BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
La Victor Ponta, cu cifrele reale de la Spitalul Pelican Oradea

La Victor Ponta, cu cifrele reale de la Spitalul Pelican Oradea

la 23 January 2013 15:38 Reactualizat la: 23 January 2013 15:44
23 January 2013 15:38 Reactualizat la: 23 January 2013 15:44
Primul ministru Victor Ponta a fost edificat despre situaţia reală a banilor de la privaţi.
Scris de erdei - Primul ministru Victor Ponta a fost edificat despre situaţia reală a banilor de la privaţi.

Trimite articolul

X

Din cauza multiplelor informaţii eronate difuzate în ţară de către actualii reprezentanţi ai Ministerului Sănătăţii vizavi de plata sumelor pentru bolnavii internaţi la Spitalul Pelican Oradea, investitorul principal al acestei unităţi medicale a transmis o scrisoare deschisă primului ministru Victor Ponta, dar şi şefilor MS şi ai Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate. „Motivele pentru care vă adresăm această scrisoare deschisă sunt declaraţiile şi intenţiile actualului ministru al Sănătătii, dl Eugen Nicolăescu, secundat şi susţinut de dl dr. Raed Arafat, conform cărora se intenţionează suprimarea finanţării spitalelor private. Domnii mai susmenţionaţi au redactat chiar un memoriu informativ către Guvernul României, memoriu care cuprinde foarte multe informaţii false şi scoase din context, memoriu publicat şi pe site-ul www.ms.ro.)”.

Oficiale

Primul ministru Victor Ponta e informat că Spitalul Pelican (de patru ani la Oradea), e cel mai mare spital privat din Transilvania şi e în topul primelor zece firme orădene cu contribuţie majoră la bugetul de stat şi local.

Dr. Ovidiu Gogu Cacuci, investitorul principal al Spitalului Pelican, i-a transmis detalii tehnice lui Vicotr Ponta, precizând şi sursele (instituţii oficiale de stat) situaţia valorilor de contract, a sumelor primite de la CAS Bihor, a situaţiei indicelui de complexitate la cazurile internate, toate din înscrisuri oficiale, verificabile: valoarea contractului în 2012 este de 4.7% din bugetul total alocat Bihorului (sursa: http://casbh.rdsor.ro/), gradul de complexitate medicală pe fiecare caz de la acest spital e cel mai mare din Bihor, de 1.29 (sursa: www.drg.ro), spitalul are 130 de paturi (nu 80 cât eronat s-a spus pe unele canale media), din care compartimentul de terapie intensivă are 8 paturi, conform autorizaţiei din 2011, emisă tocmai de Ministerul Sănătăţii. Unitatea este singurul spital privat din România încadrat la categoria a II-a, de către Ministerul Sănătăţii.

În scrisoare, Victor Ponta e atenţionat că prin suprimarea decontării cazurilor din fondul de sănătate, se încalcă legea sănătăţii şi vor fi afectaţi pacienţi din mai multe judeţe ale ţării, care vor fi obligaţi să apeleze la clinicile din străinătate din UE, unde, în ultimii cinci ani au fost deja daţi 75 de milioane lei.

Dr. Cacuci a ţinut să îi transmită primului ministru şi despre faptul că Spitalul Pelican nu a primit finanţare privilegiată şi nici nu a fost susţinut de către MS sau CNAS, aşa cum s-a inoculat de curând.

Trimite articolul

X
Taguri:
oradea ,
spitalul pelican ,
victor ponta
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Trei polițiști din Aleșd, înjurați și amenințați cu moartea de un scandalagiu. Unul din agenți a fost lovit
    A fost scandal de pomină provocat de un bărbat care i-a înjurat și i-a amenințat cu moartea pe cei trei polițiști din Aleșd, chemați să-l calmeze, după ce ar fi băut într-un local din oraș și nu a mai vrut să plece.

    Economic

    Îngrijirea bătrânilor costă tot mai mult: pensiile nu mai acoperă nici jumătate din tariful unui centru privat
    Îngrijirea persoanelor vârstnice în centrele private autorizate a devenit tot mai greu de suportat din punct de vedere financiar, atât pentru pensionari, cât și pentru familiile acestora.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident pe strada Thurzó Sandor din Oradea. Două persoane au fost transportate la spital
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de vineri, 10 iulie.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea organizează selecție pentru copii și juniori, băieți și fete
    FC Bihor Oradea organizează o nouă acțiune de selecție dedicată copiilor pasionați de fotbal, dornici să deprindă tainele „sportului rege” sau să se dezvolte profesional.

    BIHON Sport local

    Cu un lot remaniat, CAO joacă sâmbătă în faza regională a Cupei României cu Minerul Rodna pe Stadionul Tineretului
    În 8, 11 și 15 iulie se desfășoară meciurile din grupele fazei regionale ale Cupei României. În regiunea 2 Nord-Vest, reprezentanta Bihorului, Club Atletic Oradea, va evolua sâmbătă, de la ora 18:00 cu Minerul Rodna, echipă care a reușit eventul în județul Bistrița Năsăud.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Președintele unei societăți agricole din Palota, Peter Dörner, condamnat cu suspendare pentru distrugere de înscrisuri
    Judecătoria Oradea a hotărât, vineri, să-l condamne pe Peter Dörner, președintele Consiliului de Administrație al societății agricole Frimont Palota, la 10 luni de închisoare, cu suspendare pe un termen de supraveghere de 2 ani, sub acuzația de participație improprie la sustragere sau distrugere de probe ori de înscrisuri.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X