BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ion Govoreanu, cap de grup infractional

Ion Govoreanu, cap de grup infractional

la 1 July 2011 10:29 Reactualizat la: 1 July 2011 16:26
1 July 2011 10:29 Reactualizat la: 1 July 2011 16:26
UPDATE:  Omul de afaceri Ion Govoreanu a primit mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile. "Govoreanu se află în arest alături de încă doi dintre colaboratorii săi", a confirmat informaţi chiar şeful poliţiei bihorene, comisarul şef Adrian Bucur.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - UPDATE:  Omul de afaceri Ion Govoreanu a primit mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile. "Govoreanu se află în arest alături de încă doi dintre colaboratorii săi", a confirmat informaţi chiar şeful poliţiei bihorene, comisarul şef Adrian Bucur.

Trimite articolul

X

UPDATE:  Omul de afaceri Ion Govoreanu a primit mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile. “Govoreanu se află în arest alături de încă doi dintre colaboratorii săi”, a confirmat informaţi chiar şeful poliţiei bihorene, comisarul şef Adrian Bucur. Alte trei persoane vor fi cercetate în stare de libertate, dar acestea au primit interdicţia de a părăsi ţara pentru următoarele 30 de zile.

Patronul lanţului Trei G este acuzat de procurorii bihoreni de constituire de grup infracţional şi de un tun de 15 milioane de euro.

Ion Govoreanu, patronul magazinelor Trei G, a fost reţinut joi de către procurorii DNA Oradea. Acesta este cercetat penal, în calitate de administrator de facto al mai multor societăţi comerciale, pentru infracţiunile complicitate la evaziune fiscală, complicitate la evaziune fiscală în formă continuată, iniţiere şi constituire a unui grup infracţional organizat şi spălare a banilor. Alături de Ion Govoreanu mai sunt anchetaţi Sorin Mihai Măgurean şi Viorel Claudius Ducica, administratori de facto ai mai multor societăţi comerciale, în sarcina cărora s-au reţinut infracţiunile de constituire a unui grup infracţional organizat şi complicitate la evaziune fiscală în formă continuată. Lista de suspecţi este completată de Emil Pop – asociat şi administrator legal la SC Conselis SRL, SC Rice Star Fashion SRL şi SC Calton SRL, Constantin Mitu- asociat şi administrator legal al SC General Crişana Import Export SRL, SC General Oil Expres SRL (actuala SC Mitvest Product SRL), SC Total Fuel SRL şi SC Mitcon Expert SRL, Marinela Triculesc -asociat şi administrator legal al Sortri SRL, Trimaso SRL şi Total Retail Distribution SRL, în sarcina celor trei reţinându-se infracţiunile evaziune fiscală în formă continuată (două fapte) şi aderare la un grup infracţional organizat.

Petrol şi alimente

Gruparea infracţională constituită iniţial din Govoreanu Ion, Măgurean Sorin Mihai şi Ducica Viorel Claudius a controlat, coordonat şi administrat în fapt activitatea comercială a mai multor societăţi comerciale înfiinţate sau preluate în numele unor interpuşi, asociaţi şi administratori de drept. Aceste societăţi comerciale au simulat achiziţii de produse petroliere şi/sau alimentare fără TVA de la cele trei societăţi comerciale aflate în insolvenţă şi controlate de inculpatul Govoreanu Ion, şi anume SC Prompt Construct SRL, SC Ciprova Com SRL şi SC For United SRL. În realitate, produsele au fost vândute şi facturate direct de la depozite şi producători către beneficiari finali, dar cu aplicarea TVA aferentă, introducerea în circuitul comercial a firmelor în insolvenţă şi a firmelor tip „bidon” fiind doar formală în scopul de a acumula în sarcina acestora din urmă plata taxei pe valoare adăugată colectate.Ulterior, la grupul infractional au aderat succesiv şi inculpaţii Pop Emil Gavril, Triculescu Marinela şi Mitu Constantin.

Prin aceste proceduri, între 2008 şi 2010, grupul infracţional iniţiat şi coordonat de inculpatul Govoreanu Ion a cauzat bugetului general consolidat prejudicii în cuantum de aproximativ 64.921.317 lei (aproximativ 15 milioane euro).

La data de 30 iunie, procurorii anticorupţie au dispus reţinerea inculpaţilor Govoreanu Ion, Măgurean Sorin Mihai şi Ducica Viorel Claudius pe o perioadă de 24 de ore.

V.T.

 

 

Omul de afaceri ion Govoreanu a primit mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile. “Govoreanu se află în arest alături de încă doi dintre colaboratorii săi”, a confirmat informaţi chiar şeful poliţiei bihorene, comisarul şef Adrian Bucur. Alte trei persoane vor fi cercetate în stare de libertate, dar acestea au primit interdicţia de a părăsi ţara pentru următoarele 30 de zile.

Trimite articolul

X
Taguri:
dna oradea ,
ion govoreanu ,
trei g
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Premierul Ilie Bolojan a participat la slujba de Înviere la o biserică din Sânmartin
    Prim-ministrul a participat la slujba oficiată de părintele Lucian Giga, în cadrul bisericii Parohiei Ortodoxe „Duminica Sfinților Români” din Sânmartin. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Hristos a înviat! Mii de credincioși orădeni au participat la slujba de Înviere
    Paștele este una dintre cele mai importante sărbători ale creștinătății, marcând Învierea lui Iisus Hristos - simbolul triumfului vieții asupra morții.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A doua cerere de comutare a pedepsei formulată de un condamnat la închisoare pe viață pentru 4 crime, respinsă definitiv
    Curtea de Apel Oradea a respins definitiv a doua cerere prin care Ferenc Sütő, un bărbat de 60 de ani condamnat pentru 4 crime și aflat în penitenciarul din Oradea, a solicitat înlocuirea detențiunii pe viață în pedeapsa de 25 de ani de închisoare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Căminul cultural din Fughiu, aproape de finalizare: spațiu modern pentru evenimente
    Lucrările de reabilitare la Căminul Cultural din satul Fughiu, comuna Oșorhei, se află în faza finală, iar redeschiderea spațiului ar urma să aibă loc pe 1 mai. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal cu lovituri, amenințări și ordin de protecție. Victime: mamă și fiică
    Un bărbat din localitatea Abrămuț a fost trimis în judecată pentru două infracțiuni de violență în familie și alte două de amenințare, după ce, într-o izbucnire nervoasă, le-a lovit pe concubina lui și pe fiica acesteia, amenințându-le cu moartea.

    Educație

    De undeva trebuie să începi. Cum încearcă Oradea să-și construiască propriul „Silicon Valley”
    Marile centre tehnologice ale lumii nu au apărut peste noapte. Au crescut în jurul universităților și al unor infrastructuri dedicate inovării. La Oradea, Parcul Științific și Tehnologic încearcă să reproducă acest model: nu pentru rezultate imediate, ci pentru a crea, în timp, un ecosistem care să țină specialiștii acasă și să atragă investiții în tehnologie. 3
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X