BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Interes mare. Șapte oferte depuse pentru modernizarea parcului Nicolae Bălcescu, estimată la aproape 20 de milioane de lei

Interes mare. Șapte oferte depuse pentru modernizarea parcului Nicolae Bălcescu, estimată la aproape 20 de milioane de lei

De Sorin Martin Vereș
la 26 January 2026 11:56 Reactualizat la: 26 January 2026 13:40
9 Comentarii
26 January 2026 11:56 Reactualizat la: 26 January 2026 13:40
Potrivit unui comunicat transmis de Primăria Oradea, în 23 ianuarie a avut loc deschiderea ofertelor depuse în cadrul procedurii de achiziție publică pentru obiectivul „Execuția lucrărilor și a serviciilor de mentenanță a parcului pe perioada de garanție a lucrărilor, în cadrul investiției Modernizare Parc Nicolae Bălcescu”.
Scris de Sorin Martin Vereș - Potrivit unui comunicat transmis de Primăria Oradea, în 23 ianuarie a avut loc deschiderea ofertelor depuse în cadrul procedurii de achiziție publică pentru obiectivul „Execuția lucrărilor și a serviciilor de mentenanță a parcului pe perioada de garanție a lucrărilor, în cadrul investiției Modernizare Parc Nicolae Bălcescu”.

Trimite articolul

X

 

FOTO: PMO

Proiectul vizează transformarea unuia dintre cele mai importante spații verzi ale municipiului, cu scopul de a îmbunătăți calitatea mediului urban și de a crea un cadru modern destinat recreerii și socializării. La procedură au fost depuse șapte oferte. Construcții Bihor a participat ca ofertant unic, având ca subcontractanți Acom Distribuție, Adidem Gardener , Netenerg Services și Sese Gardens.

Alte oferte au fost înaintate de asocieri de firme, respectiv Procons Group, în calitate de lider, împreună cu Point Construct Innvest, având subcontractanții Crito Prod, Adidem Gardener și Grădina Mea, precum și asocierea Madlev Cons, lider, alături de Total NSA AG Construct și Well Plast, cu o listă extinsă de subcontractanți, printre care Adidem Gardener, Cadro Landscape Studio, Constructorul Sălard, Emamut și Ritmoteh. De asemenea, au fost depuse oferte de asocierea Dumexim și Iulia Boss, de asocierea Asfamixt și Costa V.O.C. Impex, de asocierea Drumuri Bihor și Drum Asfalt, precum și de asocierea Avril și Comgaby Moln, fiecare cu propriii subcontractanți specializați.

Valoarea estimată a achiziției este de 17.887.846,57 lei, fără TVA. Proiectul de modernizare presupune intervenții ample asupra infrastructurii parcului, de la reamenajarea aleilor pietonale cu piatră de tip porfir și crearea unor piațete destinate întâlnirilor și socializării, până la reabilitarea teatrului de vară, care va avea o suprafață de 112 metri pătrați.

Locul de joacă va fi modernizat prin dotarea cu echipamente realizate din materiale naturale, iar stația de pompare va fi mascată cu o structură vegetală decorativă, pe care vor crește hortensii cățărătoare.

Proiectul mai include înlocuirea mobilierului urban și instalarea de bănci noi, în special în zona teatrului de vară, implementarea unui sistem modern de irigații și amplasarea de cișmele, precum și modernizarea iluminatului public prin montarea de stâlpi metalici cu corpuri de iluminat LED. Componenta verde este una importantă, fiind prevăzută plantarea a 116 arbori noi din specii diverse, precum măr decorativ, liquidambar, mesteacăn, stejar și magnolie, alături de evaluarea stării de sănătate a arborilor existenți prin tomografiere. Totodată, vor fi realizate suprafețe gazonate cu rulouri și amenajate rondouri cu arbuști și flori perene.

În cadrul investiției este prevăzută desființarea restaurantului și a toaletei nefuncționale din parc, urmând ca în locul acestora să fie amenajată o cafenea cu terasă și să fie instalate toalete moderne, dotate cu sistem de autospălare. Parcul Nicolae Bălcescu are o suprafață totală de 23.800 de metri pătrați și beneficiază de conexiune directă la rețeaua de transport public local, aspect care va contribui la creșterea accesibilității și a gradului de utilizare de către locuitori. Garanția lucrărilor va fi de cinci ani, perioadă în care ofertantul declarat câștigător va avea obligația de a asigura serviciile de mentenanță, astfel încât investiția să fie menținută la standarde ridicate pe termen mediu și lung.

Trimite articolul

X
Taguri:
lucrari ,
modernizare ,
oferte ,
oradea ,
parcul balcescu
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ionelu says:
    January 26, 2026 at 12:26 pm

    Ce costa 5 milioane de EURO la parcul ala?

    Reply
    • cum ce says:
      January 26, 2026 at 3:50 pm

      porfirul. betoanele. Va fi si asta un parc beton. Vezi 1 decembrie, unde suprafata de beton s-a marit substantial.

      Reply
    • vinzi Euro says:
      January 26, 2026 at 7:22 pm

      la 4 Ron?

      Reply
    • Hzui Fong says:
      January 26, 2026 at 8:19 pm

      Spaga! Ce intrebare e asta? Scrie in caietul de sarcini penele!

      Reply
      • cacamaca says:
        January 27, 2026 at 11:14 am

        Cea mai rentabila afacere in Oradea este sa ai o firma PNL-ista . La sumele astea si dupa ce ai cotizat mai ramai cu o caruta de bani…

        Reply
    • ciolanis says:
      January 27, 2026 at 11:12 am

      betonul si palmierii sunt foarte scumpe 🙂

      Reply
  2. sandu2100 says:
    January 26, 2026 at 5:43 pm

    Boschetarii nu vad cat e de verde in poze, hais ariti ca nu puteti vira stanga pe Tudor Vladimirescu, sau ca aici nu e ca in jungla de verde. Plin de boschetari in oradea

    Reply
  3. Eu says:
    January 26, 2026 at 9:04 pm

    Asta lipsea, restul le aveam pe toate…Romania stat eșuat!

    Reply
  4. xxx says:
    January 27, 2026 at 6:34 pm

    O sa fie piateta , nu parc. Piateta betonata cu ceva verdeata, sa urle in extaz imbecilul de sandu2100 “”DEZVOLTARE””

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel București: decizie amânată referitoare la măsurile preventive în cazul familiei Pașca
    Curtea de Apel București a amânat pentru luni, 13 iulie, pronunțarea unei hotărâri referitoare la măsurile preventive față de Viorel Pașca, soția și fiii acestuia, precum și față de coordonatoarea așezămintelor Dumbrava, Delia Păcală, coordonatoarea azilelor Dumbrava, inculpați de DIICOT sub acuzațiile de constituirea unui grup infracțional organizat, trafic de persoane în formă continuată și complicitate la trafic de persoane în formă continuată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Invitație specială pentru Ilie Bolojan la Atypic Beauty. „Vă invit să priviți în ochii unor oameni care nu au renunțat niciodată”
    Pe 25 iulie, la ora 19:00, în fața Teatrului de Stat din Oradea, va avea loc Atypic Beauty Fashion Show.

    BIHON Sport local

    Doliu în lumea polo-ului românesc: un fost internațional care a jucat și la Oradea a decedat la doar 59 de ani
    Fostul internațional român de polo Ladislau Balanov a încetat din viață fulgerător, la vârsta de 59 de ani.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Comisia de disciplină a Consiliului Județean Bihor, sesizată în cazul conducerii DGASPC Bihor
    Consiliul Județean Bihor a fost sesizat de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale cu privire la activitatea directorului general al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Bihor, în urma concluziilor unui control efectuat în anul 2025.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Au fost semnate contractele pentru reabilitarea a trei unități de învățământ din Oradea, prin PRNV
    Primăria Oradea a semnat contractele de execuție a lucrărilor pentru trei investiții importante în infrastructura educațională a municipiului, finanțate prin Programul Regional Nord-Vest (PRNV).

    Economic

    Schimbări pentru românii care muncesc în UE: alocații pentru copii și șomaj plătit mai mult timp
    Parlamentul European a aprobat un nou pachet de reguli privind coordonarea sistemelor de securitate socială din statele membre ale Uniunii Europene, măsuri care vizează milioane de cetățeni europeni care lucrează în afara țării de origine, inclusiv românii din diaspora.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X