BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Investiție de 13 milioane de lei în comuna Pietroasa. Trei sate vor beneficia de rețele de apă și canalizare

Investiție de 13 milioane de lei în comuna Pietroasa. Trei sate vor beneficia de rețele de apă și canalizare

De Sorin Martin Vereș
la 6 June 2026 07:00 Reactualizat la: 3 June 2026 12:43
1 Comentarii

Investiție de 13 milioane de lei în comuna Pietroasa. Trei sate vor beneficia de rețele de apă și canalizare

FOTO: PRIMĂRIA PIETROASA
6 June 2026 07:00 Reactualizat la: 3 June 2026 12:43
Locuitorii satelor Chișcău, Măgura și Giulești, din comuna Pietroasa, vor beneficia de una dintre cele mai importante investiții în infrastructura de utilități publice realizate în zonă în ultimii ani.
Scris de Sorin Martin Vereș - Locuitorii satelor Chișcău, Măgura și Giulești, din comuna Pietroasa, vor beneficia de una dintre cele mai importante investiții în infrastructura de utilități publice realizate în zonă în ultimii ani.

Trimite articolul

X

Primarul comunei Pietroasa, Alin Laza, a anunțat demararea lucrărilor la proiectul „Îmbunătățirea infrastructurii tehnico-edilitare în satele Chișcău, Măgura și Giulești, comuna Pietroasa, județul Bihor”, investiție finanțată parțial prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”. Potrivit primarului Laza, proiectul va rezolva problemele legate de lipsa canalizării și de alimentarea cu apă în perioadele secetoase, contribuind la creșterea calității vieții pentru locuitorii celor trei sate.

„Este un pas important pentru întreaga comunitate. Locuitorii satelor Chișcău, Măgura și Giulești vor beneficia în sfârșit de o infrastructură modernă de apă și canalizare, absolut necesară pentru un trai decent. De asemenea, aceste lucrări vor contribui la protejarea mediului printr-un sistem eficient de epurare a apelor uzate”, ne-a declarat primarul Alin Laza.

Valoarea totală a investiției este de 13,1 milioane de lei, iar lucrările vizează realizarea unui sistem modern de canalizare menajeră, dezvoltarea unei noi surse de apă potabilă și construirea infrastructurii necesare pentru tratarea și stocarea apei. Documentația tehnică arată că lipsa rețelei de canalizare și dificultățile privind alimentarea cu apă în perioadele de secetă reprezintă probleme majore pentru comunitățile locale din cele trei sate.

Proiectul de investiții include captarea unui nou izvor, care va asigura o sursă sigură de apă potabilă, construirea unei stații moderne de tratare a apei și realizarea unui sistem de canalizare și epurare în satele Chișcău, Măgura și Giulești. Apele uzate colectate vor fi transportate către sistemul existent, stația de epurare fiind amplasată în satul Cociuba.

„Această amplasare a fost gândită pentru a reduce costurile și a eficientiza întreaga rețea de canalizare, făcând-o suficientă pentru întreaga comună”, ne-a mai precizat primarul din Pietroasa.

În cadrul investiției vor fi realizați peste 9,5 kilometri de rețea de canalizare gravitațională și aproape 4,5 kilometri de conducte de refulare. Sistemul va fi deservit de trei stații principale de pompare și de încă 11 mini-stații pentru anumite racorduri individuale. Totodată, sunt prevăzute aproximativ 450 de racorduri pentru gospodăriile din cele trei sate.

O componentă importantă a proiectului o reprezintă dezvoltarea sistemului de alimentare cu apă. În acest sens, va fi amenajată o captare de izvor în extravilanul comunei Pietroasa, iar apa va fi transportată printr-o conductă de aducțiune către o nouă gospodărie de apă. Aici va funcționa o stație de tratare și clorinare automată, precum și un rezervor metalic suprateran, cu o capacitate de 150 de metri cubi.

Noua sursă de apă este destinată să completeze resursele existente și să asigure continuitatea alimentării în perioadele secetoase. Potrivit documentației tehnice, consumul maxim estimat pentru localitățile Chișcău, Măgura și Giulești depășește 243 de metri cubi de apă pe zi. Prin implementarea proiectului, peste 700 de locuitori din comuna Pietroasa vor beneficia de acces la apă potabilă suplimentară și la o rețea modernă de canalizare, investiția fiind considerată esențială pentru dezvoltarea comunităților locale și pentru creșterea nivelului de trai.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
apă ,
canalizare ,
comuna pietroasa ,
investitie ,
trei sate
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Orădeanul says:
    June 7, 2026 at 4:08 pm

    E faină să auzi că tot mai multe comune beneficiază de condiții mai bune, dar sunt comune în care sa început să se facă lucrări de introducere a apei în urmă cu 6 ani și nici azi nu beneficiază de această lucrare . Așa este com Capalna ,scuze de la primărie “NU SUNT BANI”. Sa schimbat primarul care era cu PSD-UL ȘI sa pus unul de la PNL sub pretextul că va rezolva apa! Ei bine nu sa rezolvat și se pare ca va mai trece multă apa pe crisul Negru până se va rezolva apa!. Eu nu stiu de ce nu se unesc mai multe comune de pe valea Crișului Negru și să facă o uzină de prelucrarea apei ,și ar furniza apă potabilă pentru mai multe comune . Ex comunele Soimi ,Capalna ,Cociuba Mare și Râpa .

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O femeie și fiul ei de 8 ani au plecat de la domiciliul din Oradea și nu s-au mai întors. I-ați văzut?
    O femeie de 34 de ani și fiul ei, în vârstă de 8 ani, sunt căutați de polițiști după ce au plecat voluntar din locuința în care stăteau în Oradea și nu s-au mai întors.

    Cultură

    Râs pe săturate și voie bună la show-ul de stand up comedy cu Costel, la Oradea
    Seara va fi deschisă de comedianții Dima Cubreacov și Mirel Popinciuc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Autobuz OTL cu călători la bord, implicat într-un accident pe strada Gheorghe Doja din Oradea. Șoferul, cercetat disciplinar
    Un autobuz electric BYD al OTL, în care se aflau călători, a lovit marți, 21 iulie în jurul orei 11:00, un autoturism parcat pe strada Gheorghe Doja. 2

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    Cultură

    MuzeFilm: Filmele Craii de Curtea Veche a lui Mircea Veroiu și Alișveriș al regizorului orădean Vasile Todinca, proiectate la Oradea
    Ediția din acest an îi aduce la Oradea pe actorii Marius Bodochi, Răzvan Vasilescu, Florentina Năstase și pe regizorul Vasile Todinca.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Azilele de la Dumbrava au ajuns în atenția Consiliului Europei. Oficialii cer explicații privind abuzurile ignorate
    Consiliul Europei solicită explicații României în legătură cu centrele ilegale din Bihor. Comisarul pentru drepturile omului, Michael O’Flaherty, avertizează că autoritățile au ignorat timp de ani de zile semnalele privind abuzurile din casele lui Viorel Pașca și cere măsuri pentru prevenirea unor situații similare. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primarul Florin Birta, despre avizul pentru Marșul Pride din Oradea: „Mâine vom anunța decizia”
    În cadrul unei conferințe de presă care s-a desfășurat în cursul zilei de marți, 21 iulie, edilul Oradiei a fost întrebat despre avizul pentru Marșul Pride. 4
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X