BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Judecătorul Cristi Danileț se întoarce în magistratură. A câștigat toate procesele împotriva CSM

Judecătorul Cristi Danileț se întoarce în magistratură. A câștigat toate procesele împotriva CSM

De Crina Dobocan
la 24 April 2023 20:28
4 Comentarii

Judecătorul Cristi Danileț se întoarce în magistratură. A câștigat toate procesele împotriva CSM

24 April 2023 20:28
Danileț: „Curtea Supremă a constatat că nu meritam excluderea, ci doar o reducere a salariului”.
Scris de Crina Dobocan - Danileț: „Curtea Supremă a constatat că nu meritam excluderea, ci doar o reducere a salariului”.

Trimite articolul

X

Judecătorul Cristi Danileț se întoarce în magistratură, după ce a câștigat definitiv și al treilea proces cu Consiliul Superior al Magistraturii privind excluderea sa din magistratură. Decizia a fost dată luni, 24 aprilie 2023, de Înalta Curte de Casație și Justiție.

„Azi am câștigat și cel de al treilea dosar făcut de către Inspecția Judiciară în care am fost sancționat de CSM cu excluderea din magistratură. S-a constatat de către curtea supremă că nu meritam excluderea, ci doar o reducere a salariului”, a declarat judecătorul Cristi Danileț.

Soluția în dosar este definitivă și irevocabilă. Danileț a fost reprezentat în dosar de avocata Nicoleta Popescu, din București.

„E a doua cauză în care mă reprezintă cu succes! Am fost suspendat din funcție din data de 13 decembrie 2021 până azi, 24 aprilie 2023. Soluția de revenire a mea în magistratură e definitivă. Mulțumesc colegilor judecători și procurori care m-au susținut financiar în această perioadă cruntă pentru mine! Mulțumesc prietenilor din mediul fizic și urmăritorilor din online care mi-au fost alături cu ieșiri publice și cu suport moral – a contat enorm!”, a mai adăugat el.

Judecător la Tribunalul Cluj, Cristi Danileț a fost exclus din magistratură de CSM în decembrie 2021 pentru postări pe care le-ar fi avut pe mai multe reţele de socializare. Inspecția Judiciară i-a imputat două postări pe TikTok, despre care Danileț a afirmat că nu au legătură cu justiția, ci cu viața privată. Și în mai 2022, CSM l-a exclus din magistratură acuzându-l că a făcut politică prin participarea la activitățile unor ONG-uri al cărui membru era. A treia excludere în magistratură a avut loc în iulie 2022, când Secția de judecători a CSM în materie disciplinară, acuzat fiind de „exercitarea funcției cu gravă neglijență”. În toate cele trei procese judecătorii Curții Supreme i-au dat câștig de cauză, astfel că Cristi Danileț poate reveni în magistratură.

[eadvert]

Trimite articolul

X
Taguri:
castig ,
cristi danilet ,
csm ,
proces
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cei care au dat sentinte nelegale trebuie sa plateasca. says:
    April 25, 2023 at 7:01 am

    Cei care au dat sentintele de excludere din magistratură trebuie obligati sa-i plateasca salariile pe perioada excluderii abuzive si nelegale a judecătorului Danileț, nu se poate sa dai sentinte nelegale si netemeinice si să nu plătești ca tu esti magistrat, asa ceva este inadmisibil nemaivorbind că multe sentințe se dau pe bani si influenta.

    Reply
  2. PNL&PSD&UDMR=Love says:
    April 25, 2023 at 10:54 am

    Bun si cei de la CSM care au sustinut demiterea acestuia isi vor prezenta demisia? Macar asa de obraz….toti cei care au sustinut demiterea acestuia au savarsit abuz in serviciu, au dat pe cineva afara pe nedrept.

    Reply
  3. Anonimul says:
    April 25, 2023 at 12:38 pm

    Acest Danilet n-ar fi trebuit sa fie din capul locului in magistratura. Toata aceasta gasca putreda pe salarii imense si pensii asisderea, fara nicio responsabilitate, nu ar trebui sa existe.

    Reply
  4. bula says:
    April 25, 2023 at 3:55 pm

    @Anonimul…da Lele, trebuia?

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihoreanul închis 3 ani pentru uciderea unui câine, obligat să muncească gratuit 120 de zile după executarea pedepsei
    Judecătoria Beiuș a hotărât să-l oblige pe Andrei George Pirtea, bărbatul de 38 de ani, din Poienii de Jos, ca după executarea pedepsei de 3 ani de închisoare care i-a fost aplicată pentru că a spânzurat un câine, să muncească 120 de zile în folosul comunității.

    Economic

    Val de firme dizolvate în Bihor: peste 1.000 au dispărut din economia județului, în doar șapte luni
    Numărul firmelor dizolvate din județul Bihor a crescut semnificativ în primele șapte luni ale anului 2026.

    FC Bihor

    Gică Popescu, despre Generația de Aur și anii la națională: „Fiecare meci la echipa națională a fost pentru mine o mare bucurie”
    Fostul mare internațional român Gheorghe Popescu, în prezent președinte al clubului Farul Constanța, s-a aflat recent la Oradea, cu prilejul meciului din play off-ul Cupei României, cu FC Bihor. Gică Popescu ne-a acordat un interviu în exclusivitate.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hoț dat de gol de claxonul mașinii pe care încerca să o fure. A mai fost condamnat în 6 dosare penale, într-un singur an
    A vrut să fure o mașină, dar a apăsat din greșeală pe claxon și l-a alertat pe proprietar.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Finanțare de 200.000 de euro pentru documentațiile viitorului parc industrial din Tinca
    Realizarea viitorului Parc de Specializare Inteligentă (PSI) din comuna Tinca a intrat într-o nouă etapă, după ce primăria a obținut o finanțare nerambursabilă de 200.000 de euro prin ADR Nord Vest pentru elaborarea studiului de fezabilitate și a proiectului tehnic. Documentațiile sunt necesare pentru pregătirea investiției și pentru accesarea ulterioară a fondurilor necesare construirii parcului.

    Economic

    Ajutoare pentru crescătorii de animale: până la 50.000 de euro pentru fiecare beneficiar
    Crescătorii de porci și bovine ar putea beneficia de sprijin financiar de până la 50.000 de euro pe fermă, după ce președintele Nicușor Dan a promulgat, luni, 24 august, cele două legi care instituie schemele de ajutor de stat.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X