telefoanele mobile ar putea fi interzise complet în școli. Elevii nu le-ar mai putea folosi nici în pauze
    Un proiect de lege depus la Camera Deputaților prevede interzicerea telefoanelor mobile pe întreaga perioadă a programului școlar, inclusiv în pauze sau în timpul activităților organizate în afara școlii. Dispozitivele ar urma să fie depozitate în spații speciale.

    BIHON Sport local

    Adrian Anca: „Rămân doar amintirile frumoase și efortul de a consolida un proiect aflat la început de drum în Liga 3”
    Revenit în fotbal după 14 ani, exact în locul de unde a luat o pauză, fostul fotbalist bihorean Adrian Anca a încheiat la finalul sezonului colaborarea cu CS Bihorul Beiuș.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Peste 300 de copii au participat la activitățile organizate, în Piața Unirii din Oradea, de Ziua Poliției Locale
    Piața Unirii din Oradea s-a transformat într-un spațiu al jocului și al învățării, unde sute de copii au participat la activități dedicate siguranței rutiere și protejării mediului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X