BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Înălțarea Domnului și Ziua Eroilor sărbătorită la Salonta

Înălțarea Domnului și Ziua Eroilor sărbătorită la Salonta

la 21 May 2018 10:43

Înălțarea Domnului și Ziua Eroilor sărbătorită la Salonta

<p>FOTO: Primăria Salonta</p>
21 May 2018 10:43
Sărbătoarea Înălţării Domnului este consacrată ca Zi a Eroilor şi sărbătoare naţională bisericească.
Scris de demeter1 - Sărbătoarea Înălţării Domnului este consacrată ca Zi a Eroilor şi sărbătoare naţională bisericească.

Trimite articolul

X

Pe 2 mai 1995, Parlamentul României a adoptat o lege, conform căreia Ziua Înălțării Domnului a fost declarată Ziua Eroilor. Eroii români căzuţi pe câmpurile de luptă sunt pomeniţi în această zi în toate bisericile din ţară şi din străinătate.

Praznicul Înălțării Domnului și Ziua Eroilor, 17 mai 2018, au fost sărbătorite la Salonta printr-o frumoasă și înălțătoare manifestare religioasă. La eveniment au participat cadre militare active și în rezervă, oficialități locale, elevi, dar și o mulțime de credincioși. Cu toții au fost prezenți la parastasul celebrat de preotul Marian Nicolae, pentru a-i comemora și a le aduce un omagiu eroilor, ostașilor și luptătorilor români din toate timpurile și din toate locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, pentru libertatea și demnitatea poporului român.

salonta-eroi

Semnificația zilei a fost prezentată de Cristian Cociuba, profesor de istorie la Liceul Technologic nr. 1 Salonta: „Eroii reprezintă jertfa de veacuri a unui neam! Dar nu-i de ajuns numai să ne aducem aminte de ei cu respect şi recunoştinţă! În această sfântă zi, ei cer de la noi să ne schimbăm firea prin înnoirea minţii, schimbarea mentalităţii, şi o recâştigare a gândirii sfinte care să ne ducă spre o renaştere, o reînnoire a sufletelor noastre în a deveni mai buni, mai cinstiţi, mai muncitori, plini de înţelegere şi dăruire. Se vorbeşte de o lume nouă! Duhul eroilor vrea de la această lume, o slujire nouă, un ideal nou de viaţă plin de demnitate, de muncă cinstită, iubire, de jertfă şi istorie. Să căutăm a ne ridica cu viaţa şi faptele noastre la înălţimea Virtuţilor lor.”

Elevii Liceul Technologic nr. 1 Salonta au prezentat momente artistice. Evenimentul s-a încheiat cu depunere de coroane de flori din partea instituțiilor și a partidelor politice din oraș.

Trimite articolul

X
Taguri:
inaltarea domnului ,
salonta ,
ziua eroilor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” vor să tranșeze marți semifinala cu Dinamo. CSM CSU Raiffeisen conduce cu 2-1 la general
    Dinamo București și CSM CSU Raiffeisen vor disputa marți seară meciul 4 din semifinalele turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin. Primele trei partide s-au încheiat cu rezultatele: 93-89 și 80-81 la Oradea, respectiv 72-76 la București.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    13 inculpați – unii vânători și paznici de vânătoare, trimiși în judecată pentru braconaj pe un fond cinegetic din Tinca
    Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a dispus trimiterea în judecată a 13 persoane, printre care vânători și paznici de vânătoare, acuzați de braconaj și uz de armă letală fără drept, complicitate la aceste infracțiuni, dar și de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor și uciderea, rănirea sau schingiuirea animalelor, cu intenţie, fără drept.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi șoferi din Oradea, prinși cu aproape 180 km/h pe drumurile din Bihor
    În perioada 15 -17 mai, polițiștii au desfășurat o nouă campanie de tip razie pe șoselele din Bihor, în cadrul căreia au fost legitimate peste 1.800 de persoane.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    România

    Efectul Ilie Bolojan: PNL depășește PSD în sondaje, pentru prima dată în ultimii șase ani
    Conform celui mai recent sondaj INSCOP, PNL se află pe locul al doilea în intențiile de vot pentru alegerile parlamentare, depășind astfel PSD.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se reia circulația în sensul giratoriu aflat deasupra pasajului subteran de pe Oneștilor
    Începând din data de 19 mai, ora 12:00, se va relua circulația în sensul giratoriu aflat deasupra pasajului subteran de pe Oneștilor, potrivit unui anunț al Consiliului Județean Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    76 de echipe s-au bucurat de fotbal pe Stadionul Iuliu Bodola. „Fiecare copil participant este un câștigător”
    Sâmbătă, 16 mai, Stadionul „Iuliu Bodola” a fost epicentrul fotbalului juvenil bihorean. Peste 1.100 de copii proveniți de la 76 de echipe bihorene de la U9 până la U13 au jucat la ediția a VI-a a campaniei „Luna curățeniei”, care are și o componentă sportivă.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X