BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Explozie de insolvențe în Bihor: o creștere de 356% pune presiune pe mediul economic local

Explozie de insolvențe în Bihor: o creștere de 356% pune presiune pe mediul economic local

De Ramona Pașcu
la 3 September 2025 14:33
6 Comentarii

Explozie de insolvențe în Bihor: o creștere de 356% pune presiune pe mediul economic local

3 September 2025 14:33
Insolvențele lovesc puternic județul Bihor, care devine una dintre cele mai afectate zone din țară, în timp ce Bucureștiul își menține poziția de lider.
Scris de Ramona Pașcu - Insolvențele lovesc puternic județul Bihor, care devine una dintre cele mai afectate zone din țară, în timp ce Bucureștiul își menține poziția de lider.

Trimite articolul

X

Deși Capitala își păstrează supremația în ceea ce privește numărul de dosare de insolvență, județul Bihor atrage atenția printr-o creștere alarmantă: în august 2025, numărul firmelor care au intrat în insolvență a crescut cu 356% față de aceeași lună a anului trecut, arată o analiză publicată de platforma RisCo.ro, notează Agerpres.

Potrivit datelor, în luna august a acestui an, 73 de firme bihorene au deschis procedura de insolvență, comparativ cu doar 16 în aceeași perioadă din 2024. Creșterea bruscă și semnificativă nu doar că surprinde, ci și îngrijorează, întrucât reflectă tensiuni economice la nivel local care, până recent, păreau sub control.

„Această dinamică negativă poate fi explicată printr-o combinație de factori: creșterea costurilor operaționale, problemele de lichiditate, scăderea consumului și o lipsă de adaptabilitate a firmelor mici și mijlocii la un mediu economic tot mai volatil”, susțin analiștii RisCo.

La nivel național, în luna august 2025 au fost înregistrate 907 dosare de insolvență, în scădere ușoară cu 6% față de iulie. Cu toate acestea, județele cu cele mai mari valori absolute ale dosarelor deschise sunt București (211), Cluj (73), Bihor (73), Timiș (50) și Ilfov (41).

Dacă Bucureștiul continuă să genereze cele mai multe insolvențe, fiind motorul economic al țării, județul Bihor intră, pentru prima dată în ultima perioadă, în top 3, la egalitate cu Clujul – un alt centru economic important. Această aliniere ridică semne de întrebare privind stabilitatea economică a regiunii nord-vestice.

Analiza RisCo evidențiază că cele mai afectate domenii, la nivel național, sunt construcțiile, restaurantele, transporturile și comerțul. Este de așteptat ca această tendință să se reflecte și în județul Bihor, având în vedere structura economică a regiunii.

Creșterea TVA-ului, scumpirea energiei, lipsa personalului calificat și incertitudinea legislativă au pus o presiune enormă pe afacerile locale. În domeniul construcțiilor, de exemplu, se înregistrează o creștere de 63% a insolvențelor față de anul trecut, în timp ce sectorul restaurantelor suferă un salt dramatic de 245%.

Pe fondul acestei instabilități, antreprenorii devin tot mai precauți. În luna august, platforma RisCo.ro a înregistrat peste 119.000 de interogări privind situația firmelor, semn că prudența a devenit un reflex în luarea deciziilor economice.

„Am observat o creștere semnificativă a interesului pentru rapoarte de risc, verificarea acționariatului, istoricul financiar și incidentele la plată. Este un comportament sănătos într-un context economic nesigur”, a declarat Daniela Colnicianu, director de vânzări RisCo București.

Trimite articolul

X
Taguri:
afaceri ,
bihor ,
bucuresti ,
economie ,
insolventa ,
risco
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cosmin says:
    September 3, 2025 at 3:19 pm

    Ce să zicem, Bolojan se pricepe! Se vede cum “pornește” el economia, domle!

    Reply
  2. asa va trebuie says:
    September 3, 2025 at 3:29 pm

    Dezvoltarea lui ilie et co. loveste din nou

    Reply
  3. Mda says:
    September 3, 2025 at 4:27 pm

    Sunt flotele de uber , care se bagă în insolvență ,pentru a nu plăti taxele , se poate verifica

    Reply
    • Vasile says:
      September 3, 2025 at 7:00 pm

      La care se adaugă constructorii care încearcă să se pună la adăpost de scăderea abruptă a investițiilor. Și transportatorii mici, dependenți de piața internă unde consumul este în scădere.

      Reply
  4. Poho says:
    September 4, 2025 at 2:35 am

    Ce prostii vorbiti voi acolo. Nu ați votat mucusor ca să va salveze ca el e olimpic la matematica. Luați cu pâine! Va meritați soarta.

    Reply
  5. anonim says:
    September 4, 2025 at 8:55 am

    Efectul “reformei” guvernului actual 🙁 . Asa se intampla cand bugetarii se lafaie in continuare in salarii si pensii imense si pui toata povara crizei economice doar pe umerii celor din mediul privat .

    Reply
  6. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Premierul Ilie Bolojan, prezent la Oradea la inaugurarea celor două pasaje de pe Calea Aradului
    Cele două pasaje vor fi deschise circulației rutiere în cursul zilei de luni, 17 august.

    FC Bihor

    FC Bihor – Farul Constanța, în direct la TV! Când se joacă meciul din play-off-ul Cupei României
    Cele 16 meciuri din play off-ul Cupei Românieivor avea loc în perioada 18-20 august.

    Bihon CSM Oradea

    CSM Oradea și-a aflat adversarele din calificările Water Polo Champions League
    Vineri, 14 august a avut loc tragerea la sorți pentru cele trei turnee din calificările Water Polo Champions League.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Guvernul deblochează contractele pentru 4 stadioane printre care și cel din Oradea. Statul promite banii abia din 2028
    Guvernul a decis, vineri, 14 august să permită încheierea contractelor de proiectare și execuție pentru cele patru stadioane aflate în procedurile Companiei Naționale de Investiții (CNI), printre care se numără și stadionul cu capacitatea de peste 16.000 de locuri de pe strada Făgărașului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tribunalul Bihor a ridicat sechestrul pus de DIICOT pe sume și bunuri de 6,4 milioane de euro în dosarul lui Viorel Pașca
    Tribunalul Bihor a admis, vineri, contestația formulată de familia Pașca și de Asociația Dumbrava – Dumnezeu Poartă de Grijă și a dispus ridicarea sechestrului pus pe sume și bunuri în valoare de 6,4 milioane de euro în dosarul în care DIICOT – Structura Centrală îi acuză pe Viorel Pașca și familia acestuia de trafic de persoane și constituire de grup infracțional organizat.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 19.08.2026 - 21.08.2026 - PL Oradea + PL Beius
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X