BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Incidența COVID în Oradea se apropie de 7‰. Peste 35% din testele efectuate, pozitive

Incidența COVID în Oradea se apropie de 7‰. Peste 35% din testele efectuate, pozitive

De Marius Sasu
la 17 January 2022 12:47
1 Comentarii

Incidența COVID în Oradea se apropie de 7‰. Peste 35% din testele efectuate, pozitive

17 January 2022 12:47
Bilanțul cazurilor active de COVID din județul Bihor a ajuns, luni, 17 ianuarie, la 2.796, în urma noilor infectări din ultimele 24 de ore.
Scris de Marius Sasu - Bilanțul cazurilor active de COVID din județul Bihor a ajuns, luni, 17 ianuarie, la 2.796, în urma noilor infectări din ultimele 24 de ore.

Trimite articolul

X

Potrivit datelor furnizate de către DSP Bihor, în ultimele 24 de ore au fost confirmate 329 de infectări cu virusul Sars-CoV-2. S-au efectuat 905 teste PCR și Antigen, dintre care 36.3% au fost declarate pozitive.

[eadvert]

Totodată, potrivit cifrelor, de duminică și până luni s-au vindecat de virus 164 de bihoreni. Numărul pacienților internați în secțiile de ATI a scăzut cu 1 față de ziua precedentă și a ajuns la 26. Din păcate au fost raportate 5 decese la pacienți internați, din cauze asociate COVID.

În ceea ce privește campania de vaccinare din județul Bihor, în ultimele 24 de ore s-au imunizat doar 194 de persoane, dintre care 142 cu doza booster. Totalul celor vaccinați cu schema completă a crescut cu 33 și a ajuns la 210.869.

În ceea ce privește situația din punct de vedere al incidenței cazurilor de COVID, municipiul Oradea se apropie cu pași repezi spre pragul de 7‰, având în prezent rata de infectare de 6.94‰, cu 1.560 de cazuri active.

Topul negativ al incidenței este condus de comunele Abram (12.46‰), Țețchea (12.45‰) și Oșorhei (10.47‰).

Cifre

CAMPANIA ROVACCINARE

Persoane vaccinate în ultimele 24 de ore: 194

Total persoane vaccinate cu schema completă: 210.869 (+33)

Total persoane vaccinate cu doza 3 (booster): 60.815 (+142)

Total reacții adverse: 88

Total doze primite în județul Bihor: 464.793 (-)

Total doze administrate în județul Bihor: 439.212 (+194)

Total pierderi: 15.163 doze (+76)

SITUAȚIE COVID-19

Număr de teste efectuate în ultimele 24 de ore: 905

Cazuri noi în ultimele 24 de ore: 329

Cazuri active la zi: 2.796 (+127)

Persoane internate ATI la zi: 26 (-1)

Total cazuri de la începutul pandemiei: 54.524

Total vindecări de la începutul pandemiei: 49.107 (+164)

Total decese de la începutul pandemiei: 2.621 (+5)

Statistici

Controale și amenzi

Echipe mixte de polițiști și jandarmi au verificat în ultimele 24 de ore, 2459 de persoane carantinate și 2156 persoane izolate la domiciliu. De asemenea, echipele mixte au efectuat verificări cu privire la respectarea măsurilor de protecție individuală și a prevederilor legale în vigoare fiind verificate 88 de societăți comerciale și 41 de mijloace de transport în comun.

În urma controalelor au fost aplicate 64 de sancțiuni contravenționale, din care 39 cu avertisment scris și 25 cu amenzi în valoare de 14.000 lei pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de Covid-19.

În aceste misiuni au fost implicați 143 de polițiști ai Inspectoratului de Poliție Județean Bihor, precum și 62 de cadre din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bihor, din care 26 au acționat în patrule mixte, aplicând 14 sancțiuni contravenționale, din care 5 avertismente scrise și 9 amenzi în valoare de 5.800 lei pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de Covid-19.

Trimite articolul

X
Taguri:
bilant covid bihor ,
covid in bihor ,
incidenta covid oradea ,
teste pozitive
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Mișu manivelă says:
    January 17, 2022 at 3:15 pm

    Da ce sulă tot prezentați aici la gazeta de perete de la ziarul Scânteie Comunistă cifrele astea : azi 7%,ieri 5%.?
    Se joacă la pariu?

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    România

    Cum explică ABA Crișuri investițiile controversate pe Crișul Repede, dezvăluite de investigația Recorder
    La sfârșitul lunii martie, Recorder a publicat investigația „Și inundațiile au culoare politică“, în care documentează modul în care politicile și influențele politice pot afecta gestionarea investițiilor pentru prevenirea inundațiilor în România.

    Cultură

    Expoziţii anuale de artă fotografică, găzduite în Centrele Expoziţionale FIAP şi EFA din Cetatea Oradea
    Expun artiştii fotografi ai Asociaţiei Internaționale „Euro Foto Art” dar și cei din organizațiile partenere ale acesteia şi membrii Clubului Fotografic „Nufărul” Oradea.

    România

    VIDEO
    Violență surprinsă pe cameră: un șofer atacă brutal un curier și fuge după ce era să-l calce cu mașina
    Incidentul extrem de violent a avut loc în cursul zilei de marți, 7 aprilie, în cartierul Între Lacuri din Cluj - Napoca.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Cultură

    Tineri interpreți din întreaga țară urcă pe scena Festivalului-concurs de muzică ușoară Art Oradea Festival - ediția a VIII-a
    Tineri talentați de la Școlile de Artă din țară vor concura pentru marele premiu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hotărâre definitivă. Bărbatul care și-a înjunghiat fosta iubită îi va plăti acesteia daune morale de 75.000 de lei
    Curtea de Apel Oradea a menținut, printr-o hotărâre definitivă dată marți, 7 aprilie, condamnarea la 5 ani de închisoare, cu executare, a lui Adrian Mihai Piri, un bărbat de 34 de ani, din Suplacu de Barcău, judecat pentru tentativă de omor după ce și-a înjunghiat fosta iubită.

    BIHON Sport local

    Alpha Oradea s-a calificat de pe primul loc la turneul semifinal al Campionatului Național pentru junioare III
    Handbalistele antrenate de Ramona și George Tăutu au câștigat Seria P din Campionatul Național cu 13 victorii și o înfrângere și s-au calificat la turneul semifinal programat în perioada 17-19 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X