BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Gemenii folclorului bihorean, in Poienarii

Gemenii folclorului bihorean, in Poienarii

la 7 September 2011 10:08
7 September 2011 10:08
Artiştii din Asociaţia Poienarii vor participa la un mare spectacol naţional organizat la Călăraşi.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Artiştii din Asociaţia Poienarii vor participa la un mare spectacol naţional organizat la Călăraşi.

Trimite articolul

X

Un antrenor şi o interpretă de muzică populară au pus bazele Asociaţiei cultural-sportive Poienarii.

Este vorba despre tânăra solistă de muzică populară Romina Nemeş, preşedintele asociaţiei şi despre profesorul de sport Alin Silaghi, vicepreşedinte al asociaţiei. „Asociaţia Poienarii colaborează cu diferite ansambluri, grupuri şi solişti de mare prestigiu, dar şi cu tineri din lumea cântecului autentic. Oferim spectacole de muzică populară, dansuri populare, muzică uşoară etno, dance, muzică de petrecere şi diferite manifestări sportive organizate În sală sau în aer liber cu prilejul zilelor municipiilor, oraşelor, comunelor, recitaluri, festivaluri concurs şi diferite evenimente cultural sportive”, spune Romina Nemeş. Printre colaboratorii asociaţiei se numără: Ansamblul de dansuri de la Şcoala Dacia coordonat de învăţătoarea Dana Avram şi de instructorul Ciprian Dinicu.

„Aceşti copii au activitate folclorică de mai mulţi ani, deşi sunt doar în clasa a IV-a, au luat parte la diverse spectacole şi emisiuni radio şi TV. Până în prezent au ca suport muzical trei CD-uri de dansuri populare. Sunt şi laureaţi la festivaluri precum: Lumea dansului, La izvor de dor, la festivalul organizat de Liceul de artă”, spune Romina Nemeş. Prin ce se personalizează însă Poienarii? Tocmai prin repertoriul pe care îl abordează Romina Nemeş şi anume prin pricesne, adică prin cântece religioase. „Prin înfiinţarea Asociaţiei Poienarii ne-am propus promovarea autenticităţii, a tradiţiilor etno-folclorice, a produselor de artă populară, a portului popular şi a zonelor tradiţionale din ţară. Denumirea asociaţiei vine de la satul Poiana, din comuna Cristioru de Jos, localitatea mea de baştină”, spune Romina.

Palmares

Tânăra interpretă Romina Nemeş este absolventă a Facultăţii de muzică, dar şi a Facultăţii de Protecţia Mediului. Este laureată a mai multor festivaluri naţionale şi internaţionale, participantă la diverse emisiuni de folclor, la radio şi televiziune. Are un frate geamăn, Radu Nemeş, solist instrumentist la vioară cu goarnă, de asemenea laureat la renumite festivaluri din ţară. Romina are în prezent peste 50 de premii la: Cununiţa de Aur, Flori în ţara Bârsei, Felician Fărcaşu, Mamaia, Maria Tănase, Mariana Drăghicescu, Sus, sus, sus la moţi în munte, Pe deal la Teleormăneni, George Motoia Craiu, Elena Roizen.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
artisti ,
poienari ,
romina nemes
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Proiecție de film Phoenix, ateliere și spectacole. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 10-12 iulie.

    România

    Amenzile rutiere neplătite în 90 de zile pot duce la suspendarea temporară a permisului. Cum se calculează perioada
    Conform normelor metodologice adoptate joi de Guvern, neplata amenzilor rutiere în termen de 90 de zile poate duce la suspendarea permisului de conducere.

    România

    Liderii din echipa lui Ilie Bolojan s-au reunit după decizia instanței. Ce strategie pregătesc în PNL
    Liderii liberali din echipa lui Ilie Bolojan s-au reunit joi seara, 9 iulie, în sistem hibrid, pentru a stabili strategia partidului după decizia Tribunalului București, care a suspendat hotărârile luate la Congresul PNL din 21 iunie. 1

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Chirurg orădean, arestat la domiciliu după ce a lovit un jandarm aflat în post la sediul BNR Cluj
    Chirurgul orădean Paul Andrei Țenț a fost trimis în arest la domiciliu pentru 30 de zile, acuzat că l-a amenințat și lovit pe un jandarm, în Cluj-Napoca.

    Educație

    Cinci unități de învățământ din județul Bihor au dobândit statut de „Școală europeană” în 2026
    A fost publicată lista unităţilor de învăţământ preuniversitar declarate câştigătoare în cadrul Concursului Național „Şcoală europeană” în anul 2026, inițiat de Ministerul Educației și Cercetării. Printre cele 85 de instituții școlare se numără și 5 din Bihor.

    Economic

    Noua lege a pensiilor: Crește stagiul de cotizare pentru femei. Cine iese mai târziu la pensie
    Începând cu luna august 2026, condițiile de pensionare pentru femei se modifică din nou, ca parte a calendarului de reformă prevăzut de noua lege a pensiilor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X