BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Excelentele lor expun la Biblioteca

Excelentele lor expun la Biblioteca

la 15 June 2012 10:09
15 June 2012 10:09
Absolvenţii clasei de excelenţă de la Şcoala cu clasele I-VIII nr.16 au avut vernisajul expoziţiei de pictură.
Scris de Veronica Bursaşiu - Absolvenţii clasei de excelenţă de la Şcoala cu clasele I-VIII nr.16 au avut vernisajul expoziţiei de pictură.

Trimite articolul

X

Copiii îi spun „profa”, şi în ciuda faptului că e severă, o iubesc. De drag, „excelenţii mic” şi „excelenţii mari” vin săptămânal la clasa de excelenţă a doamnei profesoare Anca Bulc. Rezultatul: explozie de culaore, talent şi multă pasiune.

Micuţii Picasso

Printrei cei care expun în aceste zile pe holurile Bibliotecii Judeţene se află şi Raluca Crişan, „cea de la care a început totul”, prima membră a clasei de excelenţă. Acum, la expoziţia de sfârşit de an expun copii între 4 şi 18 ani: „19 excelenţi mici” şi 27 de „excelenţi mari”. „Copiii vin la ore, dacă au talent şi le place ceea ce le cer rămân. Încercăm să dezvoltăm acea latură a copilului care îl reprezintă. Ne jucăm cu culorile. Îmi plac să le stimulez partea care le place şi lor. De exemplu, dacă unui îi place grafic nu îl îndrept spre altceva. Fiecare are stilul lui şi este şi o modalitate de dezvoltare a personalităţii. Acum, la final de an dorim să-i surprindem pe părinţi cu ceea ce am realizat noi”, ne-a mărturisit profesorul Anca Bulc. Aceasta ţinut să-i mulţumească mentorului său, directorul Mircea Gârba care a reuşit ca în cadrul şcolii să creeze mediul necesar dezvoltării fiecărui cadru didactic. Directorul Gârba a ţinut să spună că demersul profesoarei Anca Bulc este unic în Bihor, „dar cred că şi în ţară”. Mircea Gârba a ţinut să le ureze copiilor să vândă măcar un tablou la preţul unui Picasso.

Din partea excelenţilor mici a vorbit Alexia Ivan. Mica pictoriţă le-a multumit părinţilor care îi susţin pe cei de la clasa de ecelenţă şi a ţinut să spună că tablourile expuse se datorează muncii unei persoane speciale, profesoara Anca Bulc. Cu o maturitate care depăşeşte cei 11 anişori ai Alexiei, aceasta spus că doar dacă împreună cu colegii săi vor veni în continuare la orele de pictură, pentru a se perfecţiona, vor deveni, aşa cum ei vor alege, pictori, arhitecţi, sculptori.

„Vin cu mare drag la orele de pictură. Am făcut pictură pe sticlă din clasa a II-a. Dar întotdeauna mi-am dorit pictură”, spune Ioana Borza, elevă în clasa a V-a la Şcoala Dacia. Majoritatea artiştilor e talentată şi la matematică, limba română sau sport. De exemplu, Patricia Marcu a terminat clasele V-VIII cu „10 curat”. Pe lângă abilităţile dobândite la şcoala, copiii profesoarei Anca Bulc au învăţat cea mai frumoasă lecţie: aceea că „imaginaţia nu are limite”, aşa cum spunea Alexandra Manuil, care a vorbit în numele „excelenţilor mari”.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
oradea ,
pictura
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    GALERIE FOTO/VIDEO
    „Leii roșii” au luat o opțiune serioasă pentru calificarea în semifinale. CSM CSU Raiffeisen conduce în seria cu FC Argeș
    Echipa orădeană a câștigat cu scorul de 89-78 cea de-a doua partidă cu FC Argeș Basketball Pitești, contând pentru sferturile de finală din turneul play off al Ligii Naționale de baschet masculin.

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor: Rezultate, marcatori și clasamente după etapa a 9-a din play-off și play-out
    În etapa a 9-a, CS Oșorhei a obținut o remiză în prelungiri cu viceliderul CAO, în timp ce ACS Transilvania Sport Academy s-a impus la scor la Salonta și s-a distanțat la 5 puncte de „atletici”. După opt înfrângeri consecutive, CSO Ștei a obținut primul succes în play-off.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Incendiu puternic în Palota: pompierii au salvat gospodăria și mai multe animale din calea flăcărilor
    Pompierii orădeni au acționat în dimineața acestei zile, pentru stingerea unui incendiu de amploare, care a cuprins o gospodărie din localitatea Palota, comuna Sântandrei, reușind să salveze din calea flăcărilor o casă, un depozit de materiale de construcții, solarii și mai multe animale.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    România

    11 case cuprinse de flăcări într-o localitate din Vrancea. Pompieri din 5 județe intervin
    Un incendiu de amploare izbucnit în localitatea Rucăreni, comuna Soveja, a mobilizat forțe de intervenție din mai multe județe, după ce flăcările au cuprins 11 case din lemn.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    23 de tineri din Marghita, noi voluntari alături de pompierii bihoreni în programul „Salvator din pasiune”
    În perioadele 18–19 aprilie 2026 și 25–26 aprilie 2026, la sediul Detașamentului de Pompieri Marghita, 23 de tineri au participat la cursul introductiv general destinat voluntarilor înscriși în programul „Salvator din pasiune”, desfășurat de Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Incendiu violent într-un apartament de pe strada Grigore Erofte din Oradea: trei persoane au ajuns la spital
    Un incendiu puternic a izbucnit în dimineața zilei de duminică, 26 aprilie, la un bloc cu patru etaje situat pe strada Grigore Erofte din Oradea. Nouă persoane au fost evacuate de pompieri, dintre care trei au necesitat transportul la spital.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X