BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Elevii secției bilingv-spaniolă de la Colegiul Național „Iosif Vulcan” au învățat limba specializării lor de la jurnaliști veniți din Chile

Elevii secției bilingv-spaniolă de la Colegiul Național „Iosif Vulcan” au învățat limba specializării lor de la jurnaliști veniți din Chile

De Crina Dobocan
la 7 July 2022 09:08 Reactualizat la: 7 July 2022 16:05

Elevii secției bilingv-spaniolă de la Colegiul Național „Iosif Vulcan” au învățat limba specializării lor de la jurnaliști veniți din Chile

7 July 2022 09:08 Reactualizat la: 7 July 2022 16:05
Elevii secției bilingv-spaniole de la Colegiul Național „Iosif Vulcan” au călătorit pentru câteva ore prin America Latină, exersându-și abilitățile de comunicare și exprimare în limba spaniolă.
Scris de Crina Dobocan - Elevii secției bilingv-spaniole de la Colegiul Național „Iosif Vulcan” au călătorit pentru câteva ore prin America Latină, exersându-și abilitățile de comunicare și exprimare în limba spaniolă.

Trimite articolul

X

Urmare a unui parteneriat încheiat între Asociația Pro Bambini din Oradea și Colegiul Național „Iosif Vulcan” din Oradea, elevii de la secția filologie bilingv-spaniolă a unității de învățământ s-au întâlnit miercuri, 6 iulie, cu jurnalistul chilian Patricio Morales Lizana. Directoarea Simona Martin, jurnalistul Patricio Morales și prof. Paula Dumea i-au ajutat pe liceeni să-și dezvolte cunoștințele lingvistice într-un mod antrenant și plăcut.

[eadvert]

În cadrul proiectului „Aqui se habla espanol”, acesta le-a prezentat elevilor date importante despre cultura și tradițiile din țara sa. Totodată, el le-a vorbit despre relieful, istoria, gastronomia și literatura țării sale.

Momente poetice

Astfel, ei au remarcat apropierea și strânsa legătură dintre conceptele legate de gastronomie, limbaj și literatură. La final, elevii au fost provocați de jurnalistul și poetul chilian să recite câte o poezie.

În acest fel, liceenii și-au exersat abilitățile de comunicare și exprimare în limba spaniolă și au descoperit noi informații despre cultura, civilizația, obiceiurile și gastronomia din Chile și din America Latină.

„A fost o activitate foarte frumoasă. Mă bucur că am avut un interesant dialog cu elevii, care cunosc bine cultura și limba spaniolă, dar și cultura latino-americană. Aceasta demonstrează munca pe care profesorii și elevii o desfășoară cu seriozitate în acest colegiu. Și pentru mine este o experiență minunată în Oradea”, a spus Patricio Secundo Morales Lizana. Acesta a apreciat felul în care prof. Paula Dumea stăpânește limba spaniolă, precum și apropierea și încrederea pe care o are față de elevii săi.

Educație europeană

Colegiul Național „Iosif Vulcan” din Oradea este o școală cu tradiție în ceea ce privește limba spaniolă, fiind un liceu bilingv româno-spaniol. Secția bilingv-spaniolă a fost inaugurată în anul 2008, de către Ambasadorul Spaniei la București, Excelența sa Juan Pablo García Berdoy, în prezența directoarei prof. Simona Martin și a profesoarei de limba spaniolă Rodica Pop.

La activitate a fost prezentă și profesoara Simona Martin, directoarea Colegiului Național „Iosif Vulcan”. Aceasta a apreciat această modalitate unică de exersare a limbii spaniole.

„Consider că întâlnirea cu un jurnalist și antreprenor din Chile, o țară cu populație hispanofonă, favorizează elevilor noștri exersarea limbii spaniole, cunoașterea unor elemente proprii unei culturi mai puțin cunoscută nouă. Colegiul nostru a primit în 2019 titlul de «Școală Europeană», datorită promovării unei educații europene. Dorim ca tinerii noștri să aibă acea deschidere spre diversitatea culturală, astfel încât să se integreze oricând într-un mediu multilingvist. Studiul limbii și civilizației spaniole este din această perspectivă important, limba spaniolă fiind a doua limbă că popularitate pe glob”, a spus prof. Simona Martin.

Colegiul Național „Iosif Vulcan” oferă predarea limbii spaniole în regim bilingv la liceu, printr-un acord încheiat între ministerul Educaţiei din România şi Ministerul Educaţiei din Spania.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
chile ,
iosif vulcan oradea ,
liceu ,
schimb experienta ,
spaniola
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un tânăr care a vândut droguri alături de sora lui va sta în închisoare 2 ani și 9 luni. Inițial, a fost condamnat cu suspendare
    Valentin Gabriel Racz, un bărbat de 28 de ani, din localitatea bihoreană Santăul Mic, a fost ridicat de polițiști de acasă în cursul zilei de marți, 30 iunie, și dus la Penitenciarul Oradea unde va executa o pedeapsă de 2 ani și 9 luni de detenție pentru trafic de droguri de risc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Viorel Pașca și membrii familiei sale, puși sub control judiciar de către Tribunalul București
    Un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului București a respins propunerea de arestare formulată de DIICOT – Structura Centrală pe numele lui Viorel Pașca și a dispus punerea acestuia sub control judiciar pe o perioadă de 60 de zile.

    Bihon CSM Oradea

    GALERIE FOTO
    Victorie de vis pentru tricolori! România a învins Grecia la Oradea Arena
    Oradea Arena a găzduit joi seară meciul dintre reprezentativele de baschet masculin ale României și Greciei, contând pentru etapa a 5-a (penultima) din Grupa B a calificărilor pentru FIBA Basketball World Cup 2027.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    DIICOT acuză „asocieri politice gratuite” cu referire la cazul Pașca: „Actorii politici să se abțină de la declarații”
    Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată (DIICOT) a reacționat, joi seara, la declarațiile cu caracter politic care au fost făcute în ultimele zile cu referire la ancheta privind azilele aflate în grija asociației familiei Pașca.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    UPDATE Viorel Pașca, la ieșirea din sala de judecată, întrebat dacă cineva vrea să-i facă rău: „Da! Dar nu știu cine.”
    La mai bine de 5 ore de la începerea audierilor, Viorel Pașca a ieșit din sala de judecată pe holurile Tribunalului București, însoțit de unul dintre fiii săi, dar nu a făcut declarații, motivând că nu are voie, instanța aflându-se în pronunțare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    A fost semnat contractul de finanțare europeană pentru pasajul subteran de la Jumbo. Stadiul lucrării este de 70%
    Astfel, finanțarea este asigurată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X