Teatrul Szigligeti a fost neîncăpător pentru rudele şi prietenii absolvenţilor străini ai Facultăţii de Medicină din Oradea. La începutul acestei săptămâni, 84 de studenţi din 30 de ţări, de pe toate continentele, au depus Jurământul lui Hipocrate şi au primit mult râvnitele diplome de „doctori în medicină ”. Cadre universitare, nume grele în medicina locală şi nu numai şi-au ocupat locul în sală alături de rudele absolvenţilor care au venit la Oradea de pe toate continentele, din: India, Suedia, Pakistan, Tunisia, Germania, Ungaria, Mauriţius, Africa de Sud, Nigeria, Marea Britanie, Israel, Canada, Japonia, Corea de Sud. Special din Tunisia a venit omul de afaceri Mondher Gharbi, care a vrut să fie alături de fratele său Raouf , cunoscut orădenilor în special datorită proiectelor fashion pe care le-a derulat în aceştia ani în calitate de observator de modă şi consultant de imagine şi stil vestimentar. Medicul legist Narcis Vâlceanu, apreciat şi îndrăgit de absolvenţi a deschis festivitatea cu un discurs care a captat asistenţa. Pe ritmurile Gaudeamus Igitur absolvenţii şi-au ocupat locurile pe scenă. Studenţii au ţinut să-şi arate recunoştinţa faţă de medicii care i-au sprijinit şi educat în acest timp, dar şi faţă de secretara de la secţia engleză Monica Buciuman. al cărui nume a stârnit aplauze în momentul în care a fost chemată să-şi ridice premiul. Absolvenţi de la Medicină au ţinut să-şi exprime recunoştinţa şi faţă de conferenţiar universitar dr. Felicia Marc, prodecan al Facultăţii de medicină, de doctor Laura Monica Georgescu, dr. Ana maria Jurcău, Simona Frăţilăr, Ciprian Brisc, Ovidiu Pop, carmen Radu care au onorat invitaţia de aparticipa alături de ei la acest important eveniment din viaţă.
Juramantul lui Hipocrate la Teatru
<p>Teatrul Szigligeti a fost neîncăpător pentru rudele şi prietenii absolvenţilor străini ai Facultăţii de Medicină din Oradea.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Sport local
Fotbalistul Mario Simuț a semnat ieri cu Paksi FC, formație din MN I, prima ligă a fotbalului maghiar.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un bărbat de 27 de ani, dintr-o comună de lângă Beiuș, a fost condamnat la un an, două luni și 10 zile de închisoare cu suspendare și obligat să plătească daune morale de 1.500 de euro, după ce a amenințat-o pe femeia căsătorită cu care a avut o relație că îi va dezvălui totul soțului acesteia. Mai mult, tânărul și-a pus în practică avertismentul și i-a trimis soțului victimei imagini compromițătoare cu aceasta.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Poliția Română a anunțat că în cursul zilei de vineri, 28 august, l-a adus în țară pe Andrei Mihai Bara, un orădean de 41 de ani, condamnat de Tribunalul Vâlcea la 5 ani și 6 luni de închisoare pentru trafic de droguri.
FC Bihor
FC Bihor Oradea s-a duelat în premieră cu CSL Ștefănești, nou promovată în Liga 2, care pierduse cele două jocuri disputate până acum în deplasare la Bacău (0-3) și Reșița (0-2), fără să marcheze vreun gol. Diferența dintre cele două formații a fost evidentă pentru cei care au văzut meciul de sâmbătă disputat pe Stadionul Iuliu Bodola, FCB controlând partida de la început până la sfârșit.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Incidentul s-a petrecut în seara zilei de vineri, 28 august.
Cultură
TIFF Oradea revine în perioada 25-27 septembrie 2026 cu a 9-a ediție, cu filme în avanpremieră, invitați speciali și cine-concerte, desfășurate în locațiile consacrate: Piața Unirii Open Air, Teatrul de Stat Oradea, Filarmonica de Stat și Sinagoga Sion.
Citiți principiile noastre de moderare aici!