BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Investitii masive in Spitalul Alesd

Investitii masive in Spitalul Alesd

la 3 May 2011 09:33
3 May 2011 09:33
<p>Cseke Attila a fost oaspetele managerului <strong>Spitalului</strong> orăşenesc <strong>Alesd</strong>, Ioan Todoca. Vizita ministrului a fost ocazionată de trecerea în revistă a unor investiţii de peste un milion de lei care au avut loc în perioada 2010-2011, investiţii care s-au realizat cu fonduri de la:Ministerul Sănătății şi Primăria orașului Aleșd.</p>
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - <p>Cseke Attila a fost oaspetele managerului <strong>Spitalului</strong> orăşenesc <strong>Alesd</strong>, Ioan Todoca. Vizita ministrului a fost ocazionată de trecerea în revistă a unor investiţii de peste un milion de lei care au avut loc în perioada 2010-2011, investiţii care s-au realizat cu fonduri de la:Ministerul Sănătății şi Primăria orașului Aleșd.</p>

Trimite articolul

X

Au fost vizitate secțiile ginecologie, chirurgie , iar ministrului i-a fost prezentată şi luxcrarea de reabilitare a instalației electrice. În 2010, investiţiile în Spitalul Alesd au depăşit o jumătate de milion de lei. „Mulțumim pentru aceste finanțări domnului ministru Cseke Attila , care în toată activitatea sa a dat dovadă că este un bun bihorean, domnului primar Țipțer Zeno și domnului viceprimar Letai Zoltan, care s-au implicat personal în activitatea Spitalului Orășenesc Alesd”, a spus managerul Ioan Todoca.

Acesta şi-a arătat gratitudinea şi pentru Consiliul local, pentru consiliul de administraţie, pentru Ritli Laszlo, şeful de cabinet al ministrului «și nu în ultimul rând d-lui Roman Mentz (care are un nume predestinat – Român) care în fiecare an ne-a ajutat cu sponsorizări, dotarea secție de chirurgie datorându – se în mare parte acestor sponsorizări. Voi enumera aceste sponsorizări: sistem EEG cu P.C. plus imprimantă, defibrilator cu mo

nitor de funcții vitale și NIBP, stație și rețea de fluide medicale, masă de operație, lampă sciatică, server central pentru Sistem integrat de procesare a datelor „Hospital manager”»

Finanţări în 2011

Pentru acest an, Ministerul Sănătății a repartizat Spitalului Alesd 549.000 mii lei pentru investiţii RK Corp II spital, ecograf radiologie, ecograf ginecologie, concentrator oxigen. La toate aceste finanțări Primăria orașului Aleșd și Consiliul local participă cu o cofinanțare de 10%.

„După o luptă de 4 ani s-a semnat în sfârșit Contractul de finanțare POR axa 31 Reabilitare și dotare ambulatoriu Spital orășenesc Aleșd, în valoare de 500.000 euro, unde deja s-au demarat procedurile de implementare și aproximativ în 12 luni vom avea un ambulator dotat la standarde europene. Menționez că este al doilea contract pe această axă în județul Bihor, după Ambulatoriul Spitalului Municipal, proiect inițiat de dr. Carp, cel care m-a încurajat să am răbdare și nervi de oțel și în final am reușit câțtigarea proiectului”. Spitalul Aleșd s-a înscris deja în procedura de acreditarela CONAS București, urmând ca în trim. I 2012 să se deruleze acestă procedură. În încheiere, managerul Spitalului orăşenesc Aleşd nu a uitat să evidenţie activitatea celor 22 de medici, care formează „un colectiv tânăr care a fost alături de nois usținând activitățile Spitalului orăşenesc Alesd”.

FACT BOX

Aparatură achiziţionată în 2010:

1. Lampă sciatică 22 mii lei

2. Analizor automat biochimie 22 parametri 108 mii lei

3. Masă de operație 40 mii lei

4. Aparat EKG 14 mii lei

5. Ecograf cu imprimantă 28 mii lei

6. Cameră frigorifică pentru prosectură 11 mii lei

7. Masă autopsie cu accesorii 22 mii lei

8. Targă hidraulică transport cadavre 8 mii lei

9. Analizor automat ELISA 54 mii lei

10. Analizor instant de biochimie uscată – urgențe 49 mii lei

11. Centrifuga de laborator 9 mii lei

12. Sistem integrat pentru prelucrarea și transmiterea datelor – analize lab. 61 mii lei

13. Sistem stocare și transmitere imagini radiologice 76 mii lei

V.B.

Trimite articolul

X
Taguri:
Spitalul Aleşd
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Suporterii orădeni își pot însoți favoriții la turneul din Liga Campionilor. Deplasarea la Samokov, organizată de „Familia Leilor Roșii”
    CSM CSU Raiffeisen Oradea va participa în perioada 16-20 septembrie la turneul 1 de calificare din cadrul FIBA Basketball Champions League.

    Bihon CSM Oradea

    CSM CSU Raiffeisen este calificată direct la turneul final al Cupei României la baschet masculin
    Federația Română de Baschet a oferit informații cu privire la ediția 2026-2027 a Cupei României. Turneul final va avea loc în luna februarie 2027

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrări de toaletare și doborâre a arborilor în Oradea, în perioada 17-21 august. Vezi străzile vizate de intervenții
    Primăria Oradea informează cetățenii că în perioada 17–21 august 2026, vor fi efectuate lucrări de toaletare și doborâre a arborilor în mai multe zone din municipiu, în cadrul programului curent de întreținere a spațiilor verzi și de eliminare a arborilor care prezintă risc sau necesită intervenții specifice.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dincolo de filtre și perfecțiune. Cum s-a schimbat ideea de frumusețe și de ce tot mai multe femei își doresc naturalețe
    De la femeile rubensiene ale Renașterii, la siluetele foarte suple promovate în anii '90 și până la fețele aproape identice create de filtrele rețelelor sociale, fiecare epocă și-a construit propriul ideal de frumusețe. Astăzi însă, spune chirurgul plastician Daniela Trifan, tendința se schimbă din nou: pacientele nu mai vor transformări spectaculoase, ci rezultate atât de naturale încât nimeni să nu își dea seama că au apelat la medicina estetică. 1

    Bihon Decese

    Deces 17.08.2026

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiții de 2,7 milioane de lei pentru modernizarea canalizării din Oradea. Unde vor avea loc lucrările
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din luna iulie, trei investiții pentru modernizarea și înlocuirea unor rețele de apă și canalizare din municipiu.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X