BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Hei-rup cu asfalt nou și investiții pe drumuri importante din județ

Hei-rup cu asfalt nou și investiții pe drumuri importante din județ

la 28 August 2019 08:55 Reactualizat la: 28 August 2019 10:49
12 Comentarii

Hei-rup cu asfalt nou și investiții pe drumuri importante din județ

<p>FOTO: CJB</p>
28 August 2019 08:55 Reactualizat la: 28 August 2019 10:49
În condițiile în care mai are mai puțin de un an din mandatul de vicepreședinte al Consiliului Județean, Ioan Mang face eforturi să lase ceva în urma lui.
Scris de Călin Corpaş - În condițiile în care mai are mai puțin de un an din mandatul de vicepreședinte al Consiliului Județean, Ioan Mang face eforturi să lase ceva în urma lui.

Trimite articolul

X

Președintele PSD Bihor cu funcție la Județ își concentrează acum eforturile în zona asfaltărilor curente și a reparațiilor capitale pe drumurile județene (DJ), aflate în administrarea Consiliului Județean. Recent, Mang a anunțat semnarea contractului multianual pentru covoare asfaltice și întreținere carosabil drumuri județene pe zona Beiuș. Este al treilea contract semnat, după cele pentru zona Marghita și zona Aleșd. „În acest an, programul de asfaltare pe această zonă este de 18,6 km, din cei 130,65 km de covoare asfaltice prevăzuți pentru acest an în județul Bihor”, anunță Mang.

Au recepționat DJ 782A, ce se bifurcă din DN 79, trecând pe la Tinca și apoi până la limita cu județul Arad. Unul dintre cele mai frumoase drumuri din județul Bihor


Au recepționat DJ 782A, ce se bifurcă din DN 79, trecând pe la Tinca și apoi până la limita cu județul Arad. Unul dintre cele mai frumoase drumuri din județul Bihor FOTO: CJB

Pe zona Beiuș, contractul a fost semnat cu Asfamixt SRL Biharia. Mang spune că lucrările pe zona Marghita (35,2 kilometri) au fost deja finalizate și mai sunt de realizat doar semnalizările rutiere. Din păcate, tocmai în zona Marghita, unde s-au așternut cei mai mulți kilometri de asfalt, s-a semnalat probleme, Opoziția PNL reclamând că se irosește asfaltul nou, peste un asfalt vechi, dar fără probleme! Liberalii lui Bolojan insinuează că această practică nu este întâmplătoare, deoarece a fost depistată într-o comună cu primar UDMR, în condițiile în care la CJ conduce UDMR – PSD.  În replică, Mang a arătat că drumul era denivelat, cu crăpături, iar asfaltările se fac și în satele românești, chit că o comună sau alta are primar cu sigla UDMR.

Zona Oradea, în contestație!

În altă ordine de idei, urmează să înceapă și lucrările în zona Aleșd (16,9 km). În ambele zone, lucrează firma Carier SRL Marghita. „Și pentru zona Tinca este gata contractul. Așteptăm să vină firma să semneze. Se cheamă Imperial Pro Construct (din Vărășeni – n.red.).

Pentru zona Oradea a câștigat Drumuri Bihor (Beniamin Rus – n.red.), dar există o contestație depusă de Crișana Cons Oradea. În câteva zile, se lămurește”, dă asigurări Ioan Mang.

Covor asfaltic nou pe drumul județean DJ 191B, între Budoi – Derna


Covor asfaltic nou pe drumul județean DJ 191B, între Budoi – Derna FOTO: CJB

Având în vedere că s-a intrat deja în a doua jumătate a anului, iar ținta de 130 de kilometri de covoare asfaltice de așternut în județ este una cât se poate de ambițioasă, Consiliul Județean riscă să intre într-o criză de timp.

Dobrești, Vida, Tășad, Copăcel, Tinca…

Vicele de la Județ anunță semnarea de dată recentă a contractelor pentru lucrări de modernizare a unor drumuri județene importante. Tocmai s-a semnat contractul pentru reabilitarea și modernizarea drumului județean DJ 767: DN 76 (Sâmbăta) – Dobrești – Luncasprie – DJ 764, cu o lungime totală de 21 km.

Lucrarea va fi realizată de asocierea de firme Imperial Pro Construct și Pro Geotopo SRL, care și-a asumat, prin contract, 6 luni de proiectare și 24 de luni pentru execuția lucrărilor. Valoarea contractului este de 50 milioane de lei. Azi, drumul arată oribil, chit că vorbim despre un drum care duce spre Lacul Vida cu celebrul său deversor, pe care Consiliul Județean, prin Agenția de Management al Destinației (AMD) Bihor, încearcă să-l popularizeze.

Așa arată azi DJ 767, ce pornește din DN 76 spre Lacul Vida, pe ruta Dobrești – Luncasprie – DJ 764. Adică oribil!


Așa arată azi DJ 767, ce pornește din DN 76 spre Lacul Vida, pe ruta Dobrești – Luncasprie – DJ 764. Adică oribil! FOTO: CJB

Luni a fost semnat contractul pentru proiectarea și execuția lucrărilor de modernizare a drumului județean 767 B din DN 76 – Tășad – Copăcel – Șerghiș. Această porțiune de drum are o lungime de 20 km și va costa aproximativ 17,3 milioane de lei, informează CJ Bihor. Lucrarea va fi realizată de asocierea de firme Drumuri Bihor – Aquacons, asociere care s-a angajat, conform contractului, să finalizeze lucrările în 14 luni de zile de la data ordinului de începere a lucrărilor (3 luni proiectarea și avizele + 11 luni execuția), transmite Ioan Mang.

DJ 767 B Tășad – Copăcel – Șerghiș va fi modernizat.


DJ 767 B Tășad – Copăcel – Șerghiș va fi modernizat FOTO: CJB

De asemenea, în sfârșit, au fost recepționate lucrările de modernizare a drumului județean DJ 782A Leș – Tinca – limită de județ (Arad). Drumul a stat în reabilitare ani la rândul. Investiția în cei 42,7 km de drum a fost de aproximativ 81,2 milioane de lei, ea fiind realizată inițial din fondurile proprii ale Consiliului Județean, iar ulterior cu finanțare prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL) și fonduri europene.

Executantul lucrărilor, firma austriacă Strabag, a oferit o garanție de 36 de luni, transmite Consiliul Județean.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
drumuri importante ,
investitii ,
ioan mang
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Zzzzz says:
    August 28, 2019 at 9:20 am

    Pentru că în ultimii 30 de ani a guvernat mai mult decât toți ceilalți laolaltă ( vezi statistica pe net) ,  PSD este principalul partid responsabil pentru subdezvoltarea țării.
    România ajungând polul sărăciei în Europa.
    O țară cu legi pentru infractori, fără drumuri fără scoli, fără spitale cu violatori pe strada

    Reply
  2. Razvan says:
    August 28, 2019 at 9:36 am

    Drumul Tinca-Rapa-Dumbrava pe cand?Sper ca intra si el la refacere pentru ca este dezastru de ani de zile!!!

    Reply
  3. ciciuriciu says:
    August 28, 2019 at 9:56 am

    daca se lauda cu centura Osorhei sau centura Alesd mai ziceam…

    Reply
  4. fleacuri says:
    August 28, 2019 at 10:25 am

    Inainte de alegeri repede vor astia sa ne scoata ochii cu niste flinticuri

    Reply
  5. ciumarosiepsd says:
    August 28, 2019 at 11:13 am

    ciuma rosie psd e interesata doar de infractorii lor de partid…

    Reply
  6. yyguhui says:
    August 28, 2019 at 2:20 pm

    Rebutul asta comunistoid de Mang inca nu si-a seama ca nu mai tine cu prosteala asta de asfaltari de mantuiala si in regim de urgenta fix inainte de alegeri. Pana nu scapam de asemenea paraziti infecti nu vom progresa absolut deloc.

    Reply
  7. Andrei says:
    August 28, 2019 at 5:19 pm

    Iarasi asfaltari de alegeri … si pe cine sa votam ??? Pe agramata acea de Veorica din cauza careia se sinucud profesorii de limba Romana ??? Hai pa !!!

    Reply
  8. powered by Surfing Waves

    România

    Prima reacție a lui Bolojan la adresa moțiunii de cenzură: „Cei care au generat această criză să găsească soluția”
    Moțiunea de cenzură anunțată de PSD și AUR a generat o reacție critică din partea lui Ilie Bolojan, care pune sub semnul întrebării nu doar oportunitatea demersului, ci mai ales lipsa unei alternative guvernamentale clare.

    Economic

    ANAF anunță bonificații pentru zeci de mii de români care și-au plătit impozitele anticipat
    Un număr semnificativ de români care și-au achitat din timp obligațiile fiscale au fost recompensați financiar, potrivit unui anunț făcut luni de Agenția Națională de Administrare Fiscală.

    Educație

    Elevii bihoreni, provocați să gândească financiar: competiția CECCAR ajunge la a IV-a ediție
    Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR), a organizat cea de-a IV-a ediție a Concursului de cultură și educație financiar-contabilă, un demers care își propune să apropie elevii de realitățile economice și de importanța gestionării responsabile a resurselor financiare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Operațiunea Jupiter. Magazin clandestin cu produse contrafăcute, descoperit în Oradea, în urma a 3 percheziții
    Un magazin clandestin cu zeci de articole vestimentare și de încălțăminte, în valoare de peste 30.000 de lei, a fost descoperite cu ocazia a trei percheziții făcute, luni, în Oradea de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Bihor. 1

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X