BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Emoţii şi zâmbete la Ziua Pompierilor

Emoţii şi zâmbete la Ziua Pompierilor

la 15 September 2014 10:50
15 September 2014 10:50
Sâmbătă, ISU „Crişana" Bihor a sărbătorit „ Ziua Pompierilor din România".
Scris de erdei - Sâmbătă, ISU „Crişana" Bihor a sărbătorit „ Ziua Pompierilor din România".

Trimite articolul

X

Ca în fiecare an,la sediul inspectoratului, « Ziua Pompierilor » a început cu  ceremonialul de comemorare a eroilordin Dealu Spirii şi a tuturor pompierilor căzuţi la datorie de-a lungul timpului,  evenimentul debutând cu depunerea de coroane la Grupul Statuar al Pompierilor Bihoreni şi continuând cu şedinţa festivă în cadrul căreia s-au reamintit, într-o atmosferă de pioasă recunoştinţă,  devotamentul, spiritul de sacrificiu şi actele de curaj ale predecesorilor. În cadrul şedinţei festive au fost, de asemenea,  înaintaţi în gradul următor, înaintea expirării stagiului minim în grad, doi ofiţeri şi şapte subofiţeri,  care au obţinut rezultate excepţionale în îndeplinirea atribuţiilor specifice.  În acelaşi cadru festiv, au fost conferite,pentru aprecierea faptelor deosebite săvârşite pe timpul îndeplinirii misiunilor încredinţate şi a rezultatelor meritorii obţinute în procesul formării profesionale, cinci Plachete Onorifice şi 13 Distincţii de Serviciu-insigna simbol, iar alţi 21 de pompieri militari au fost recompensaţipentru eforturile depuse şi rezultatele obţinute în cadrul « Competiţiei Naţionale de Descarcerare şi Acordare a Primului Ajutor Calificat- Ediţia a III-a, 2014 ».  Totodată, a fost acordată o plachetă de onoare şi 228 de angajaţi ai ISU „Crişana” au fost citaţi prin Ordinul de zi pe inspectorat, în semn de apreciere pentru munca desfăşurată şi rezultatele profesionale obţinute.

Vreme rea, voie bună

În pofida vremii capricioase,numeroşi copii şi adulţi au fost alături de pompieri, care au desfăşurat, special pentru cei prezenţi, exerciţii de stingere a incendiilor, de descarcerare şi acordare a primului ajutor calificat, exerciţii demonstative de salvare de la înălţime, segmente din concursurile serviciilor profesioniste pentru situaţii de urgenţă, un concurs de echipare contracronometru, prezentându-le totodată autospecialele de intervenţie, caracteristicile şi posibilităţile de lucru ale acestora. În acelaşi context, cei mari şi cei mici au fost familiarizaţi cu măsurile de prevenire a situaţiilor de urgenţă şi modul de comportare în cazul producerii acestora. La sediul inspectoratului, copiii au avut ocazia de a-şi demonstra abilităţile  de « mici pompieri » , participând entuziasmaţi la concursul de umplere a unui vas cu apă refulată prin pistolul de înaltă presiune.  În Oradea, activităţile ocazionate  de sărbătorirea «  Zilei Pompierilor din România », s-au încheiat cu un exerciţiu demonstrativ de stingere a unui incendiu şi de salvare de la înălţime, desfăşurat la Turnul Primăriei Municipiului Oradea, cu sprijinul Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Istorice din Judeţul Bihor care a pus la dispoziţia salvatorilorconstrucţia de unde, în trecut, pompierii semnalau izbucnirea incendiilor prin bătăi de clopot şi arborarea  unui  drapel roşu pe timp de zi şi aprinderea unui reflector electric pe timpul nopţii, pe direcţia în care era sesizat incendiul. În faţa Turnului Primăriei Municipiului Oradea, copiii prezenţi au participat la un concurs de desene pe asfalt pus la cale de organizatori, tematica acestuia constituind-o exerciţiul desfăşurat de pompierii militari.

Mesajul Inspectorului Şef General de Brigadă Dr. Ioan Baş:

„În anul 2014, principalele direcţii de acţiune ale Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “CRIŞANA” al judeţului Bihor au vizat eficientizarea acţiunilor preventive şi îmbunătăţirea capacităţilor operaţionale a Serviciilor de Urgenţă Voluntare şi a celor Private, menţinerea capacităţii operaţionale a structurilor operative, perfecţionarea pregătirii personalului şi îmbunătăţirea cooperării cu agenţiile care îndeplinesc funcţii de sprijin în managementul situaţiilor de urgenţă. Eforturile muncii noastre se concretizează şi conduc spre un ţel nobil – salvarea vieţii oamenilor, a bunurilor acestora, a patrimoniului public şi privat în situaţii de urgenţă. Din nefericire, societatea se confruntă zilnic cu astfel de evenimente, amploarea şi intensitatea acestora fiind mai mare sau mai mică. Suntem conştienţi de faptul că modul în care vom reuşi să ne îndeplinim misiunile va atrage respectul sau critica concetăţenilor noştri, motiv pentru care acţiunile noastre trebuie să fie profesioniste. Pentru sprijinul şi încrederea acordate instituţiei noastre, mulţumesc tuturor bihorenilor şi doresc să îi asigur că le vom fi aproape, atunci când viaţa sau bunurile le vor fi puse în pericol. Cu prilejul zilei de 13 Septembrie – Ziua Pompierilor din România, adresez mulţumiri şi sincere felicitări tuturor colegilor mei şi pompierilor voluntari din judeţul Bihor, urându-le succes în îndeplinirea misiunilor ce le revin”.

Trimite articolul

X
Taguri:
isu crisana bihor ,
ziua pompierilor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Deșeuri depozitate ilegal în comuna Suplacu de Barcău, incendiate de un consilier local
    Un incendiu izbucnit pe Dealul Viilor din satul Borumlaca, comuna Suplacu de Barcău, a ajuns în centrul unui scandal local legat de depozitarea și incendierea ilegală a deșeurilor.

    FC Bihor

    Viorel Domocoș: „Am mare încredere că băieții noștri vor face o surpriză în meciul cu Farul”
    FC Bihor primește miercuri, 19 august, vizita echipei Farul Constanța, în play off-ul Cupei României.

    Cultură

    Ediția aniversară a Carnavalului Florilor celebrează tradițiile și legăturile istorice dintre comunitățile din Oradea şi Debrecen
    Carnavalul Florilor a ajuns la cea de-a 60-a ediție. Debrecen va găzdui în perioada 18-23 august peste 350 de evenimente și activități culturale, recreative și artistice.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea a consultat locuitorii din Episcopia cu privire la proiectele de modernizare pentru șase străzi din cartier
    Ieri a continuat dialogul direct cu locuitorii din cartierul Episcopia, în cadrul unei serii de consultări organizate de Primăria Oradea privind modernizarea străzilor Pavilioanele CFR, Plantelor, Afinelor, Inului, Mărgelelor și Pelicanului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânăr reținut după ce a fost prins la volan cu o alcoolemie record. Acesta conducea prin centrul Oradiei
    Un tânăr de 24 de ani, din județul Neamț, a fost reținut de polițiștii bihoreni după ce a fost prins conducând în Oradea, deși consumase alcool.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lucrările la șinele de tramvai din Nufărul se complică pe parcurs. Ce au declarat reprezentanții OTL
    Lucrările au fost începute în cursul zilei de luni, 17 august.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X