BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Educație rutieră, educație pentru viață

Educație rutieră, educație pentru viață

la 20 May 2016 13:32
20 May 2016 13:32
Elevii de gimanziu și liceenii bihoreni s-au întrecut în cunoștințe teoretice și practice despre educația rutieră la concursul „Educație rutieră, educație pentru viață.”
Scris de Raul Simea - Elevii de gimanziu și liceenii bihoreni s-au întrecut în cunoștințe teoretice și practice despre educația rutieră la concursul „Educație rutieră, educație pentru viață.”

Trimite articolul

X

Asociaţia Română pentru Promovarea Educației și Siguranței Rutiere (ARPER), Serviciul Poliției Rutiere Bihor, Inspectoratul Școlar Județean Bihor și Benvenuti Oradea, au organizat concursul anual „Educație rutieră – Educație pentru viață”, faza județeană.

Evenimentul a avut loc miecuri, 18 mai și s-a desfășurat la Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” din Oradea. Concursul a avut loc în conformitate cu Regulamentul Concursului Național „Educație rutieră – Educație pentru viață” elaborat de Ministerul Educației și Ministerul Afacerilor Interne. Potrivit regulamentului, concursul a cuprins două secțiuni.

Secțiune A – a fost destinată elevilor de gimnaziu care au avut printre probe parcurgerea unui traseu de îndemânare cu bicileta în poligon și respectarea regulilor de circulație de către bicicliști în parcul școală. Cea de a doua secțiune – B – s-a adresat elevilor de liceu, care de asemenea au susținut două probe, verificarea cunoștințelor în domeniul rutier pe bază de chestionar, respectiv o probă de arbitraj în vederea identificării abaterilor de la respectarea regulilor de circulație de către bicicliști în parcul școală.

Premiații

În urma desfășurării probelor de concurs au fost desemnați și câștigătorii pe secțiuni. Astfel, la secțiunea gimnaziu locul I a fost ocupat de echipajul Liceului Tehnologic Nr.1 din Șuncuiuș (Amalia Ungur – parc școală și Sergiu Varga – poligon), locul II echipajul Școlii Gimnaziale „Miron Pompiliu” din Ștei (George Plisco – parc școală și Răzvan Lucaciu – poligon), iar locul III echipajul Colegiului Național „Avram Iancu” din Ștei (Robert Bucătaru – parc școală și Vlad Butișcă – poligon).

La secțiunea licee câștigător a fost desemnat echipajul Liceului Teoretic „Onisifor Ghibu” din Oradea (Daniel Benea – teorie și Mihaela Roșca – arbitraj) – locul I, urmat pe locul II de cel al Liceului Tehnologic „Horea” din Marghita (Ionuț Dutcaș – teorie și Tereki Zoltan – arbitraj) și pe locul III Colegiul Tehnic „Ioan Ciordaș” din Beiuș (Simon Nistor – teorie și Silviu Laza – arbitraj).

Locul I, atât la secțiunea de gimnaziu cât și la cea de liceu, vor reprezenta județul la faza națională a concursului „Educație rutieră – Educație pentru viață”, ce va avea loc în a doua parte a lunii iulie, concurând cu alte județe din țară pentru titlu. La final câștigătorii concursului au fost premiați de organizatori cu cupe, diplome și diverse premii, pachețele șepcuțe, toate personalizate.

La concurs au participat elevi de gimnaziu și liceeni de la 13 unități de învățământ: Liceul Greco-catolic „Iuliu Maniu” din Oradea, Liceul Tehnologic Nr.1 din Șuncuiuș, Școala Gimnazială Nr.1 din Ceica, Școala Gimnazială „Nestor Porumb” din Tulca, Școala Gimnazială „Miron Pompiliu” din Ștei, Școala Gimnazială din Talpoș, Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” din Oradea, Colegiul Național „Avram Iancu” din Ștei, Colegiul Tehnic „Ioan Ciordaș” din Beiuș, Colegiul Tehnic „Unirea” Ștei, Colegiul Național „Octavian Goga” din Marghita, Colegiul Tehnic „Constantin Brâncuși” din Oradea și Liceul Tehnic „Horea” din Marghita.

Trimite articolul

X
Taguri:
ARPER ,
Educaţie pentru Viaţă ,
educatie rutiera ,
Onisifor Ghibu ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 23 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 23 iulie.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    După trei remize în campionat, Lotus Băile Felix a învins Bihorul Beiuș într-un joc de pregătire
    Colege în Liga 3, Seria 8, Lotus Băile Felix și CS Bihorul Beiuș au terminat la egalitate toate cele trei meciuri jucate în sezonul 2025/2026. A fost 0-0 la Beiuș, apoi 1-1 și 2-2 la Sânmartin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi comisari europeni au transmis un mesaj de solidaritate pentru comunitatea LGBT din Oradea după refuzul avizării Marșului Pride
    Comisara europeană pentru Egalitate, Hadja Lhabib, și comisarul european pentru Justiție, Michael McGrath, au transmis un mesaj de solidaritate cu comunitatea LGBTI din Oradea și au subliniat necesitatea respectării dreptului la liberă întrunire.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat reținut de polițiștii de la Protecția Animalelor Bihor pentru că a lovit cu piciorul un câine, prin gard
    Polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Bihor l-au reținut pentru 24 de ore pe un tânăr de 29 de ani, din localitatea Bistra, acuzat că ar fi rănit cu intenție câinele unui consătean.

    Economic

    Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA la 21% pentru locuințe, din cauza blocajului ANCPI
    Premierul interimar Ilie Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA pentru locuințe, după atacul cibernetic care a blocat platforma ANCPI. Transferul datelor în Cloudul Guvernamental va fi finalizat miercuri, iar joi autoritățile vor estima când sistemul va redeveni funcțional.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Este rușinos pentru primarul Florin Birta să invoce astfel de argumente”. ARK Oradea și ACCEPT condamnă interzicerea Marşului Oradea Pride
    În ciuda acestei noi interdicții, Marșul Oradea PRIDE va avea loc. Peste 150 de organizații din peste 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu Oradea PRIDE și au cerut respectarea dreptului la întrunire pașnică. 8
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X