BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Germania impune restricții pentru Bihor și încă șase județe din România

Germania impune restricții pentru Bihor și încă șase județe din România

De Bihon.ro
la 8 August 2020 12:36
6 Comentarii

Germania impune restricții pentru Bihor și încă șase județe din România

FOTO: DPA
8 August 2020 12:36
Germania a anunțat noi restricții pentru cetățenii care se vor să intre în țară din 7 județe din România.
Scris de Bihon.ro - Germania a anunțat noi restricții pentru cetățenii care se vor să intre în țară din 7 județe din România.

Trimite articolul

X

Ministerul Afacerilor Externe informează că, în cursul serii zilei de 7 august, autoritățile Republicii Federale Germania au revizuit condițiile de intrare pe teritoriul german ca urmare a actualizării listei „zonelor de risc“. Partea germana a informat partea romana cu privire la măsurile luate, pe canale diplomatice, anterior deciziei de revizuire a condițiilor de intrare in Republica Federala Germania.

Urmare noilor decizii adoptate, șapte județe din România: Argeş, Bihor, Buzău, Neamț, Ialomița, Mehedinți şi Timiş au fost incluse pe lista zonelor de risc. Această măsură a intrat în vigoare de la data publicării deciziei, respectiv din 7 august a.c.

Conform informațiilor comunicate public de autoritățile germane, toate persoanele, indiferent de cetățenie, care intră pe teritoriul Republicii Federale Germania după ce s-au aflat într-una dintre zonele/regiunile incluse în lista „zonelor de risc“ trebuie să prezinte un test negativ COVID-19, efectuat cu cel mult 48 de ore înaintea sosirii sau, alternativ, să se supună testării, în mod gratuit, pentru infecția cu COVID-19, într-o perioadă de cel mult 72 de ore de la sosirea pe teritoriul Republicii Federale Germania.

Testarea se poate efectua direct pe aeroport, la medicul de familie sau la autoritățile locale de sănătate. În cazul neîndeplinirii acestei obligații, autoritățile germane pot refuza intrarea sau vor dispune măsura auto-izolarii la domiciliu. Indiferent de opțiunea aleasă, testarea este obligatorie pentru toate persoanele care vin din zonele de risc.

Masura auto-izolarii la domiciul nu se va aplica celor care prezintă un test negativ COVID-19, efectuat cu cel mult 48 de ore înaintea sosirii pe teritoriul Republicii Federale Germania. In schimb, daca testul este efectuat la momentul sosirii in Germania, se va dispune masura auto-izolarii pana la primirea rezultatului testului.

De asemenea, persoanele care intră în Republica Federală Germania venind dintr-o “zonă de risc” (inclusiv din cele șapte județe menționate) sunt obligate să completeze un formular de localizare a cărui variantă în limba engleză – Public Health Passenger Locator Form – poate fi regăsită la: https://www.rki.de/DE/Content/Infekt/IGV/Aussteigekarte_Fluggast_EN.pdf?__blob=publicationFile.

Regulile de conduită, restricțiile și măsurile de relaxare decise la nivelul fiecărui land german pot fi accesate pe pagina cancelariei federale:

https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/coronavirus/corona-bundeslaender-1745198.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
coronavirus ,
Germania ,
restrictii
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ciprianus says:
    August 8, 2020 at 2:30 pm

    “toate persoanele, indiferent de cetățenie, care intră pe teritoriul Republicii Federale Germania după ce s-au aflat într-una dintre zonele/regiunile incluse în lista „zonelor de risc“ trebuie să prezinte un test negativ COVID-19, efectuat cu cel mult 48 de ore înaintea sosirii sau, alternativ, să se supună testării, în mod gratuit, pentru infecția cu COVID-19, într-o perioadă de cel mult 72 de ore de la sosirea pe teritoriul Republicii Federale Germania.”pai da cum sa nu participe rasa criminala la recoltarea de ADN romanesc?!

    Reply
  2. Cetatean says:
    August 8, 2020 at 8:15 pm

    Bravo !!!inca un lucru pe care a reusit Bolo sa bage intre primi Oradea sí la Coronavirus intre cei mai siguri ca te infectezi …a reusit de la 5-6 cazuri la ordinul lucivid oribeau sa fie sí aici fára numar !!!

    Reply
    • Mata says:
      August 8, 2020 at 9:45 pm

      Poi daca sunt cazuri multe ce ai vrea sa faca sa le tina secrete… prost mai esti pana nu te inbolnavesti tu sau un aptopiat nu crezi astia suntem noi romani doar comentam aiure

      Reply
      • Cetatean says:
        August 9, 2020 at 9:36 am

        Stai in plm ín casa sí nu iesi !!!! Numai cand mergi la vót !!!

        Reply
    • Joe says:
      August 9, 2020 at 8:42 am

      … cetatene, daca stateai in banca ta era mai bine; probabil Bolo e de vina pt prostia ta; care este legatura intre un primar si numarul de imbolnaviri din locatia respectiva? … stai mai bine in banca ta daca nu poti sa intelegi o situatie, lipsa de educatie se vede …

      Reply
  3. Ion says:
    August 10, 2020 at 7:41 pm

    Cazurile sunt multe normal ne trebuie bani de alegeri ! Astai toatā vrājeala!

    Reply
  4. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un copil de 2 ani se află în stare gravă după ce a căzut de la etajul 2 al unui bloc din Oradea
    Incidentul s-a petrecut în noaptea de duminică, 5 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dezvăluirile unuia dintre fiii lui Viorel Pașca despre noaptea petrecută în arest: „Statul român ne-a tratat ca pe cei mai periculoși criminali”
    Într-un mesaj postat sâmbătă pe Facebook, unul dintre fiii lui Viorel Pașca, Sabin, a dezvăluit cum a fost tratat el și familia sa în orele petrecute în arest, acolo unde au fost trimiși ca urmare a emiterii unor ordonanțe de reținere de către DIICOT – Structura Centrală, în urma descinderilor din această săptămână la așezămintele familiei Pașca din Bihor. 2

    Bihon CSM Oradea

    Cu antrenorul „leilor roșii” pe banca tehnică, naționala Suediei a câștigat meciul cu Cehia
    Reprezentativa de baschet a Suediei a câștigat cu scorul de 87-76 meciul de pe teren propriu cu Cehia, contând pentru etapa a 5-a din Grupa H a calificărilor pentru FIBA Basketball World Cup 2027. Naționala Suediei este pregătită de antrenorul echipei CSM CSU Raiffeisen Oradea, Mikko Riipinen.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Cultură

    Piese de patrimoniu în garderobă: costumele populare ale artistei Antonela Ferche-Buțiu
    Şapte costume populare complete din colecţia artistei bihorene au fost expuse la Roma.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Soacră și ginere, judecați pentru trafic cu „zăpadă”. Una din tranzacții s-a făcut prin apel video
    O femeie din Oradea și ginerele ei au fost condamnați la închisoare cu suspendare într-un caz în care au fost investigați de polițiștii antidrog și de procurorii DIICOT pentru efectuarea de operaţiuni cu substanţe susceptibile de a avea efecte psihoactive.

    Bihon CSM Oradea

    CSM CSU Raiffeisen Oradea nu i-a prelungit contractul lui Emmanuel Nzekwesi
    Internaționalul olandez Emmanuel Nzekwesi se desparte de echipa „leilor roșii”.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X