BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Glorie pentru olimpicii orădeni la Gala de Premiere a performanțelor școlare internaționale

Glorie pentru olimpicii orădeni la Gala de Premiere a performanțelor școlare internaționale

De Crina Dobocan
la 12 December 2023 20:04
2 Comentarii

Glorie pentru olimpicii orădeni la Gala de Premiere a performanțelor școlare internaționale

12 December 2023 20:04
Elevul Alex-Darius Topai, de la Colegiul Național „Onisifor Ghibu” din Oradea, distins pentru rezultatele deosebite la concursurile internaționale, desfășurate în anul 2022-2023.
Scris de Crina Dobocan - Elevul Alex-Darius Topai, de la Colegiul Național „Onisifor Ghibu” din Oradea, distins pentru rezultatele deosebite la concursurile internaționale, desfășurate în anul 2022-2023.

Trimite articolul

X

Într-un moment de triumf pentru educația orădeană, elevii excepționali de la Colegiul Național „Onisifor Ghibu”, Liceul Teoretic „Ady Endre” și de la Școala „Szacsvay Imre” din Oradea au fost distinși pentru performanțele lor remarcabile în anul școlar precedent la Olimpiadele Internaționale.

[eadvert]

Gala de premiere a olimpicilor internaționali, desfășurată marți, 12 decembrie, la Teatrul Național „I. L. Caragiale” din București, a fost un eveniment memorabil.

Printre cei distinși s-a numărat și Alexandru Topai, tânărul talent de la Colegiul Național „Onisifor Ghibu”, care a fost onorat cu aur absolut la faza internațională a Olimpiadei de Geografie. Momentul său de glorie a fost împărtășit și de directorul colegiului, prof. Iulius Timar, care l-a însoțit cu mândrie la festivitatea grandioasă.

La evenimentul de prestigiu, elevele Bodnar Monika, clasa a XII-a de la Liceul Ady Endre, câștigătoarea locului III la faza internațională a Olimpiadei de Matematică a liceelor maghiare din Europa, și Ilosvay-Kovacs Boglarka, elevă în clasa a VII-a la Școala Gimnazială „Szacsvay Imre” din Oradea, câștigătoarea locului I la Olimpiada Internațională de Limbă, Literatură și Cultură Maghiară „Apaczai Csere Janos”, au fost aplaudate și ele pentru excelența lor.

Ministerul Educației a subliniat rezultatele notabile ale elevilor români la nivel internațional, evidențiind faptul că aceștia au obținut 6 medalii de aur absolut, 53 de medalii de aur, 61 de medalii de argint, 32 de medalii de bronz și 22 de mențiuni la diverse olimpiade internaționale.

Pe lângă triumful elevilor, profesorii dedicați care i-au pregătit au fost recunoscuți și ei pentru contribuția lor la formarea viitoarei generații de excelență. Într-un moment deosebit, directorul colegiului Ghibu, prof. Iulius Timar, și profesoara care l-a pregătit pe Alex – Claudia Timofte, au fost alături de elevul lor, Alex Topai, demonstrând susținerea și implicarea în succesul educațional al școlii.

„La fiecare sfârșit de an, Ministerul Educației premiază elevii care au obținut rezultate deosebite la olimpiadele internaționale și care au primit și premii la aceste olimpiade. Alex Topai a obținut medalie de aur la Olimpiada Europeană de Geografie, aur absolut pentru că a avut cel mai mare punctaj din Europa. El a fost pregătit de prof. Claudia Timofte. Pentru noi, faptul că este al doilea an consecutiv în care școala noastră este pe harta olimpicilor internaționali este o realizare și oarecum ne confirmă statutul pe care-l avem și direcția pe care mergem”, a declarat prof. Iulius Timar, directorul Colegiului Național „Onisifor Ghibu” din Oradea.

Gala de Premiere a Olimpicilor Internaționali a fost nu doar o recunoaștere a performanțelor academice de excepție, ci și un prilej de a evidenția importanța educației și a susținerii cadrelor didactice în modelarea viitorului țării.

Colegiul Național „Onisifor Ghibu” din Oradea continuă să fie un centru de excelență școlară, iar evenimente precum acesta aduc în prim-plan talentul și dedicația tinerilor și a profesorilor lor, contribuind la construirea unei comunități educaționale puternice și inspiratoare.

Trimite articolul

X
Taguri:
ministerul educatiei ,
olimpici ,
oradea ,
premiati
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Zoli says:
    December 13, 2023 at 8:00 am

    Si limba maghiara se pune la olimpiada internationala ? No asta e cea mai tare materie din Univers.

    Reply
  2. Eugenia says:
    December 14, 2023 at 8:54 pm

    Felicitări tuturor elevilor premiați ! Ne mândrim cu voi !
    Ce mă miră la articolul acesta este că nu sunt elogiați și părinții copiilor . Doar trei factori au contribuit la acest succes . Elevii, profesorii care i-au pregătit și părinții elevilor .
    Văd că directorii primesc lauri . Care este contribuția lor ?

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Fostul portar orădean Alin Goia a făcut pasul la un club din Bundesliga
    Plecat în fotbalul german în urmă cu opt ani, portarul orădean Alin Goia, cunoscut după activitatea avută la Luceafărul Oradea și FCM Târgu Mureș, își continuă progresul în cariera de antrenor.

    BIHON Sport local

    FOTO
    Dublu triumf bihorean la Cupa Viitorul 2026. Viitorul Oradea și Viitorul Marghita au câștigat categoriile la care au jucat
    Peste 1.200 de copii și juniori, reprezentând 90 de echipe din toată țara au participat la ediția XXI-a a turneului Cupa Viitorul, desfășurat săptămâna trecută la Zalău. Au fost 9 categorii de vârstă, începând cu 2012 și terminând cu 2020, iar județul Bihor a fost singurul care a avut două câștigătoare.

    Economic

    Construcțiile fără autorizație pot fi legalizate până în 2027. Nota de plată va fi însă de 10 ori mai mare
    Cetățeniicare au ridicat construcții fără autorizație sau au executat lucrări diferite de cele aprobate vor avea, în anumite condiții, posibilitatea de a le aduce în legalitate.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    5 ani de închisoare pentru tranzacții cu drog „cristal”. Suspectul se întâlnea cu clienții lângă un magazin din Oradea
    Un bărbat de 39 de ani, din Oradea, a fost condamnat vineri, 21 august, la 5 ani de închisoare, cu executare, sub acuzația de trafic de droguri de mare risc, după ce polițiștii antidrog și procurorii DIICOT au documentat patru tranzacții efectuate de acesta.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiție de 51 de milioane de lei la Dobrești: 120 de locuințe și clădirile publice vor fi încălzite cu biomasă
    În comuna Dobrești se pregătește o schimbare în modul de încălzire a locuințelor și clădirilor publice.

    Economic

    România pune bateriile pe lista scurtă a investițiilor în energie. Peste 230 de milioane de euro pentru stocare
    Două programe de finanțare, cu o valoare totală de peste 230 de milioane de euro, sunt pregătite pentru dezvoltarea unor noi capacități de stocare, într-un moment în care sistemul energetic se confruntă cu o combinație tot mai dificilă de producție variabilă, consum ridicat și capacități insuficiente de echilibrare.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X