BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Invitaţi să facă afaceri în Egipt

Invitaţi să facă afaceri în Egipt

la 14 May 2014 10:01
14 May 2014 10:01
Oamenii de afaceri bihoreni s-au întâlnit cu reprezentanţii Egiptului.
Scris de erdei - Oamenii de afaceri bihoreni s-au întâlnit cu reprezentanţii Egiptului.

Trimite articolul

X

Oamenii de afaceri bihoreni au fost invitaţi să investească în Egipt. Invitaţia a fost lansată marţi, 13 mai, de către Ministrul Plenipotenţiar pentru Economie şi Afaceri Comerciale al Republicii Egipt – domnul Abdelrahman A. Raouf, într-o întâlnire care a avut loc la Camera de Comerţ şi Industrie (CCI) Bihor.

La întâlnire au participat oameni de afaceri din domeniul agriculturii, dar şi din alte domenii de activitate. După ce şi-a prezentat fiecare participant oferta, ministrul egiptean a vorbit despre ceea ce ar dori de la investitorii români. „Sunt aici pentru a vă convinge să faceţi afaceri profitabile în Egipt. Egiptul are nevoie de cereale, tărâţe, ulei şi poate exporta cartofi şi citrice”, a declarat ministrul egiptean. Una dintre problemele ridicate de către fermierii bihoreni a fost legată de transportul cerealelor până în Portul Constanţa. Egiptenii au venit cu soluţia porturilor Koper din Slovenia şi Trieste din Italia, situate cam la aceeaşi distanţă sau chiar mai mică.

Alţi participanţi la întâlnirea de la CCI Bihor au prezentat îngrăşăminte agricole sau soluţii pentru programe de introducerea apei şi canalizării.

Ştefan Marius Francisc, directorul Camerei Agricole Bihor i-a prezentat reprezentantului Egiptului informaţii despre Târgul fermierilor bihoreni, ajuns anul acesta la a VI-a ediţie şi a invitat firmele din Egipt să participe.

Întrebat dacă statul egiptean garantează că investitorii români îşi vor derula afacerile în siguranţă, domnul Abdelrahman A. Raouf a declarat că există riscul de management. „Timp de trei ani cât a durat revoluţia din Egipt nici o multinaţională nu şi-a închis afacerile şi nu a plecat. Peste două săptămâni sunt alegerile prezidenţiale şi situaţia s-a liniştit. Pntru bonitatea firmelor din domeniul privat, investitorii români să consulte băncile partenere”, a subliniat ministrul egiptean.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Abdelrahman A. Raouf ,
CCI Bihor ,
egipt ,
oameni de afaceri bihoreni
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Se schimbă regula în Liga 2! Doar echipele de drept privat vor putea evolua în play-off
    Anunțul a fost făcut de președintele Răzvan Burleanu la finalul ședinței Comitetului Executiv al FRF desfășurată miercuri la Casa Fotbalului. Decizia ar urma să devină operativă din sezonul 2028/2029.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 31.08.2026 - 04.09.2026 - PL Sacueni + PL Salonta + PL Alesd + PL Beius

    Cultură

    Lavanda Fest revine la Oradea cu produse artizanele şi culinare, momente artistice şi ateliere gratuite pentru copii
    Peste 50 producători și creatori români vor aduce la Oradea produse artizanale, delicii inedite și creații realizate în serii mici.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Echipamente și mobilier, în valoare de aproape 300.000 de lei, date în folosință gratuită Fundației ”Mihai Neșu”
    În luna martie, cu ocazia conferinței de presă susținute de Mircea Mălan, președintele Consiliului Județean Bihor, Mircea Mălan, și Mihai Neșu, fondatorul Fundației „Mihai Neșu”, organizate înainte de lansarea celei de-a patra ediții a proiectului „Lumină din Lumină”, se anunța că evenimentul central din acest an urma să fie un amplu concert caritabil dedicat strângerii de fonduri pentru respectiva fundație.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Proiectul centrului pentru orientarea profesională și școlară a elevilor merge mai departe. Finanțare nerambursabilă de 4 milioane de lei
    Consilierii județeni bihoreni au aprobat proiectul „Centrul Județean de Orientare Școlară și Profesională Bihor” și cheltuielile aferente investiției.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cafenea în campusul Universității din Oradea. Terenul pentru construcția punctului de alimentație publică va fi scos la licitație
    Consilierii județeni bihoreni au fost de acord cu închirierea, prin licitație publică, a unei suprafețe de 15 mp de teren, aflate în proprietatea Județului Bihor și în administrarea Universității din Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X