BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
„Îmi doresc ca slovacii să nu uite de jertfa românilor”

„Îmi doresc ca slovacii să nu uite de jertfa românilor”

la 5 June 2015 22:01
5 June 2015 22:01
Deputatul Merka readuce în memoria colectivă jertfa poetului-martir Ion Şiugariu, pe pământ slovac, din timpul Celui De-al Doilea Război Mondial.
Scris de Demian - Deputatul Merka readuce în memoria colectivă jertfa poetului-martir Ion Şiugariu, pe pământ slovac, din timpul Celui De-al Doilea Război Mondial.

Trimite articolul

X

Reprezentantul slovacilor şi cehilor din Parlamentul României, Adrian Merka continuă să se remarce prin gesturile de curtoazie la adresa poporului român. După ce, din iniţiativa sa legislativă a fost adoptată Ziua Şcolii Ardelene – Şcoală considerată a fi un reper pentru naţiunea română – acum Merka ţine să readucă în memoria colectivă jertfa poetului-martir Ion Şiugariu, pe pământ cehoslovac, în timpul Celui De-al Doilea Război Mondial. Merka marchează trecerea a 101 de la naşterea, la 6 iunie 1914, a 101 ani de la naşterea poetului român, eseist, critic literar şi publicist Ion Şiugariu, căzut în lupta pentru cucerirea oraşului Brezno, din Slovacia de azi.

Bust, stradă, şcoală, în Slovacia

Consecvent în eforturile sale de a întări relaţiile slovaco-române, două naţiuni prietene prin tradiţie, bihoreanul Merka încearcă să accentueze în memoria colectivă a slovacilor din Slovacia, dar şi a comunităţii slovace din România jertfa soldaţilor români pe pământ cehoslovac. Demersurile lui Merka au în vedere inclusiv revitalizarea în memoria colectivă a unor jertfe precum cea a poetului Şiugariu, căzut la 1 februarie 1945 în bătălia pentru oraşul Brezno (Cehoslovacia), înrolat în Armata Română cu grad de sublocotenent. Merka anunţă că va face demersuri la nivel de ambasadă pentru „inaugurarea în memoria poetului-erou Ion Şiugariu a unui bust, a unei străzi şi a unei şcoli care să-i poarte numele, toate în Slovacia, exprimându-ne astfel recunoştinţa şi consideraţia pentru o astfel de personalitate”.

„În calitate de cetăţean român, reprezentant al minorităţii slovace şi cehe în Parlamentul României îmi doresc ca slovacii să nu uite de jertfa românilor, iar aceasta să dăinuie pe veci în sufletele lor. Aceste exemple pozitive ale naţiei române – jertfa pentru aproape, lupta pentru dreptate trebuie să fie cât mai mult promovate, atât în ţară cât şi în străinătate, responsabilitatea fiind a noastră ca acest lucru să se întâmple”, mai arată Adrian Merka în mesajul său. JB – C.C.

Redăm în continuare mesajul lui Adrian Merka, preşedintele Uniunii Democrate a Slovacilor şi Cehilor din România (UDSCR), în memoria poetului-martir român, Ion Şiugariu, mort în Cehoslovacia, în timpul Celui De-al Doilea Război Mondial:

„Data de 6 iunie 2015 reprezintă 101 ani de la naşterea poetului român, eseist, critic literar şi publicist Ion Şiugariu. Acesta este unul dintre soldaţii care s-au jertfit pentru libertatea noastră în luptele pentru eliberarea Cehoslovaciei, în urmă cu 70 de ani, un rol important având atunci şi armata regală română care a suferit mari pierderi şi a reuşit eliberarea a 1.722 de localităţi, din care 31 de oraşe.

La 1 februarie 1945, Ion Şiugariu, sublocotenent de rezervă, a căzut grav rănit în bătălia pentru oraşul Brezno, din Cehoslovacia, stingându-se după câteva minute. A fost îngropat în cimitirul de la Polhora pri Brezno, Cehoslovacia. La 28 februarie 1945, prin Decretul nr. 641, acesta este decorat postmortem cu „Coroana României cu spade în gradul de Cavaler şi cu panglica de Virtutea Militară“. În 1956, osemintele i-au fost reînhumate în cimitirul militar român de la Zvolen, lângă Banská Bystrica, Cehoslovacia.

Lui Ion Şiugariu îi datorăm scrieri valoroase precum volumele: Trecere prin alba poartă, Paradisul peregrinar, Ţara de foc sau Carnetele unui poet cazut în război.

101 ani de la naşterea unei astfel de personalităţi nu trebuie să treacă neobservaţi. Acest eveniment trebuie să fie motiv de sărbătoare şi aducere aminte atât pentru români, cât şi pentru slovaci şi cehi, pentru întreg sprijinul pe care l-a oferit acest om de o noblețe morală impresionantă prin verticalitatea unei poziții examplare în generația sa.

Poetul-erou și-a jerfit viața pentru un ideal care trebuie să ne unească, noi fiind datori să continuăm ceea ce acesta a început.

În calitate de cetăţean român, reprezentant al minorităţii slovace şi cehe în Parlamentul României îmi doresc ca slovacii să nu uite de jertfa românilor, iar aceasta să dăinuie pe veci în sufletele lor. Aceste exemple pozitive ale naţiei române – jertfa pentru aproape, lupta pentru dreptate trebuie să fie cât mai mult promovate, atât în ţară cât şi în străinătate, responsabilitatea fiind a noastră ca acest lucru să se întâmple.

Acesta este motivul pentru care vreau sa pun pe viitor bazele unui simbol al recunoștinței față de ceea ce reprezintă aceste valori ale poporului român, militând pentru inaugurarea în memoria poetului-erou Ion Şiugariu a unui bust, a unei străzi şi a unei şcoli care să-i poarte numele, toate în Slovacia, exprimându-ne astfel recunoştinţa şi consideraţia pentru o astfel de personalitate.

În acest sens voi cere sprijinul Ambasadei României la Bratislava, Ambasadei Slovaciei la Bucureşti, dar şi ministerelor de externe român şi slovac.

Astfel de oameni au făcut posibile bunele relații care există între slovaci, cehi și români, între România, Slovacia şi Cehia, determinându-ne să avem un respect deosebit pentru România și pentru locuitorii acestei țări, iar aceste fapte nu trebuie uitate de către generaţiile care vin”.


ion-siugariu1942

Î N V I E R E

de Ion Şiugariu

Au început în mine iar să are,

Strãlucitoare pluguri de lumină;

Si iar ograda gândului mi-e plină

De brazde aurite n praf de soare.

 

Îmi cântă n alba inimii grădină,

Atâtea ciocârlii pierdute n zare;

Si-mi înforesc pe margini de cărare,

În vers, atâtea tufe de sulcină.

 

Iar mi-au ieşit pe porţile de minte,

În însorita inimii câmpie,

Viţeii tăinuitelor cuvinte,

 

Să-mi pască n rime alba primăvară,

Şi să mi-o rumege în poezie.

La mine azi atâtea pluguri ară…

Trimite articolul

X
Taguri:
adrian merka ,
Ion Şiugariu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    1.500 de euro, daune morale pentru o femeie șantajată de un bihorean cu care a avut o relație extraconjugală
    Un bărbat de 27 de ani, dintr-o comună de lângă Beiuș, a fost condamnat la un an, două luni și 10 zile de închisoare cu suspendare și obligat să plătească daune morale de 1.500 de euro, după ce a amenințat-o pe femeia căsătorită cu care a avut o relație că îi va dezvălui totul soțului acesteia. Mai mult, tânărul și-a pus în practică avertismentul și i-a trimis soțului victimei imagini compromițătoare cu aceasta.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Condamnat la 5 ani și 6 luni de închisoare pentru trafic de droguri, orădeanul Andrei Bara a fost adus de Poliție din Italia
    Poliția Română a anunțat că în cursul zilei de vineri, 28 august, l-a adus în țară pe Andrei Mihai Bara, un orădean de 41 de ani, condamnat de Tribunalul Vâlcea la 5 ani și 6 luni de închisoare pentru trafic de droguri.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    Bucurie la Oradea! FC Bihor a regăsit drumul spre victorie în campionat
    FC Bihor Oradea s-a duelat în premieră cu CSL Ștefănești, nou promovată în Liga 2, care pierduse cele două jocuri disputate până acum în deplasare la Bacău (0-3) și Reșița (0-2), fără să marcheze vreun gol. Diferența dintre cele două formații a fost evidentă pentru cei care au văzut meciul de sâmbătă disputat pe Stadionul Iuliu Bodola, FCB controlând partida de la început până la sfârșit.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Băut bine la volan, un bărbat din Sântandrei s-a izbit cu mașina de un cap de pod. A fost reținut
    Incidentul s-a petrecut în seara zilei de vineri, 28 august.

    Cultură

    INTERVIU cu Claudia Droc, manager TIFF Oradea / „Oradea, cea mai frumoasă sală de cinema din România”
    TIFF Oradea revine în perioada 25-27 septembrie 2026 cu a 9-a ediție, cu filme în avanpremieră, invitați speciali și cine-concerte, desfășurate în locațiile consacrate: Piața Unirii Open Air, Teatrul de Stat Oradea, Filarmonica de Stat și Sinagoga Sion.

    Bihon CSM Oradea

    CSM Oradea și-a aflat adversarele din Cupa României. Ediția 2026 a competiției va deschide sezonul oficial de polo
    Adunarea Generală a Federației Române de Polo s-a desfășurat sâmbătă, 29 august.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X