BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Instanța îl retrimite pe Sorin Cuc director la Școala Avram Iancu, în condițiile în care ancheta DNA trenează inexplicabil

Instanța îl retrimite pe Sorin Cuc director la Școala Avram Iancu, în condițiile în care ancheta DNA trenează inexplicabil

De Cristina Ghilea
la 3 February 2023 18:04 Reactualizat la: 3 February 2023 19:59
1 Comentarii

Instanța îl retrimite pe Sorin Cuc director la Școala Avram Iancu, în condițiile în care ancheta DNA trenează inexplicabil

Sursa: www.bihorjust.ro/
3 February 2023 18:04 Reactualizat la: 3 February 2023 19:59
„DNA e umilită efectiv și sanctionată ca doarme și tergiverseaza o anchetă simplă”, consideră avocatul Doseanu, cel care o apără pe Gheorgina Bârlădeanu, contracandidata lui Cuc.
Scris de Cristina Ghilea - „DNA e umilită efectiv și sanctionată ca doarme și tergiverseaza o anchetă simplă”, consideră avocatul Doseanu, cel care o apără pe Gheorgina Bârlădeanu, contracandidata lui Cuc.

Trimite articolul

X

Curtea de Apel Oradea s-a pronunțat vineri, 3 februarie, în dosarul fostului director al Școlii Gimnaziale Avram Iancu, Sorin Cuc, instanța a decis să păstreze sentința de la Tribunalul Bihor, care-i dădea dreptate profesorului.

[eadvert]

Cuc și-a dobândit funcția de director al Școlii Avram Iancu din Oradea în urma unui concurs care a iscat un scandal ca-n filme. Contracandidata sa, ex-directoarea Gheorghina Bârlădeanu l-a reclamat la DNA că ar fi folosit cerneală simpatică în redactarea lucrării de examen, notată inițial cu 5,60. Ulterior, Mioara Țigan, fosta șefă a Casei Corpului Didactic Bihor și președinta comisiei de evaluare a concursului, i-ar fi scris o lucrare de nota 7, rămasă în urma formulării unei contestații.

În contextul scandalului, Inspectoratul Școlar Județean Bihor l-a demis din funcție, cu motivul că cercetarea penală dăunează imaginii școlii din Ioșia.

Cuc a contestat în instanță demiterea și a câștigat, prima dată în toamna lui 2022 și acum, definitiv, la Curtea de Apel.

Inspectoratul este obligat, astfel, de instanță să-l repună în funcție și să-i plătească din urmă și salariile.

O umilire a DNA

Avocatul Gheorghinei Bârlădeanu, Răzvan Doseanu, interpretează sentința instanței ca pe o palmă pe obrazul procurorilor DNA.

„Atâta timp cât DNA nu dispune trimiterea în judecată și nu face publice probele, nu poți să invoci nimic concret ca instanță de judecată. DNA e umilită efectiv și sanctionată ca doarme și tergiverseaza o anchetă simplă. Când probele vor fi făcute publice, o sa vedeți că probele sunt zdrobitoare”, ne-a transmis avocatul Răzvan Doseanu, apărător al Gheorghinei Bîrlădeanu, contracandidata lui Cuc la șefia școlii din Ioșia.

Nu doar Cuc s-a dus în instanță, ci și Mioara Țigan și-au cerut recăpătarea locului de muncă. Aceasta, a cerut, în plus, ca judecătorii Curții de Apel Oradea să anuleze calificativele pe care le-a primit anul trecut, la evaluarea profesională. Aceasta consideră că nu a primit calificativele care i se cuveneau deoarece se aflaseră acuzațiile formulate de DNA la adresa sa.

Trimite articolul

X
Taguri:
acuzatii ,
DNA ,
oradea ,
Profesorul Ioan Sorin Cuc ,
Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. iceberg says:
    February 4, 2023 at 10:36 am

    Ba baieti, doar nu e watergate! A copiat sau nu? Este evident ca a fost o magarie acolo, dar daca nu sunteti capabili sa o demonstrati, lasati-va de meserie. La fel de evidenta este si magaria cu stampila falsa, la fel de prost gestionata de organe. Ce tara bananiera avem, ce stat slab…

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Copiii sunt sărbătoriţi în Festivalul Copiilor Oradea cu ateliere, jocuri şi spectacole
    Festivalul continuă luni în Cetatea Oradea, Orășelul Copiilor și Parcul Barcăului.

    Bihon CSM Oradea

    BT Arena găzduiește luni, 1 iunie, meciul 3 al finalei dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Raiffeisen
    Cele două echipe se află la egalitate, scor 1-1, după primele două partide ale finalei, disputate la Oradea, încheiate cu scorurile de 87-84, respectiv 83-88.

    BIHON Sport local

    Tenismena orădeană Beatrice Boico, pe podium la turneul Hai Cup de la Arad
    Jucătoarea de tenis Beatrice Boico, legitimată la CSM Oradea (antrenor Alexandru Stohor), a avut evoluții remarcabile la turneul internațional Hai Cup de la Arad, contând pentru circuitul Tennis Europe Categoria 1.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    Bihon CSM Oradea

    Meciul decisiv cu Steaua a fost ultimul pentru golgheterul Filip Gardasevic sub culorile echipei CSM Oradea
    Filip Gardasevic a jucat timp de trei sezoane la CSM Oradea, fiind de fiecare dată golgheterul echipei noastre și totodată cel mai bun marcator al Superligii Naționale de polo.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tâlhar condamnat pentru o faptă comisă după ce a stat 5 ani în pușcărie pentru tentativă de omor
    Un bărbat de 53 de ani, din Tileagd, a ajuns din nou la închisoare pentru o tâlhărie comisă la scurt timp după ce a executat o altă pedeapsă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Șinteu, reabilitată energetic cu 1,2 milioane de lei din fonduri AFM
    Lucrările de reabilitare și creștere a eficienței energetice a clădirii Primăriei Șinteu au fost finalizate, investiția având o valoare totală de 1,2 milioane de lei fără TVA, din care 90% au fost fonduri asigurate prin AFM.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X