BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Elevii bihoreni s-au remarcat la Olimpiada Națională de Geografie. Județul Bihor ocupă locul V pe țară

Elevii bihoreni s-au remarcat la Olimpiada Națională de Geografie. Județul Bihor ocupă locul V pe țară

De Mădălina Cristea
la 28 April 2025 10:16 Reactualizat la: 28 April 2025 11:02

Elevii bihoreni s-au remarcat la Olimpiada Națională de Geografie. Județul Bihor ocupă locul V pe țară

foto: Facebook/ Mihaela Biriș
28 April 2025 10:16 Reactualizat la: 28 April 2025 11:02
Elevii din județul Bihor s-au întors acasă cu rezultate remarcabile de la etapa națională a Olimpiadei de Geografie, destinată claselor VIII-XII.
Scris de Mădălina Cristea - Elevii din județul Bihor s-au întors acasă cu rezultate remarcabile de la etapa națională a Olimpiadei de Geografie, destinată claselor VIII-XII.

Trimite articolul

X

Cea de-a 43-a ediție a fazei naționale a Olimpiadei de Geografie s-a desfășurat în perioada 22-27 aprilie, la Arad, și a reunit 353 de participanți din întreaga țară.

Județul Bihor a fost reprezentat de opt elevi, care au obținut următoarele rezultate:

  • Cristian Caraiman, elev în clasa a IX-a la Colegiul Național „Emanuil Gojdu” Oradea, coordonat de prof. Dora Anderson – Premiul II;

  • Tudor Bohuș, elev în clasa a XII-a la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Oradea, coordonat de prof. Ioana Codrean – Premiul II;

  • Adelina Ruge, elevă în clasa a VIII-a la Școala Gimnazială „Dimitrie Cantemir” Oradea, coordonată de prof. Flaviu Feșnic – Mențiune;

  • Maia Toia, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Național „Emanuil Gojdu” Oradea, coordonată de prof. Flaviu Feșnic – Mențiune;

  • Kevin Romanschi, elev în clasa a IX-a la Colegiul Național „Emanuil Gojdu” Oradea, coordonat de prof. Dorina Iova – Premiul Special;

  • Amelia Mocan, elevă în clasa a X-a la Liceul Teologic Baptist „Emanuel” Oradea, coordonată de prof. Ramona Iștoc – Premiul Special;

  • Rafa Daniel, elev în clasa a VIII-a la Liceul Teoretic „Constantin Șerban” Aleșd;

  • Leu Andrei, elev în clasa a VIII-a la Colegiul Național „Emanuil Gojdu” Oradea.

foto: Elevii bihoreni s-au remarcat la Olimpiada Națională de Geografie, 28.04.2025

În urma rezultatelor obținute, județul Bihor s-a clasat pe locul al V-lea în clasamentul general pe județe, după Vrancea, Mehedinți, Cluj și Dolj.

„Felicitări celor 8 elevi care au reprezentat cu cinste județul Bihor la olimpiadă, pentru dorința și voința puternică de a performa! Felicitări profesorilor coordonatori care reușesc să inspire și să motiveze acești minunați tineri! Premiile obținute confirmă pasiunea și dăruirea pentru geografie”, a punctat profesoara Mihaela Biriș, inspectorul de specialitate din IȘJ Bihor pe pagina de facebook..

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
elevi ,
geografie ,
locul 5 ,
olimpiada
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Bobe Nicolescu a suferit o ușoară accidentare la gleznă în timpul meciului cu Dinamo
    Căpitanul echipei CSM CSU Raiffeisen Oradea, Bogdan Bobe Nicolescu, a început partida de duminică seară, cu Dinamo, într-o stare fizică nu prea bună, fiind slăbit după o problemă digestivă.

    BIHON Sport local

    Nouă locuri 1 obținute de luptătorii de la Maxim Fight Team la „Arad Kickboxing Arena”
    Sportivi de la cluburi din România au urcat în ring sâmbătă 9 mai la „Arad Kickboxing Arena”, competiție de K1 organizată de Dey Thai Box Club în incinta Agora Mall, la amatori și semi-pro.

    BIHON Sport local

    Daniel Oprița: „La noi în țară sunt mai multe echipe fără drept de promovare decât cu drept”
    Antrenorul Daniel Oprița a fost dezamăgit de egalarea survenită în prelungiri și de programarea meciului, după ce joi, 7 mai, steliștii jucaseră cu Sepsi în Ghencea.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sounds of Oradea Festival revine cu trei spectacole ce aduc universul operetei vieneze, muzica de film și recitalul clasic de pian
    La ediţia din acest an spectacolele vor avea loc în curtea interioară a Cetății Oradea şi în Sala Mare a Teatrului Regina Maria.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Lucrările pe tronsonul de autostradă Chiribiș- Biharia au ajuns la 42%. Pe șantier sunt peste 150 de utilaje și 430 de muncitori
    Potrivit informațiilor transmise de constructor, firma Selin, pe lotul 3C2 Chiribiș–Biharia al Autostrăzii Transilvania, lucrările au ajuns la un stadiu fizic de execuție de 42%.

    Bihon CSM Oradea

    Moment deosebit pentru Kris Richard: veteranul „leilor roșii” va disputa meciul 300 în competițiile interne ale baschetului românesc
    Kris Richard, cel mai valoros jucător străin din istoria echipei orădene, va atinge o bornă importantă a carierei sale. Meciul de marți, cu Dinamo București, va fi cel cu numărul 300 pentru el sub culorile roș-albastre în Liga Națională de baschet masculin, Cupa României și SuperCupa României.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X