După succesul înregistrat în 2013, Lidl organizează pentru al doilea an consecutiv cea mai amplă campanie de educație rutieră, sprijinită de Poliția Rutieră Română – „Verde la educaţie pentru circulaţie”. Față de anul precedent, numărul accidentelor de circulație în care au fost implicați cu vinovăție copii – între 4-14 ani, pietoni – este în scădere. Campaniile sociale care au ca scop prevenirea accidentelor rutiere în rândul copiilor pot contribui la conștientizarea acestei probleme, la informarea celor mici și, pe termen lung, la scăderea numărului de accidente. Numai anul trecut, la proiectul Lidl „Verde la educație pentru circulație” au participat peste 10.000 de copii, care au plecat de acolo cu lecții învățate, dar și cu materiale informative despre acest subiect. Astfel, în primele opt luni ale acestui an s-au înregistrat 288 accidente, în urma cărora a rezultat decesul a 30 de copii și rănirea gravă a altor 261, comparativ cu 319 accidente înregistrate în 2013 în aceeași perioadă. Pentru a trage un semnal de alarmă asupra acestei probleme şi a reduce și mai mult numărul accidentelor rutiere în care sunt implicați copiii, Lidl continuă colaborarea cu Poliția Rutieră Română și organizează pentru al doilea an consecutiv campania „Verde la educaţie pentru circulaţie”. În 180 de locaţii din ţară şi în fiecare judeţ, reprezentanţii Poliţiei Rutiere Române vor fi alături de cei mici pentru a-i învăţa pe aceştia cum pot să devină pietoni responsabili. Cursul are o parte teoretică, în cadrul căreia copiii vor învăța toate detaliile legate de semnele de circulație și cele mai importante reguli de care trebuie să țină cont atunci când doresc să traverseze. Ulterior, cei mici vor fi introduși într-un orășel miniatural, pentru a pune în aplicare toate cunoștințele acumulate. Toți copiii prezenți vor fi premiați de către Lidl și reprezentanţii Poliţiei Rutiere Române.
Educaţie rutieră pentru copii
Părinţii sunt aşteptaţi împreună cu cei mici sâmbătă, 20 septembrie, de la ora 10:00, în parcarea oricărui magazin Lidl, pentru a asista la un curs antrenant, în cadrul căruia copiii vor învăța cum să circule și să traverseze corect.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
Bihon CSM Oradea
Echipa orădeană s-a impus cu scorul de 79-72 în meciul 3 al seriei cu FC Argeș Basketball, contând pentru sferturile de finală din cadrul turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin.
FC Bihor
Meciul a început pe o ploaie torențială, care nu a încetat până la final, iar terenul a fost îmbibat din belșug cu apă, pe alocuri existând băltoace.
Cultură
Evenimentele culturale ale festivalului au întărit prin evenimentele culturale, la fiecare ediţie, spiritul de comunitate.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Dr. Hadrian Borcea a fost trimis în judecată, fiind cercetat pentru conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice.
6
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința ordinară de astăzi, bugetul Municipiului Oradea pentru anul 2026, document care stabilește principalele direcții de funcționare și dezvoltare ale orașului în perioada următoare.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din 30 aprilie, hotărârea prin care primarul Florin Birta este mandatat să reprezinte Municipiul Oradea în demersurile de atragere a unui investitor în Parcul Industrial Eurobusiness IV.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!