BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Festival de muzica sacra

Festival de muzica sacra

la 9 June 2012 11:26
9 June 2012 11:26
Catedrala „Sfântul Nicolae” din Oradea va găzdui, sambata, un eveniment artistic de excepţie.
Scris de Crina Dobocan - Catedrala „Sfântul Nicolae” din Oradea va găzdui, sambata, un eveniment artistic de excepţie.

Trimite articolul

X

A VII-a ediţie a Festivalului de Muzică Sacră „Francisc Hubic” este organizată de Episcopia Greco-Catolică Oradea, Asociaţia Episcop Vasile Aftenie, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor şi Facultatea de Arte din cadrul Universităţii din Oradea.

La ediţia din acest an, care va avea loc în data de 9 iunie, de la ora 19:00, vor participa coruri, solişti şi formaţii de renume: Corul de cameră „Fiat Lux”, condus de Antonia Nica, Corul Schola Cantorum, coordonat de Radu Mureșan, mezzosoprana Victoria Cormoș, studentă la Conservatorul Gheroghe Dima din Cluj-Napoca, Corul Buna Vestire, Reuniunea Corală „Ioan Buşiţia” a Bisericii Greco-Catolice Beiuş şi Corul și Orchestra Facultății de Arte Oradea.

Gazda evenimentului va fi Anca Banda.

Ca în fiecare an, PSS Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, va înmâna dirijorilor şi interpreţilor diploma „Francisc Hubic” pentru contribuţia adusă la promovarea muzicii sacre.

În cadrul festivalului va fi susţinută Liturghia în Do major pentru solo, cor şi orchestră, compusă de preotul şi compozitorul Francisc Hubic. Cei care doresc să-l preamărească pe Dumnezeu prin rugăciune şi muzică sunt aşteptaţi la această manifestare. Intrarea este liberă.

Trimite articolul

X
Taguri:
muzică sacră ,
oradea ,
sfantul nicolae
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Directorul din Aușeu, acuzat că pipăia băieți în zonele intime, a fost destituit!
    Directorului Școlii Gimnaziale „Alexandru Roman” Aușeu a fost destituit din funcția de conducere de către Inspectoratul Școlar.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tribunalul Bihor a admis acordul încheiat cu procurorii de o doctoriță acuzată de luare de mită. Ce pedeapsă a primit
    Un complet al Tribunalului Bihor a admis, luni, acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat de medicul Anca Mariana Căprar, de la Spitalul de Recuperare din Băile Felix, cu Parchetul Bihor, într-un dosar de luare de mită.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parcul Științific și Tehnologic din Oradea este pe un drum bun
    Parcul Științific și Tehnologic din Oradea pare că își atinge scopul pentru care a fost creat, acela de a deveni un hub de inovare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Sport local

    „Sparring” cu luptători din trei județe la Maxim Fight Team Oradea
    Sportivi de la Maxim Fight Team Oradea, Titans Fight Team Oradea, alături de invitați de la Knock Down Timișoara și Metal Box Arad, au participat sâmbăta trecută la un sparring desfășurat la sala care poartă numele luptătorului Adrian Maxim.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Weekend plin pentru pompierii bihoreni: incendii de vegetație și locuință cuprinsă de flăcări
    În perioada 4-5 aprilie, echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor au desfășurat peste 80 de misiuni pentru gestionarea situațiilor de urgență, acordarea primului ajutor calificat și protejarea vieții și bunurilor cetățenilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incendiu la un atelier de tâmplărie din Oradea. De la ce au izbucnit flăcările
    Duminică, 5 aprilie, pompierii Detașamentului 1 Oradea au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un atelier de tâmplărie situat pe strada Apateului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X