BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Încă nouă domenii unde pot munci zilierii

Încă nouă domenii unde pot munci zilierii

la 23 April 2019 09:53
23 April 2019 09:53
Sălile de catering şi de evenimente, precum şi firmele care organizează târguri şi expoziţii, vor putea folosi zilieri.
Scris de Demian - Sălile de catering şi de evenimente, precum şi firmele care organizează târguri şi expoziţii, vor putea folosi zilieri.

Trimite articolul

X

Guvernul a aprobat, săptămâna trecută, printr-o Ordonanță de Urgență, includerea a încă nouă activități și domenii pe lista celor în care se poate presta muncă necalificată, în vederea asigurării unui cadru normativ coerent şi unitar care să faciliteze accesul persoanelor care desfăşoară activităţi sezoniere, sporadice sau accidentale pe piaţa muncii.

Domenii şi activităţi noi

Astfel, potrivit actului normativ, zilierii pot desfăşura pentru un beneficiar exclusiv activităţi necalificate, cu caracter ocazional, și pot fi angajați și în următoarele domenii de activitate: activităţi de organizare a expoziţiilor, târgurilor şi congreselor – grupa 823; publicitate – grupa 731; activităţi de interpretare artistică – spectacole – clasa 9001, activităţi-suport pentru interpretarea artistică – spectacole – clasa 9002 şi activităţi de gestionare a sălilor de spectacole – clasa 9004; creşterea şi reproducţia animalelor semidomesticite şi a altor animale – clasa 0149; activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente – diviziunea 5621; activităţi de întreţinere peisagistică – plantarea, îngrijirea şi întreţinerea de parcuri şi grădini, cu excepţia facilităţii de locuit particulare – clasa 8130; restaurante – clasa 5610; baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor – clasa 5630; activităţi ale grădinilor zoologice, botanice şi ale rezervaţiilor naturale – clasa 9140.

Până nu a fost aprobată această ordonanţă, zilierii puteau lucra, ocazional, doar în agricultură, vânătoare şi servicii anexe – diviziunea 01, silvicultură, cu excepţia exploatări forestiere – diviziunea 02 și pescuit şi acvacultură – diviziunea 03.

Reglementări

Ordonanța de Urgență aprobată săptămâna trecută mai stabilește că niciun zilier nu poate lucra pentru acelaşi beneficiar pe o perioadă mai lungă de 90 de zile, cumulate pe durata unui an calendaristic, cu excepţia celor care prestează activităţi în domeniul agriculturii, creşterii animalelor în sistem extensiv prin păşunatul sezonier al ovinelor, bovinelor, cabalinelor, activităţi sezoniere în cadrul grădinilor botanice aflate în subordinea universităţilor acreditate, precum şi în domeniul viticol. În cazul acestora, perioada nu poate depăşi 180 de zile cumulate pe durata unui an calendaristic.

Zilierul va avea, potrivit noului act normativ, calitatea de asigurat în sistemul public de pensii. Sarcina calculării plății şi declarării contribuţiei de asigurări sociale pentru veniturile realizate din activitatea zilierilor, datorate conform prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, revine beneficiarului de lucrări.

În plus, în situația producerii unui accident de muncă sau în cazul apariției unei boli profesionale, beneficiarul este obligat să asigure plata cheltuielilor aferente îngrijirilor medicale necesare.

Actul normativ introduce, în același timp, un concediu de odihnă suplimentar anual, plătit, de trei zile, pentru salariatele care urmează o procedură de fertilizare „in vitro”. Cererea pentru acordarea noului tip de concediu va fi însoțită de o scrisoare medicală eliberată de medicul specialist, în condițiile legii.

Trimite articolul

X
Taguri:
catering si evenimente ,
targuri si expozitii ,
zilieri
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FITO 2026. A fost anunțată selecția spectacolelor care vor fi prezentate în cele zece zile de festival
    În 2026 se împlinesc 50 de ani de la primul festival de teatru de la Oradea - Săptămâna Teatrului Scurt.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Aproape 200 de pasageri blocați pe Aeroportul Oradea după ce aeronava Wizz Air cu care trebuia să zboare la Milano s-a defectat
    Pasagerii cursei Wizz Air care urma să decoleze de pe Aeroportul Internațional Oradea spre Milano au rămas la sol după ce echipajul a identificat o problemă tehnică înaintea zborului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat condamnat după ce a încercat să convingă, pe Instagram, un băiat de 15 ani să întrețină relații sexuale
    Judecătoria Oradea l-a condamnat la 8 luni de închisoare, cu suspendarea executării pedepsei pe un termen de supraveghere de 3 ani, pe un bărbat din municipiu, acuzat de racolarea minorilor în scopuri sexuale.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Persoane, încă neidentificate, surprinse că iau apă de la hidrantul din satul Topa de Sus. Primăria va sesiza Poliția
    Compania Salubritate Dobrești SRL reclamă o situație gravă în localitatea Topa de Sus, unde, potrivit operatorului, persoane necunoscute sunt acuzate că ar lua apă direct din hidranții publici.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Caz șocant în Bihor: un câine a murit după ce a intrat într-o capcană, iar făptașul a fost reținut
    Animalul și-a pierdut viața în cursul zilei de marți, 30 iunie.

    România

    USR vrea depolitizarea educației. Concursuri pentru directori organizate de fiecare școală în parte
    USR propune schimbarea modului în care sunt aleși directorii de școli. Potrivit unui proiect de lege depus în Parlament, concursurile nu ar mai fi organizate de inspectoratele școlare, ci de consiliile de administrație ale fiecărei unități de învățământ. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X