BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Inelul Metropolitan Oradea, început în toamnă, „anulat” de Curtea de Apel Cluj. Bolojan: proiectul se va face

Inelul Metropolitan Oradea, început în toamnă, „anulat” de Curtea de Apel Cluj. Bolojan: proiectul se va face

De Cristina Ghilea
la 16 December 2023 11:34 Reactualizat la: 16 December 2023 19:46
25 Comentarii

Inelul Metropolitan Oradea, început în toamnă, „anulat” de Curtea de Apel Cluj. Bolojan: proiectul se va face

16 December 2023 11:34 Reactualizat la: 16 December 2023 19:46
Bihorenii nemulțumiți de traseul Inelului Metropolitan al Oradiei, impus de președintele Consiliului Județean Bihor, Ilie Bolojan prin intravilanul din Cheriu, în ciuda protestelor, au câștig de cauză în instanță, în județul vecin.
Scris de Cristina Ghilea - Bihorenii nemulțumiți de traseul Inelului Metropolitan al Oradiei, impus de președintele Consiliului Județean Bihor, Ilie Bolojan prin intravilanul din Cheriu, în ciuda protestelor, au câștig de cauză în instanță, în județul vecin.

Trimite articolul

X

Curtea de Apel Cluj a anulat hotărârile Consiliului Județean Bihor care stau la baza proiectului – aprobarea indicatorilor tehnico-economici, exproprierea și studiul de fezabilitate.

[eadvert]

Instanța a anulat hotărârile Consiliului Judeţean Bihor privind indicatorii tehnico-economici aferenți obiectivului: „Inel Rutier Metropolitan Oradea”, privind studiul de fezabilitate, indicatorii tehnico-economici actualizați și devizul general aprobat pentru finanțare prin Programul „Anghel Saligny” și cea privind exproprierea.

Decizia dată vineri de Curțea de Apel Cluj este definitivă și executorie, a informat avocatul orădean Lucian Chisăliță, pe pagina proprie de socializare.

Procesul a demarat în 2022, la inițiativa lui Claudiu Someșan, unul dintre proprietarii de parcele afectați de traseul drumului, prin Cheriu.

„Eu am început procesul la Cluj, din start, pentru că am domiciliul din județul Cluj. Am făcut exact ce am promis”, a declarat Someșan pentru Bihon.ro

„Inelul metropolitan e un obiectiv interesant și important al municipiului, problema e că administrația bihoreană l-a implementat prost și împotriva celor de aici. Extravilanul e la o aruncătură de piatră de traseul stabilit, dar au insistat să-l ducă in intravilanul satului Cheriu și, mai mult, au trasat drumul de a curmezișul zonei care prin Planul Urbanistic General e pentru locuit și servicii, chiar dacă acum pe aceste terenuri se face agricultură. Au încercat să inducă instanța în eroare, ignorând satul Cheriu, argumentând cum că intravilanul comunei Oșorhei e foarte extins și greu de ocolit. Normal ar fi să evite zona de intravilan cu totul, dar și dacă intră pe aceasta, firesc e să traseze drumul în așa fel încât să afecteze un număr minim de proprietăți, nu să fragmenteze cât mai multe. Eu nu am vrut să anulez decizia inelului metropolitan, am încercat să discut dar nu am avut cu cine să vorbesc. Nu e ok să vii cu argumentul că reduci poluarea din localitățile învecinate, dar să o bagi la noi în sat, într-o viitoare zonă locuită. În fața instanței, au argumentat că e vorba de un drum de legătură între localitățile din zona metropolitană, ori se vede clar că acest drum ocolește localitățile respective și un atare drum nici nu se justifică prin numărul de oameni care au treburi în satele vecine. E, clar, o centură metropolitană.

Cei de la CJ uită că au privilegiul să administreze banul tuturor dar nu oricum doresc, dacă un traseu mai lung ar fi însemnat costuri în plus, au datoria să găsească acele fonduri, nu să sacrifice proprietățile oamenilor. În grupul pe care l-am reprezentat, chiar sunt și oameni necăjiți și care trudesc din greu. Nu este normal ca politicienii să își bată joc de ei și de drepturile lor în aplauzele celor care nu cunosc adevărul”, consideră Someșan.

Ilie Bolojan: centura metropolitană se va face!

Președintele CJ Bihor, Ilie Bolojan, insistă că drumul ocolitor metropolitană se va face, chiar dacă nu e clar, în acest moment, în ce condiții.

„Așteptăm să vedem care este motivația instanței pentru această decizie și, după ce vom vedea care au fost motivele pentru care instanța s-a pronunțat în felul aceasta, vom vedea ce e de făcut. Proiectul inelului se va realiza”, a declarat Bolojan pentru Bihon.ro

A mai spus că „în condițiile actuale”, nu poate spune nimic în privința traseului, dar a insistat că „noi (CJ Bihor) suntem, azi, proprietarii terenurilor, hotărârile de Consiliu Județean au avut efecte juridice, am făcut procedura de expropriere, oamenii și-au primit banii în conturi, noi suntem notați în Cartea Funciară ca proprietari”.

„Ieri după amiază s-a afișat pe portalul instanței, eu am aflat de la departamentul juridic, eram în comisia tehnică a CNAIR cu drumul expres Arad Oradea”, a mai spus președintele CJ Bihor.

Despre derularea, în continuare, a șantierelor începute în toamnă, Bolojan a spus, prima dată că „lucrările se opresc pe perioada sărbătorilor. Până la începutul lunii ianuarie vom vedea motivația și vom vedea cum procedăm”. Apoi a declarat că „în principiu nu se opresc, dar vom vedea care e motivația”.

„N-am văzut nicio decizie de expropriere…”

Avocatul care a reprezentat grupul de proprietari din Cheriu în procesul de la Cluj, Lucian Chisăliță, a declarat pentru Bihon.ro că procesul a pornit ca urmare a dorinței greu de înțeles „de a trece cu această șosea prin intravilanul din Cheriu. Putea trece prin extravilan, afecta mai puține proprietăți, chiar dacă costa ceva mai mult.

Oamenii sunt de părere că drumul trebuie să se facă, dar prin extravilan. Nu s-a dorit asta și am ajuns la proces”, spune avocatul.

„Consiliul Județean s-a apărat meritoriu”, a mai ținut avocatul să aprecieze. De altfel, la prima instanță, la Tribunalul Cluj, CJ Bihor a avut câștig de cauză.

„Finalul este acesta. Eu sper că această investiție se va face, dar se va face prin armonizarea intereselor publice cu cele private, democrația nu e dictatura majorității”, consideră avocatul.

În privința opririi sau nu a lucrărilor, el apreciază că „din punctul meu de vedere, hotărârea instanței e executorie, indiferent de motive. Temeiul legal pentru expropriere, pentru lucrare în general, nu mai există. Oricum, noi nu am văzut niciunul nicio decizie de expropriere, n-au fost depuse nici măcar la dosar, iar în conturile oamenilor nu a intrat niciun leu”, e concluzia sa.

Avocatul mai insistă că argumentul viabilizării terenurilor, invocat repetitiv de reprezentanții CJ Bihor este fals, dat fiind că, din punct de vedere legal, nu se pot face deschideri de pe proprietăți spre această categorie de drumuri.

Scandal la inelul metropolitan – CJ Bihor, acuzat de minciună și interese ascunse

Ilie Bolojan: încep lucrările la Inelul metropolitan, pe tronsonul Băile Felix-Nojorid

Inelul rutier metropolitan Oradea, la o lună de la începerea lucrărilor. Termen:18 luni

 

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Bolojan ,
centura metropolitana ,
cheriu ,
chisalita ,
oradea ,
proces ,
somesan
25 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. vai si acum ce ne facem fetelor says:
    December 16, 2023 at 12:31 pm

    In revista de partid ni se prezinta subiectul in stilul caracteristic: “vai lovitura, aia rai vor sa opreasca mareata capodopera fara de care cum vom mai putea trai. Ce oameni rai! Ai nostri evident sunt aia buni, care fac centuri pasaje atat de necesare” :::)))
    Nu conteaza dreptul de proprietate ale alora, da-i dracului. Important e sa prezentam subiectul in asa fel incat psihoza cu marele ctitor, care se lupta mereu cu aia rai sa continue. Si cand ii numesc altii ziaristi de curte ai stapanului (un fel de catei) se supara.

    Reply
    • gtsg says:
      December 17, 2023 at 6:35 pm

      Este dafpt cine este cu noi e bun, cine nu se numeste terorist si suntem indreptatiti chiar sa ii lichidam. Statul este o unealta in mana caruia ajunge. La alegeri de ce nu apare o rubrica in care sa putem spune suntem pentru ca alesii nostri sa poata face si drege fara a consulta pe cei care i-au ales? Ca sa nu mai aibe constiinta incarcata de ce au facut. Sa hotaresti cum indatorezi tara si sa nu ai nici o remmiuscare fara a te teme de nimic este sub orice critica

      Reply
  2. sandu2100 says:
    December 16, 2023 at 1:10 pm

    Lucrarile vor continua, Bolojan nu da doi bani pe ce spune justitia si tribunalele. Bolojan face ce vrea, sa va intre in cap!!!

    Reply
    • nemo says:
      December 16, 2023 at 4:32 pm

      Din banii contribuabililor, va mari taxele, va indatora orasul, judetul, vom fi buni de plani ani de zile

      Reply
      • dorel says:
        December 17, 2023 at 12:53 am

        TU, personal, ce taxe sau impozite ai platit in contul CJ Bihor?

        Reply
        • marius says:
          December 17, 2023 at 10:47 am

          Impozitul pe profit, impozitele firmelor , de exemplu merg la bugetul tarii, care apoi se intorc la CJ.

          Reply
      • Sandu2100 says:
        December 17, 2023 at 11:10 am

        Amu o sa mărească taxele sa le plătească la proprietari 200€ pe mp, din cauza lor ni se măresc taxele

        Reply
  3. Tautu says:
    December 16, 2023 at 2:20 pm

    Daca iliotul era liberal, ar fi auzit ca “proprietatea e sfânta” si poate de principiul justei despăgubiri. Dar fiind un bolșevic nenorocit, cu tot neamul și gloata lui, n-ai cu cine.

    Reply
    • Petru says:
      December 16, 2023 at 8:25 pm

      Proprietatea nu e sfanta, dar e garantata de constitutie. Mai departe vine intrebarea: cum anume e garantata? Simplu, daca statul vrea sa ti-o ia, ai dreptul la “justa despagubire”. Ce inseamna “justa despagubire”? Simplu – se trimite un evaluator, ala spune cat valoreaza si aia e, asta inseamna “garantia”.

      Asa functioneaza totul in rromania, deci sa nu ne miram.

      Reply
  4. Mda says:
    December 16, 2023 at 4:06 pm

    Bineînțeles CLUJENII,pun piedică Bihorului ! ! ! Când a fost altfel ??? De ce să se facă , păi nu ? De ce să avem drumuri ? Că fragmentăm ? Dar orice ai face ,oricum fragmentezi ceva !!! NICIODATĂ CLUJENII nu au fost prietenii Bihorului!!!

    Reply
    • sandu2100 says:
      December 16, 2023 at 5:01 pm

      O sa vezi cand va fi regionalizarea cum Oradea va fi capitala Transilvaniei, oricum suntem peste Cluj la toate capitolele. Iar Bolojan va conduce regiunea

      Reply
      • nemo says:
        December 16, 2023 at 9:55 pm

        Domnule, inteleg ca sunteti pamfletar, dar mai lasa pamfletele astea cu Bolovan, ca deja devii penibil!

        Reply
        • vdct says:
          December 19, 2023 at 7:46 pm

          totuși, ca să fii pamfletar îți trebuie un pic de inteligență…

          Reply
    • Ion says:
      December 16, 2023 at 7:27 pm

      Foarte corect! Doar clujul îi fruncea, ei fac pipi pe orice venetic 👍👍👍

      Reply
    • Bibu says:
      December 17, 2023 at 7:34 am

      Clujenii e hoți!

      Reply
    • Eugen says:
      December 17, 2023 at 10:30 am

      Să știi ca ai mare dreptate! Și nici pe sătmăreni nu-i iubesc pt ca altfel nu le-ar fi închis primarul. Asta ca să fiu în logica rațiunii tale…

      Reply
      • Radu says:
        December 18, 2023 at 1:09 am

        nu satmarenii au primarul inchis ci baimarenii.

        Reply
  5. Decebal says:
    December 16, 2023 at 8:56 pm

    Lingaului Sanda2100 ca nu ai coloana de Sandu:
    Bolsievici ăsta face DOAR ce i se spune.
    Mai citeste daca nu ai aflat inca.

    Reply
    • Sandu2100 says:
      December 17, 2023 at 11:12 am

      Ce ai mă, USR sluga PZD

      Reply
  6. Sorina Preda Man says:
    December 17, 2023 at 12:39 pm

    Domnul-tovaras Bolojan nu știe ca în Constituția României este articolul 16 care spune ca Nimeni nu e mai presus de lege? Sa se ducă la meditații la avocatul Cupșa!

    Reply
    • gfgfd says:
      December 17, 2023 at 6:06 pm

      cred ca stie doar ca azi aplica expresia “Statul sunt eu!” a lui Ludovic al XIV-lea, Regele Soare

      Reply
  7. marius says:
    December 17, 2023 at 1:39 pm

    Cei care vor dezvoltare cu orice pret, ii rog sa-si doneze gasoniera si passtul tdi la PNL, sa aiba bani de inel metropolitan. In fond conteaza binele nostru al tuturor, donati-va averea pentru binele comun

    Reply
  8. Decizie nelegală. says:
    December 17, 2023 at 2:37 pm

    Ce judecători idioți care își depășesc competențele dau decizii idioate netemeinice și nelegale, astfel de judecători ar trebui exclusiv din magistratură și obligați să plătească prejudiciul creat prin deciziile lor nelegale, ei habar n-au de legi confirm legii judecători incompetenți nu pot opri lucrările sau modifica as mplasamwntuk unei investiții aprobate și finanțare decât cuantumul despăgubirilor dar ei nu respecta legea.

    Reply
    • Marius says:
      December 18, 2023 at 9:46 am

      Sa te despagubeasca pe tine un evaluator de-al primariei si apoi vorbeste rebutule.

      Reply
  9. Diavol says:
    December 18, 2023 at 6:35 am

    O stima si un respect fata de Bolojan !! Omul e tare si cand zice ca face ceva pai face !! Nu ca alti politicieni care doar bat din gura si fura !! Omul acesta chiar face ceea ce spune si pentru asta consider ca ar trebui sa il respecte lumea !!

    Reply
  10. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Firme de transport din România, paravan pentru traficarea de cocaină și canabis ascunse în camioane. Au fost percheziții și în Oradea
    O operațiune de amploare a DIICOT – Structura Centrală, împreună cu polițiștii de la Serviciul Antidrog - Direcției de Combatere a Criminalității Organizate a dus la destructurarea unei rețele de transport a drogurilor din Spania către mai multe state europene.

    Bihon Decese

    Deces 24.08.2026

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce nu vede pacientul din spatele ușilor UPU. Cum se luptă medicii de la Urgențe cu secundele
    Când un pacient ajunge la Unitatea de Primire a Urgențelor, el vede, de cele mai multe ori, doar sala de așteptare și timpul care pare să treacă prea încet. Dincolo de ușile secției însă, fiecare minut înseamnă decizii rapide, echipe care se reorganizează în câteva secunde și o luptă continuă pentru salvarea vieților. Medicul urgentist Natalia Hrihorișan explică motivul pentru care, uneori, cel care a venit primul nu este și primul care intră la consultație și cum arată, în realitate, o gardă la UPU-SMURD Bihor.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrările la noul stadion din Oradea vor începe cu bani de la bugetul local. Când se dă start construcției stadionului
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința extraordinară de luni, 24 august, actul adițional la convenția de cofinanțare încheiată cu CNI pentru construirea noului complex sportiv de pe strada Făgărașului nr. 2.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Procesul grefierei de la Tribunalul Bihor, acuzată că a falsificat cereri de chemare în judecată, a fost oprit de prescripție
    Tribunalul Bihor a dispus, printr-o hotărâre pronunțată luni, încetarea procesului penal față de Claudia Anca Veer, la data comiterii faptelor grefieră în cadrul instanței, acuzată că în urmă cu 14 ani ar fi falsificat trei cereri de chemare în judecată prin care era solicitată înmatricularea a 34 de autoturisme fără plata taxei de poluare.

    Cultură

    Apel național pentru artiști: expoziția „Echoes of the concrete” aduce la Conacul Mocioni amintiri din epoca de aur
    Scopul demersului este promovarea artiștilor plastici contemporani. Tema aleasă este moștenirea betonului și a ideologiei totalitare.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X