BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Făinoase gratis, de la ASCO

Făinoase gratis, de la ASCO

la 23 August 2010 13:41
23 August 2010 13:41
ASCO începe distribuirea făinoaselor prevăzute prin HG 600/2009, urmând apoi şi zahărul şi laptele praf.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - ASCO începe distribuirea făinoaselor prevăzute prin HG 600/2009, urmând apoi şi zahărul şi laptele praf.

Trimite articolul

X

Administraţia Social Comunitară Oradea (ASCO) începe mâine, în fosta cantină a Primăriei, distribuirea ajutoarelor alimentare venite de la Uniunea Europeana şi prevăzute de HG 600/2009. Distribuirea se va face în zilele lucrătoare, între orele 8:00 şi 16:00, la imobilul de pe strada Primăriei nr. 3.

 Beneficiarii Hotărârii de Guvern sunt familiile sau persoanele care au dreptul la venit minim garantat în baza Legii 416/2001, şomerii încadraţi la Legea 76/2002, pensionarii cu venituri lunare sub 400 de lei precum şi persoanele, adulţi sau copii, cu handicap grav şi accentuat, neinstituţionalizate.

Un beneficiar va primi 14 kg de făină, 7 kg de mălai, 3.2 kg de paste făinoase, 1.3 kg de biscuiţi, 1 kg de zahăr şi 1 kg de lapte praf. Din câte a informat ieri directorul ASCO, Zita Koncsek, zahărul şi laptele praf nu au ajuns încă la ASCO, urmând a fi distribuite ulterior.

Conform datelor deţinute de ASCO, în Oradea sunt 15.620 de potenţiali beneficiari, din care 615 în baza Legii 416/2001, 3.354 de şomeri, 5.553 de pensionari şi 6.098 de persoane cu handicap de gradul 1 – 2.
Beneficiarii trebuie să aibă asupra lor cartea de identitate sau, în cazul minorilor, certificatul de naştere şi actul de identitate al întreţinătorului legal.

C.H.

Trimite articolul

X
Taguri:
ajutoare alimentare ,
ASCO ,
uniunea europeana
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Radarul a „luat foc” pe DN1, la Groși: patru șoferi prinși cu peste 140 km/h în câteva ore, toți lăsați fără permis
    Polițiștii continuă acțiunile de tipul „razie” în județul Bihor.

    Cultură

    Proiectul FIL Nouveau/Feel Young continuă la Filarmonică. Maestrul Adrian Morar va dirija concertul ediţiei 2026
    Tineri artiști instrumentiști din România vor urca pe scenă alături de orchestra şi corul Filarmonicii de Stat Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Încep lucrările la Grădina Urbană Nufărul. Printre atracții: un turn de observație, sere și o pasarelă pietonală
    Grădina Urbană Nufărul va fi construită în zona cuprinsă între străzile Meiului, Lotus, Complex Lotus și Strada Vavilov.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Cultură

    Poeta Ana Blandiana, la Oradea, la spectacolul despre povestea unei iubiri care trece dincolo de moarte
    Ana Blandiana a fost prezentă în sală la cele două reprezentaţii al spectacolului „N-am înţeles niciodată cum se simte aerul că ai plecat”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Termoficare Oradea repornește încălzirea în oraș. De când revine căldura în calorifere
    Decizia a fost luată ca urmare a solicitărilor formulate de orădeni și scăderea temperaturilor exterioare din ultimele zile, precum și prognoza meteo pentru următoarea perioadă.

    România

    Președintele României, despre susținerea lui Ilie Bolojan: „Am ajuns într-o situație ireconciliabilă”
    Șeful statului a evitat, luni, 27 aprilie, în cadrul unei intervenții la DigiFM să ofere un răspuns la întrebarea „Dacă îl mai susține pe premierul Ilie Bolojan?”, susținând că el (președintele- n.red) are rolul de mediator în criza politică.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X