BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
„Femeia fericită de la ţară”

„Femeia fericită de la ţară”

la 3 November 2015 18:17
3 November 2015 18:17
Structurile de economie socială au prins viaţă în judeţul Bihor şi încearcă să se dezvolte prin angajarea persoanelor care, altfel, nu ar avea nici o şansă.
Scris de Demian - Structurile de economie socială au prins viaţă în judeţul Bihor şi încearcă să se dezvolte prin angajarea persoanelor care, altfel, nu ar avea nici o şansă.

Trimite articolul

X

Vineri, 30 octombrie 2015, în Paleu, la Restaurantul Papp a avut loc atelierul de lucru „Femeia fericită de la țară” în organizarea Asociaţiei „La Femme Heureuse”. La eveniment au participat peste 30 de persoane, angajați ai structurilor de economie socială, jurnaliști, reprezentanți ai mediului de afaceri şi ai sectorului ONG, precum şi autorități publice: reprezentanţi ai Primăriei Paleu, deputatul Sonia Drăghici, directorul AJOFM – Bihor, Békési Csaba, directorul AJPIS Bihor, Felix Cozma.

Asociaţia „La Femme Heureuse” este o structură de economie socială înfiinţată în cadrui Proiectului „CRESC – Capabil de reușită prin economia socială!”, cofinanţat din Fondul Social European prin POSDRU 2007 – 2013 „Investeşte în oameni!”. Ea are ca obiect de activitate croitoria şi confecţiile, precum şi realizarea de obiecte de artizanat şi personalizarea acestora pentru cadouri.

Servicii

„Asociaţia noastră are punctul de lucru în localitatea Paleu şi oferă servicii de confecții costume populare, broderii manuale și mecanice, îmbinând elementele tradiționale artizanale cu cele moderne şi nonconformiste. Încercăm să atingem o gamă cât mai variată, şi tocmai de aceea, produsele noastre sunt realizate atât cu materiale proprii cât și cu materialul furnizat de client. Serviciile şi produsele pot fi furnizate atât persoanelor fizice cât și persoanelor juridice”, a declarat Raluca Manciu, managerul Asociaţiei „La Femme Heureuse”.

Segmentul de piață vizat sunt turiștii veniţi în judeţul Bihor, dar și lanțurile hoteliere și pensiunile, bisericile şi asociațiile religioase (îmbrăcăminte de cult) sau instituțiile de învățământ (echipamente și uniforme școlare) care doresc să-și personalizeze ținutele. „Eu sunt un susţinător al tuturor structurilor de economie socială care reuşesc să producă plus valoare în comunităţile locale şi să asigure locuri de muncă, mai ales pentru categoriile defavorizate. Sunt un instrument extreme de util pentru a scoate oamenii din zona de inactivitate şi pentru a încuraja munca în beneficiul personal şi al comunităţii. După părerea mea, în fiecare unitate administrativ-teritorială ar trebui să existe măcar o astfel de structură”, a declarat Békés Csaba.

Trimite articolul

X
Taguri:
Asociaţia „La Femme Heureuse” ,
femeia fericita de la tara ,
paleu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Înotătorul orădean Tasyürek Denis a traversat înot strâmtoarea Bosfor. La cursă a participat și premierul Moldovei
    Sportivul Tasyürek Denis, legitimat la CS Crișul Oradea, s-a aflat printre cei circa 2.500 de concurenți care au luat parte duminică, 23 august, la cea de-a 38-a ediție a unui eveniment nautic de tradiție, traversarea înot a strâmtorii Bosfor (Turcia).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Firme de transport din România, paravan pentru traficarea de cocaină și canabis ascunse în camioane. Au fost percheziții și în Oradea
    O operațiune de amploare a DIICOT – Structura Centrală, împreună cu polițiștii de la Serviciul Antidrog - Direcției de Combatere a Criminalității Organizate a dus la destructurarea unei rețele de transport a drogurilor din Spania către mai multe state europene.

    BIHON Sport local

    În vârstă de doar 9 ani, tenismenul orădean Christian Boros a cucerit primul său titlu de campion național
    Christian Boros, sportiv legitimat la secția de tenis a CSM Oradea, traversează un an de excepție.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    Bihon Decese

    Deces 24.08.2026

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce nu vede pacientul din spatele ușilor UPU. Cum se luptă medicii de la Urgențe cu secundele
    Când un pacient ajunge la Unitatea de Primire a Urgențelor, el vede, de cele mai multe ori, doar sala de așteptare și timpul care pare să treacă prea încet. Dincolo de ușile secției însă, fiecare minut înseamnă decizii rapide, echipe care se reorganizează în câteva secunde și o luptă continuă pentru salvarea vieților. Medicul urgentist Natalia Hrihorișan explică motivul pentru care, uneori, cel care a venit primul nu este și primul care intră la consultație și cum arată, în realitate, o gardă la UPU-SMURD Bihor. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrările la noul stadion din Oradea vor începe cu bani de la bugetul local. Când se dă start construcției stadionului
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința extraordinară de luni, 24 august, actul adițional la convenția de cofinanțare încheiată cu CNI pentru construirea noului complex sportiv de pe strada Făgărașului nr. 2.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X