BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ghilea – cu şisturile pe piept

Ghilea – cu şisturile pe piept

la 3 April 2013 10:12
3 April 2013 10:12
Recent, senatorul PDL Gavrilă Ghilea a susţinut în plenul Parlamentului o declaraţie politică, în care abordează din nou tema pericolului gazelor de şist în Bihor, în special în zona din jurul Băilor Felix.
Scris de Demian - Recent, senatorul PDL Gavrilă Ghilea a susţinut în plenul Parlamentului o declaraţie politică, în care abordează din nou tema pericolului gazelor de şist în Bihor, în special în zona din jurul Băilor Felix.

Trimite articolul

X

Ghilea arată că USL a venit la guvernare cu o poziţie exprimată împotriva exploatării gazelor de şist în România, poziţie pe care, iată, pare că şi-a schimbat-o, între timp.

Poligon de încercare

„Da, avem un rezervor imens de apă (inclusiv geotermală – n.r.), avem toată apa de care aveţi nevoie şi pe care puteţi să o folosiţi în injecţii otrăvite în solul atât de darnic pentru locuitorii săi!”, susţine senatorul bihorean, precizând că prin aprobarea de către Guvernul Ponta a acordurilor de explorare-dezvoltare-exploatare a resurselor petroliere – deci implicit şi a gazelor de şist – mai multe localităţi din Bihor vor avea de suferit. Iată-le: Băile Felix, Betfia, Bogei, Budoi, Chişlaz, Ciocaia, Cordău, Derna, Dernişoara, Mişca, Otomani, Rontău, Sălacea, Sâniob, Sânmartin, Voivozi, Şilindru, Tulca, dar şi întreaga zonă metropolitană a Oradiei. „Toate acestea sunt legate în subteran prin zăcământul de apă termală şi vor deveni tot atâtea poligoane de încercare puse la dispoziţia companiilor petroliere de pretutindeni”, atenţionează Ghilea. Cât despre Felix, parlamentarul PDL crede că există un pericol real ca staţiunea să devină „din sursă de îmbunătăţire a sănătăţii, ca până acum, un laborator pentru boli pornind de la astm şi până la forme agresive de cancer, cerând în scurt timp relocarea populaţiei”.

În finalul declaraţiei, Ghilea îi solicita premierului ca indiferent de avantajele economice sau politice imediate, să aibă în vedere şi apropierea perspectivei unui dezastru ecologic, care ar întări concluzia că „Guvernul Ponta vrea să înceapă reindustrializarea României cu orice preţ, fie el şi cel al sacrificării turismului balneoclimateric”.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
gavrila ghilea ,
gaze de sist ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    FC Bihor a rezolvat categoria „under”. A fost oficializat împrumutul căpitanului naționalei U18 a României
    Concurența pentru rolul de „under” titular la FC Bihor se anunță una acerbă, atât în poartă, cât și în zona de mijlocaș ofensiv.

    România

    Tribunalul București suspendă decizia de convocare a Congresului Extraordinar al PNL din 21 iunie
    Tribunalul București a suspendat, miercuri, executarea și efectele Hotărârii Consiliului Național Extraordinar al PNL din 19 iunie referitoare la convocarea Congresului Extraordinar al formațiunii politice din 21 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un tânăr de 28 de ani din Diosig a plecat de acasă și nu s-a mai întors. L-ați văzut?

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    200 de euro, promiși unui polițist pentru a-l ajuta pe un tânăr într-un dosar de infracțiuni rutiere
    Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor au anunțat că au finalizat ancheta și au dispus trimiterea în judecată a unui bărbat de 27 de ani, aflat sub control judiciar, sub acuzația de dare de mită.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 06.07.2026 - 10.07.2026 - PL Salonta + PL Rural

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    409 persoane scoase din azilele lui Viorel Pașca. Autoritățile verifică acum condițiile în care sunt îngrijite
    Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru a anunțat că Guvernul va aloca din Fondul de rezervă fonduri pentru compensarea tratamentelor și îngrijirea persoanelor găsite în azilele coordonate de Viorel Pașca.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X