BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Focar de rujeola

Focar de rujeola

la 19 April 2006 15:15
19 April 2006 15:15
De la începutul lunii, la Spitalul de Boli Infectiose Oradea au fost internate înca 15 persoane cu <strong>rujeola</strong>, care provin în mare parte din familiile de rromi din <strong>Tinca</strong>. Alte cazuri s-au înregistrat în Calacea, Rontau, Talpos, Sacueni. Totodata, în aceste doua saptamâni ale lunii aprilie au fost internate sase persoane cu scarlatina.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - De la începutul lunii, la Spitalul de Boli Infectiose Oradea au fost internate înca 15 persoane cu <strong>rujeola</strong>, care provin în mare parte din familiile de rromi din <strong>Tinca</strong>. Alte cazuri s-au înregistrat în Calacea, Rontau, Talpos, Sacueni. Totodata, în aceste doua saptamâni ale lunii aprilie au fost internate sase persoane cu scarlatina.

Trimite articolul

X

În opinia dr. Sonia Draghici, câinii vagabonzi, nevaccinati, sunt purtatori activi de virusi care, contactati de oameni, dau nastere unor noi forme de manifestare a bolii rujeolice, care se dovedesc a fi imune la unele vaccinuri. Dr. Draghici: „Acest lucru s-a putut observa usor la unii pacienti internati care, pe lânga febra, tuse sau curgerea nasului, erau si deshidratati si aveau diaree, simptome ce de obicei nu se manifesta”.

Viorica Borz

Trimite articolul

X
Taguri:
rujeola ,
scarlatina ,
tinca
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Valul scumpirilor revine: energia ar putea sări cu 24% în 2026, sub presiunea tensiunilor globale
    Prețurile la energie ar putea crește cu aproximativ 24% în 2026, potrivit unei estimări publicate de Banca Mondială, ceea ce ar duce costurile la cel mai ridicat nivel de după declanșarea războiului din Ucraina, în 2022. Prognoza este condiționată de evoluția conflictului din Orientul Mijlociu și de impactul acestuia asupra piețelor energetice globale.

    România

    Averile demnitarilor, tot mai greu de urmărit: declarații „subțiate” după decizia CCR și blocaj legislativ
    Agenția Națională de Integritate și Ministerul Justiției au finalizat elaborarea formei noi a declarațiilor de avere, după decizia Curții Constituționale, care prevedea că varianta veche nu era constituțională.

    Cultură

    VIDEO
    După 18 ani, muzicianul Goran Bregović revine în Oradea cu un concert alături de Weeding & Funeral Band
    Goran Bregović va interpreta publicului orădean cele mai îndrăgite hituri ale sale.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 30 aprilie în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 30 aprilie.

    Bihon CSM Oradea

    Campionii s-au calificat în finala Superligii de polo. CSM Oradea a câștigat fără probleme meciul doi cu Rapid
    Echipa orădeană s-a impus cu scorul de 17-12 în partida din deplasare cu Rapid București, contând pentru semifinalele turneului play off din cadrul Superligii Naționale de polo.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Avocat bihorean, obligat la plata unor daune de 57.000 de euro, într-un proces de înșelăciune oprit de prescripție
    Curtea de Apel Oradea a dispus, miercuri, încetarea procesului penal față de avocatul István Sallak, din cadrul Baroului Bihor, pentru acuzațiile de înșelăciune în formă continuată (3 acte materiale) și camătă, ca urmare a prescrierii răspunderii penale.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X