BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Incercari timide pentru acoperisul Muzeului

Incercari timide pentru acoperisul Muzeului

la 5 August 2011 09:44
5 August 2011 09:44
Ţîrle ar vrea ca acoperişul să fie refăcut, dar nu ştie cum să gestioneze relaţia cu cele două firme implicate.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Ţîrle ar vrea ca acoperişul să fie refăcut, dar nu ştie cum să gestioneze relaţia cu cele două firme implicate.

Trimite articolul

X

Preşedintele Consiliului Judeţean, Radu Ţîrle, a declarat ieri că în această vară, înainte de a pleca în concediu, i-a cerut patronului de la CIAC, Ioan Mintaş, să lase remontarea ţiglelor pe acoperişul viitorului sediu al Muzeului pe mâna firmei Selina. Acoperişul trebuie refăcut, deoarece ţiglele aduse acum câţiva ani de firma CIAC, sunt de proastă calitate.

„L-am rugat să cedeze contractul firmei Selina. Domnul Mintaş mi-a promis că va contacta Selina în acest sens”, a declarat ieri Ţîrle. Preşedintele CJ Bihor a arătat însă că preţul de 4 euro/mp pe care îl acordă furnizorul ţiglelor, Tondach, constructorului pentru manoperă, nu acoperă preţul total al manoperei. „Furnizorul acordă 4 euro/mp, iar preţul real ar fi de maximum 6-7 euro/mp”, a declarat ieri Ţîrle. Şeful Executivului judeţean spune că Mintaş ar fi fost dispus să repună ţiglele fără să ceară alţi bani, însă s-a lovit de refuzul firmei Selina, care gestionează şantierul. Selina a cerut Consiliului Judeţean să-i recepţioneze ce a lucrat la sediul Muzeului până acum, pentru a permite apoi firmei CIAC să intre pe şantier pentru a reface acoperişul. Cum Ţîrle a refuzat să recepţioneze, lucrurile au rămas în coadă de peşte.

Mai mult, între timp şeful CJ Bihor le-a făcut plângeri penale celor de la Selina, pe care îi acuză că au primit bani de la Consiliu pentru lucrări pe care nu le-ar fi realizat, de fapt, la Muzeu. Selina s-a acoperit însă de acte, ce erau semnate de angajaţii Consiliului, precum şi de firma de dirigenţie, angajată tot de Consiliul Judeţean. Ţîrle aşteaptă ca procurorii să-i dea dreptate, înainte să meargă înainte cu lucrările de amenajare de la Muzeu. De asemenea, CJ Bihor nu are bani destui ca să finalizeze lucrarea.

Tot banul e buba

Acum, Ţîrle ar aştepta de la Selina să accepte să pună ţigla pentru 4 euro/mp. Directorul general al acestei firme, Călin Roman, nu e încântat de această idee. Mai mult, spune Roman, cu el nu a discutat nimeni nimic, în ultima perioadă. Directorul general al grupului de firme Selina spune însă că această idee e una veche de circa un an şi jumătate, când încă Selina era în plin şantier la viitorul sediu al Muzeului Ţării Crişurilor.

„Noi nu mai sunt acolo, schela e finalizată. În loc să preia Muzeul, CJ Bihor cu tot felul de tertipuri. Problema că cei 4 euro/mp nu ajung, deoarece acoperişul acela necesită mult mai multă atenţie. Nu e ca unul de la o casă oarecare. E şi alt regim de înălţime. Ţiglele le-ar pune Mintaş, dar nici el nu se încadrează în bani. Cineva va trebui să plătească diferenţa. Acum un an şi jumătate ne-am oferit noi, dar nu a vrut să plătească nimeni. Noi am fi luat lucrarea în subantrepriză de la CIAC. Nu s-a concretizat atunci”, ne-a declarat Roman. Directorul ne-a mai transmis că Selina a dat în judecată Consiliul Judeţean, deoarece nu doreşte să le preia lucrarea de la Muzeu.

C.C.

Trimite articolul

X
Taguri:
muzeu ,
oradea ,
radu tirle ,
selina
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Prima reacție a lui Bolojan la adresa moțiunii de cenzură: „Cei care au generat această criză să găsească soluția”
    Moțiunea de cenzură anunțată de PSD și AUR a generat o reacție critică din partea lui Ilie Bolojan, care pune sub semnul întrebării nu doar oportunitatea demersului, ci mai ales lipsa unei alternative guvernamentale clare.

    Economic

    ANAF anunță bonificații pentru zeci de mii de români care și-au plătit impozitele anticipat
    Un număr semnificativ de români care și-au achitat din timp obligațiile fiscale au fost recompensați financiar, potrivit unui anunț făcut luni de Agenția Națională de Administrare Fiscală.

    Educație

    Elevii bihoreni, provocați să gândească financiar: competiția CECCAR ajunge la a IV-a ediție
    Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR), a organizat cea de-a IV-a ediție a Concursului de cultură și educație financiar-contabilă, un demers care își propune să apropie elevii de realitățile economice și de importanța gestionării responsabile a resurselor financiare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Operațiunea Jupiter. Magazin clandestin cu produse contrafăcute, descoperit în Oradea, în urma a 3 percheziții
    Un magazin clandestin cu zeci de articole vestimentare și de încălțăminte, în valoare de peste 30.000 de lei, a fost descoperite cu ocazia a trei percheziții făcute, luni, în Oradea de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Bihor. 1

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X