BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Judecaţi pentru furturi din biserici, firme şi asociaţii

Judecaţi pentru furturi din biserici, firme şi asociaţii

la 16 June 2009 10:57
16 June 2009 10:57
Prima şedinţă de judecată a orădeanului Sergiu Gentimir (27 ani) în dosarul 8531/271/2009 va fi pe 24 iunie, inculpatul fiind acuzat de furturi comise în dauna SC Rubin King Oradea, RBS Bank Oradea şi Biserica „Izvorul Tămăduirii”.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Prima şedinţă de judecată a orădeanului Sergiu Gentimir (27 ani) în dosarul 8531/271/2009 va fi pe 24 iunie, inculpatul fiind acuzat de furturi comise în dauna SC Rubin King Oradea, RBS Bank Oradea şi Biserica „Izvorul Tămăduirii”.

Trimite articolul

X

„În sarcina inculpatului s-a reţinut că în noaptea de 24 martie, a pătruns prin forţarea unui geam şi a uşii în sediile afirmelor cu intenţia de a sustrage, fiind întrerupt de declanşarea sistemului de alarmă. Iar în data de 16 mai, folosindu-se de chei potrivite a forţat uşa şi a pătruns în casa parohială aparţinând Bisericii din incinta Spitalului Staţionar II din Oradea, şi a sustras 2275 de lei din dormitorul preotului paroh. Inculpatul a fost trimis în judecată în stare de arest preventiv şi este de menţionat faptul că în anul 2008 a fost trimis în judecată pentru alte 13 fapte similare, cu un mod de operare identic, într-un dosar în care iniţial, arestat fiind, a fost pus de instanţă în libertate şi la 5 zile de la punerea sa în libertate a comis una din faptele descrise mai sus.”, declară procurorul Dorel Moţiu, purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor.

Dosar greu

Astfel, Gentimir mai este judecat alături de Iuliu Rotundu în dosarul 11289/271/2008, ambii find acuzaţi de furturi cu un prejudiciu total de circa 500 de milioane de lei vechi, părţile vătămate fiind Biserica Ortodoxă şi Biserica Reformată din Velenţa, Mănăstirea Congregaţiei Surorilor Misionare, Convenţia Baptistă, SC Gepi Impex, SC Avangard Media, SC Imsat Crişuri, Societatea Română de Radiodifuziune, Fundaţia Lumea Liberală, Asociaţia Judeţeană de Fotbal, Asociaţia Propolis Bihor, Biroul de Expertize Contabile, Camera Notarilor Publici, Uniunea Naţională a Pensionarilor Bihor precum şi a unor persoane fizice, inclusiv a fostului europarlamentar Eduard Hellvig, spărgătorii i-au furat laptopul din sediul Partidului Conservator.

De asemenea, şi Iuliu Rotundu (23 ani) e anchetat iarăşi ca suspect în cinci cazuri de furturi din firme din centrul Oradiei, prejudiciul de circa 300 milioane de lei vechi fiind recuperat de poliţişti în proporţie de 50%. Pentru furturile comise în primăvara lui 2009 Rotundu a scăpat până acum doar cu 24 de ore petrecute în arestul Poliţiei.

De notat că Gentimir provine din grupul de copiii ai străzii care îşi făceau veacul în Parcul 1 Decembrie, majoritatea firmelor jefuite având sediile în vecinătate.

Cristian Horgos

Trimite articolul

X
Taguri:
Biserici ,
dosar ,
furt ,
judecata
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Adversare dificile pentru CSM Oradea la turneul Memorial Ladislav Bottlik 2026 de la Kosice
    Vicecampioana României la polo, CSM Oradea, va participa în perioada 26-28 august la un puternic turneu internațional, Memorialul  Ladislav Bottlik 2026, care va avea loc la Kosice (Slovacia).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    3 ani de detenție, cu suspendare, pentru un bărbat care ar fi agresat sexual două fetițe de 7 și 8 ani
    Judecătoria Marghita a pronunțat zilele trecute sentința în cazul unui bărbat acuzat că ar fi agresat sexual două fetițe, cu vârste de 7, respectiv 8 ani, pe care le-ar fi chemat în curtea locuinței sale din Valea lui Mihai și le-ar fi atins în zone intime. 3

    BIHON Sport local

    Fostul portar orădean Alin Goia a făcut pasul la un club din Bundesliga
    Plecat în fotbalul german în urmă cu opt ani, portarul orădean Alin Goia, cunoscut după activitatea avută la Luceafărul Oradea și FCM Târgu Mureș, își continuă progresul în cariera de antrenor.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Sport local

    FOTO
    Dublu triumf bihorean la Cupa Viitorul 2026. Viitorul Oradea și Viitorul Marghita au câștigat categoriile la care au jucat
    Peste 1.200 de copii și juniori, reprezentând 90 de echipe din toată țara au participat la ediția XXI-a a turneului Cupa Viitorul, desfășurat săptămâna trecută la Zalău. Au fost 9 categorii de vârstă, începând cu 2012 și terminând cu 2020, iar județul Bihor a fost singurul care a avut două câștigătoare. 1

    Economic

    Construcțiile fără autorizație pot fi legalizate până în 2027. Nota de plată va fi însă de 10 ori mai mare
    Cetățeniicare au ridicat construcții fără autorizație sau au executat lucrări diferite de cele aprobate vor avea, în anumite condiții, posibilitatea de a le aduce în legalitate. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    5 ani de închisoare pentru tranzacții cu drog „cristal”. Suspectul se întâlnea cu clienții lângă un magazin din Oradea
    Un bărbat de 39 de ani, din Oradea, a fost condamnat vineri, 21 august, la 5 ani de închisoare, cu executare, sub acuzația de trafic de droguri de mare risc, după ce polițiștii antidrog și procurorii DIICOT au documentat patru tranzacții efectuate de acesta.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X