BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ioan Mang, surpriza pregătită prefectului: “Vom dizolva Consiliul Local Brusturi!”

Ioan Mang, surpriza pregătită prefectului: “Vom dizolva Consiliul Local Brusturi!”

De Veronica Bursașiu
la 16 August 2022 15:55

Ioan Mang, surpriza pregătită prefectului: “Vom dizolva Consiliul Local Brusturi!”

16 August 2022 15:55
Prefectura Bihor vrea să vacanteze cinci din cele 6 locuri ale consilierilor locali aleși pe listele PSD Brusturi.
Scris de Veronica Bursașiu - Prefectura Bihor vrea să vacanteze cinci din cele 6 locuri ale consilierilor locali aleși pe listele PSD Brusturi.

Trimite articolul

X

Aceasta fiindcă cei cinci consilieri ar fi lipsit de la patru ședinte.

[eadvert]

Liberalii susțin că una dintre aceste ședințe era convocată “chiar de ei prin primarul Livia Bârlău” . Liberalii speră ca după demersurile de vacantare făcute către Prefectura Bihor, pozițiile celor șase aleși PSD să fie completate de ceilalți membri ai social-democraților aflați pe listă la alegeri. Liderul PSD Bihor, Ioan Mang spune că se încearcă o forțare a legii, a Codului Administrativ și că aceasta nu se va întâmpla. Vor avea parte de o surpriză, nu vom avea ce face vom dizolva Consiliul local Brusturi”.

PSD alături de primarul Livia Bârlău dețin majoritatea în Consiliul local.

“Este o prostie tot ceea ce se încearcă acum a se forța de către liberali. Consilierii PSD nu s-au prezentat la ședințele extraordinare convocate de consilierii PNL care doreau să ia pădurea de la un ocol silvic și să o dea la altul. Erau ședințe cu un singur punct pe ordinea de zi, și aveau ca miză pădurea. Aceste patru ședințe nu sunt consecutive, ele au fost convocate începând din iulie anul trecut. În plus, atunci mai era și pandemie…În rest, consilierii noștri s-au prezentat la toate ședințele și ca dovadă și-au luat și indemnizațiile. Acum e o continuare a unui film prost, practic fosta secreatară a Primăriei, adusă în timpul primarului Livia Bârlău în instituție, a trecut de partea PNL în timp ce doamna Bârlău era cercetată. Iar când doamna primar s-a întors la post a plecat din instituție.

Secretarul a motivat toate absențele consilierilor PSD de la ședințe, dar ulterior încearcă să spună că absențele sunt nemotivate și face acest joc în care intră și Prefectura Bihor. Spun aceasta, deoarece un inspector din Prefectură a fost în control în Primăria Brusturi, un control uzual și raportul a concluzionat că totul funcționează bine. Acum vor să scoată consilierii PSD din Consiliu, dar nu o vor putea face fiindcă nu au cum.Am tot citit Codul Administrativ fiindcă sunt și primari PSD care ar vrea să vadă plecați liberali din consilii. Prefectura Bihor a găsit motive de fiecare dată pentru ca aceștia să nu plece”, spune președintele PSD Bihor Ioan Mang.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
brusturi ,
dizolvare consiliu local ,
ioan mang
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Waze, în vizorul autorităților: dispar alertele despre poliție? Ce se întâmplă în România
    Alertele din Waze care îi avertizează pe șoferi cu privire la prezența echipajelor de poliție au devenit din nou subiect de discuție în România.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Trei bărbați, printre care un italian stabilit în Oradea, trimiși în judecată pentru trafic cu canabis și cocaină
    Procurorii DIICOT Oradea au dispus trimiterea în judecată a trei bărbați, printre care un cetățean italian stabilit în reședința Bihorului și aflat în prezent pe lista urmăriților național, într-un dosar de trafic de droguri de risc și de mare risc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Comunicat de presă COMUNA SÂNMARTIN

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 20 august, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 20 august.

    Angajari BIHON

    Jurnal Bihorean si Bihari Naplo angajează distribuitori de presă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Comunicat de presă COMUNA SÂNMARTIN
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X