BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Fermierii vor putea să îşi verifice online stadiul cererii

Fermierii vor putea să îşi verifice online stadiul cererii

la 20 May 2016 15:15
20 May 2016 15:15
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) doreşte să îmbunătăţească comunicare cu fermierii. Astfel se lucrează la trei direcții prin care agenția va comunica cu beneficiarii fondurilor europene. Beneficiarii de subvenţii vor primi mesaje pe telefon când se virează banii.
Scris de Raul Simea - Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) doreşte să îmbunătăţească comunicare cu fermierii. Astfel se lucrează la trei direcții prin care agenția va comunica cu beneficiarii fondurilor europene. Beneficiarii de subvenţii vor primi mesaje pe telefon când se virează banii.

Trimite articolul

X

În noul concept fermierii vor fi înștiințați pe sms când li se virează banii, așa încât să știe exact când au intrat la plată și ce sume vor încasa. De asemenea, fermierii vor putea să își verifice stadiul dosarului de cerere la APIA în orice moment folosind, cel mai probabil, o aplicație online ce va fi introdusă în sistemul APIA, un canal direct cu procesarea datelor beneficiarului.

Buletine de informare către organizații reprezintă un alt pas către îmbunătăţirea comunicării. Organizațiile reprezentative din sectorul agricol respectiv liderii fermierilor vor fi informați cu privire la activitatea de plăți a APIA.

„Am stabilit și un cadru de lucru pentru că pe fermieri nu îi interesează chestiunile teoretice, îi interesează faptic, imediat. Am considerat că se impune util și s-a și întâmplat imediat ca la cabinetul directorului general să existe o interfațare pe e-mail – pentru că de multe ori e foarte greu să răspunzi la telefon. De așa manieră că, în fiecare seară, la finalul programului, să existe o punctare a situațiilor din teritoriu. Tot ce se întâmplă va fi transmis telegrafic către reprezentanții dvs., cel puțin o dată la două zile, ca să fie lumea informată”, spun reprezentanţii APIA.

Toate cele trei sisteme de comunicare urmează să fie implementate în cel mai scurt timp, cel care este deja funcțional fiind cel de informare a organizațiilor. Mesajele pe telefon și sistemul de verificare a stadiului dosarelor vor putea fi implementate pentru cererile depuse pe 2016.

Trimite articolul

X
Taguri:
activitate de plata ,
apia ,
fonduri nmerambursabile
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Polițista din Beiuș, acuzată că ar fi primit mită, rămâne sub control judiciar. Revocarea măsurii, respinsă de Tribunal
    Tribunalul Bihor a respins, miercuri, cererea de revocare a măsurii controlului judiciar luată în urmă cu mai bine de un an și jumătate față de Narcisa Ioana Pașca, agent șef adjunct la Poliția Municipiului Beiuș – Secția 2 Rurală.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Nici anul acesta! Primăria Oradea a respins cererea privind aprobarea marșului Pride - ce a spus primarul Birta
    Potrivit informațiilor transmise de purtătorul de cuvânt al Primăriei Oradea, Octavian Haragoș, a fost emisă dipoziția prin care s-au respins toate cererile formulate de Asociația Ark privind traseele pentru desfășurarea marșului Pride din data de 25 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Restricții de trafic pe mai multe străzi din Oradea. Vezi care sunt zonele afectate
    Restricțiile de circulație au fost avizate în cadrul ședinței Comisiei tehnice de circulație care s-a întrunit în cursul zilei de miercuri, 22 iulie.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hoț dat în urmărire, prins noaptea pe o stradă din Oradea. A furat aproape 800 de euro de la patronul unui fast-food din Rogerius
    Un bărbat de 30 de ani, dat în urmărire națională după ce a fost condamnat la 6 luni de închisoare, cu executare, pentru furt, a fost prins în noaptea de marți spre miercuri, pe o stradă din Oradea.

    România

    VIDEO
    Scene șocante în trafic. Un minor de 14 ani aflat pe o trotinetă electrică a fost lovit intenționat de șoferul unei mașini
    Un bărbat în vârstă de 51 de ani din Suceava a fost reținut pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă de omor, după ce ar fi lovit cu mașina, intenționat, un adolescent aflat pe o trotinetă electrică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mii de locuitori din Oradea rămân fără apă caldă la robinete. Care sunt cele 12 străzi afectate de întrerupere
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X