BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Jucăm Leapşa trei zile la Street Delivery Oradea

Jucăm Leapşa trei zile la Street Delivery Oradea

De Camelia Buşu
la 17 June 2021 16:24 Reactualizat la: 17 June 2021 18:02
5 Comentarii

Jucăm Leapşa trei zile la Street Delivery Oradea

17 June 2021 16:24 Reactualizat la: 17 June 2021 18:02
Începând de vineri, vor fi trei zile pline de ateliere şi workshop-uri în: Parcul Petofi, Parcul Libertății și pe malul Crișului Repede.
Scris de Camelia Buşu - Începând de vineri, vor fi trei zile pline de ateliere şi workshop-uri în: Parcul Petofi, Parcul Libertății și pe malul Crișului Repede.

Trimite articolul

X

Vineri, 18 iunie, se dă startul la joacă, în oraş. Street Delivery Oradea vă invită la trei zile pline de activităţi recreative şi multă joacă pentru cei mari şi pentru cei mici. Artiști, arhitecți, urbaniști și voluntari talentați au lucrat zilele acestea de zor pentru ca evenimentul – manifest de arhitectură urbană și arte să iasă ca la carte!

Artiștii și voluntarii Street Delivery Oradea au început să transforme colțișoare din Parcul Petofi în opere urbane de artă vizuală, iar pe malul Crișului, au ecologizat zona și au amplasat un ponton pentru trecătorii care sunt în căutarea unei oaze în mijlocul naturii. Sunt pregătite o mulțime de instalații interactive, workshop-uri informative pentru cei mari și ateliere socio-educative pentru cei mici.

De asemenea, Fundaţia Comunitară Oradea vă invită la o joacă creativă în cadrul evenimentului-manifest Street Delivery Oradea. În 18, 19 și 20 iunie, Parcul Libertăţii se transformă într-un uriaș loc de joacă natural, unde mentorii Comuniteca vor organiza o serie de ateliere educative la care prichindeii se pot înscrie.

„Creăm instalații interactive, dăm viață asfaltului, însuflețim clădirile cu picture murale. Cu alte cuvinte, ne străduim să punem în valoare locuri frumoase ale orașului nostru pentru a uni comunitatea prin actul creativ”, spune Maria Scripcă, organizator Street Delivery Oradea.

Vor fi trei zile pline de ateliere și workshop-uri în cele trei locații: Parcul Petofi, Parcul Libertății și malul Crișului Repede (între Podul Centenarului și Bulevardul Decebal). Cei care doresc să participe activ la evenimente ar fi bine să se înscrie din timp, pentru că fiecare activitate este cu număr limitat de participanți și cu înscriere prealabilă.

Organizatorii asigură căî se vor respecta cu strictețe recomandările de sănătate publică și se vor lua măsuri de siguranță împotriva răspândirii Covid-19. Participarea la cele trei zile Street Delivery Oradea este gratuită. În schimb, o condiție obligatorie este purtarea măștii de protecție, chiar dacă activităţile se desfăşoară în aer liber, și păstrarea distanței fizice. Se vor pune la dispoziție măști de protecție, dezinfectanți, mănuși.

Street Delivery Oradea este un eveniment cultural artistic care, în 2021, are menirea să ne amintească tuturor cât de minunat și pur este să fii copil. Pe lângă ateliere vor fi şi concerte, de la ora 20:30 în Parcul Petofi, cu trupa orădeană Stagger Lee, cu formaţia Karpov not Kasparov şi cu Valeria Stoica.

Sâmbătă şi duminică sunteţi aşteptaţi şi la Criş Delivery, pe malul Crişului Repede, unde vor fi plimbări cu barca, dezbateri, concursuri şi atelier de protecţia mediului pentru copii. Programul din cele trei locaţii poate fi consultat pe pagina de Facebook a evenimentului. Un weekend plin în care veselia, joaca şi activităţile recreative vor cuceri oraşul.

[eadvert]

Program Criş Delivery

19 iunie 2021

14:00 – 15:00 – Plimbări cu barca împreună cu studenții Facultății de Geografie, Turism și Sport, departamentul de Educație Fizică, Sport și Kinetoterapie. Plecarea se va face de la Primărie și ne dăm jos din barcă pe malul Crișului după podul Centenarului.

15:00 – 17:00 – Explorează natura cu cei de la SupAcademy

17:00 – 20:00 – Dezbatere despre bune practici în amenajarea malurilor de ape în intravilanul localităților și lansarea concursului: ‟Activare sustenabilă a luncii Crișului Repede’’

Invitați: Anca Mihociu (reprezentant ABA Crișuri), Eleonora Mircescu (ecologist), Alexandru Purcaru (arboriculor) și Mihai Culescu (peisagist), Loredana Gaiță (arhitect), Diana Codrean (peisagist), Diana Culescu (peisagist), Klaus Birthler (arhitect) și Marius Cătălin Moga (arhitect)

18:00 – 19:00 – Leapșa pe apă – Concurs stand up paddle board:
Întrerupem dezbaterea pentru o oră de mișcare alături de SupAcademy.

20:00 – 20:30 Q&A cu invitații

20 iunie 2021

14:00 – 15:00 Q&A cu Familia, în lunca Crișului

Despre citit și publicat cu Mircea Pricăjan, Miron Beteg și Alexandru Sereș.

15:00 – 18:00 Atelier de protecția mediului pentru copii – Apele Române A.B.A Crișuri.

Program Street Delivery Oradea

 

Trimite articolul

X
Taguri:
oradea ,
program 2021 ,
street delivery ,
Street Delivery Oradea
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. .. says:
    June 17, 2021 at 4:46 pm

    Street Delivery???? Limba oficiala e engleza in Romania?
    Globalismu naibii.

    Reply
    • Anton says:
      June 17, 2021 at 6:49 pm

      Ce te poti astepta de la un popor de cretini? Tara si societatea e in cel mai mare cacat posibil iar ei joaca leapsa trei zile. Romanul a stiut tot timpul sa pretinda ceea ce nu e. El de fapt este un imbecil incurabil, manipulat si prostit pana la ultimul neuron, dar care se imbraca in floricele si sare-ntr-un picior pretinzand ce fericit e si ce frumoasa-i viata. Un popor de retardati, au demostrat-o prin cum au reactionat si s-au comportat de un an incoace. Si inca o mai fac cu toate ca jumatate de planeta s-a prins de marea pacaleala. Stai ca urmeaza SkirtBike, parada fustitelor si a florilor in cosulete prin praf si gropi. Vai s-amar.

      Reply
  2. Cartof(i)orul says:
    June 18, 2021 at 8:02 am

    Da’ un campionat local de cruce pă bani şi pocher pe dezbrăcate, când organizaţi ?

    Reply
  3. Muşchii vor verde covor says:
    June 18, 2021 at 8:09 am

    Mediul trebii ocrotit de aceea şi plãtit.

    Reply
  4. bg says:
    June 19, 2021 at 4:33 pm

    Fain arata Parcul Petofi!
    Esti mandru Chelu?
    Si tu Peste de Ochi?

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    România

    Cum explică ABA Crișuri investițiile controversate pe Crișul Repede, dezvăluite de investigația Recorder
    La sfârșitul lunii martie, Recorder a publicat investigația „Și inundațiile au culoare politică“, în care documentează modul în care politicile și influențele politice pot afecta gestionarea investițiilor pentru prevenirea inundațiilor în România.

    Cultură

    Expoziţii anuale de artă fotografică, găzduite în Centrele Expoziţionale FIAP şi EFA din Cetatea Oradea
    Expun artiştii fotografi ai Asociaţiei Internaționale „Euro Foto Art” dar și cei din organizațiile partenere ale acesteia şi membrii Clubului Fotografic „Nufărul” Oradea.

    România

    VIDEO
    Violență surprinsă pe cameră: un șofer atacă brutal un curier și fuge după ce era să-l calce cu mașina
    Incidentul extrem de violent a avut loc în cursul zilei de marți, 7 aprilie, în cartierul Între Lacuri din Cluj - Napoca.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Cultură

    Tineri interpreți din întreaga țară urcă pe scena Festivalului-concurs de muzică ușoară Art Oradea Festival - ediția a VIII-a
    Tineri talentați de la Școlile de Artă din țară vor concura pentru marele premiu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hotărâre definitivă. Bărbatul care și-a înjunghiat fosta iubită îi va plăti acesteia daune morale de 75.000 de lei
    Curtea de Apel Oradea a menținut, printr-o hotărâre definitivă dată marți, 7 aprilie, condamnarea la 5 ani de închisoare, cu executare, a lui Adrian Mihai Piri, un bărbat de 34 de ani, din Suplacu de Barcău, judecat pentru tentativă de omor după ce și-a înjunghiat fosta iubită.

    BIHON Sport local

    Alpha Oradea s-a calificat de pe primul loc la turneul semifinal al Campionatului Național pentru junioare III
    Handbalistele antrenate de Ramona și George Tăutu au câștigat Seria P din Campionatul Național cu 13 victorii și o înfrângere și s-au calificat la turneul semifinal programat în perioada 17-19 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X